Elazığ temsilcisi zor durumda!

Elazığ Basketbol Akademi Spor Kulübü, Erkekler Bölgesel Basketbol Ligi’nde 4 farklı ilin ekibine karşı ilimizi temsil edecek. Temsilcimizin ilk maçı Pazar günü saat 16:00’da İl Özel İdare Spor Kompleksi’nde oynanacak. Başarılı ekip, kamuoyunun desteğini isterken, Elazığ Basketbol Akademi Spor Kulübü Yöneticisi Burhan Şener, destek noktasında Vali Çetin Oktay Kaldırım’a seslendi.

Elazığ temsilcisi zor durumda! Spor

İbrahim KARAKULAK-Özel

Elazığ Basketbol Akademi Spor Kulübü, Erkekler Bölgesel Basketbol Ligi’nde ilimizi temsil edecek. Malatya, Bingöl, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa takımlarının bulunduğu 6.Bölge’de geçtiğimiz hafta sezonun ilk karşılaşmaları oynanmıştı. İlk haftayı BAY geçen temsilcimiz, Pazar günü saat 16:00’da İl Özel İdare Spor Kompleksi’nde Malatya temsilcisi Malatya Büyükşehir Belediyespor ile karşı karşıya gelecek. Elazığ Basketbol Akademi bu zorlu müsabakaya hazırlıklarını yoğun bir şekilde gerçekleştiriyor.

İLK HEDEF; TÜRKİYE FİNALLERİ

Yakup Kılıç Spor Salonu’nda sezonun ilk maçına hazırlanan temsilcimizde Elazığ Basketbol Akademi Spor Kulübü Kaptanı Ahmet Yağlı, Türkiye finallerinde mücadele etmeyi ehdeflediklerini ifade ederek; “Biz genelde altyapılara değer ve önem veren bir kulüptük. Bu yıl Elazığlı gençlerin gerçek anlamda boşta kaldığını düşündüğümüz için elimizi taşın altına koyduk ve bu kategoride de mücadele etmeye karar verdik. Yerel ligde, Erkekler A Ligi’nde şampiyon olarak Elazığ’ı Basketbol Bölgesel Ligi’nde temsil etmeye hak kazandık. Bu sezon bu ligde ilimizi elimizden gelen en iyi şekilde temsil etmeye çalışacağız. Grubumuzda Malatya, Kahramanmaraş, Bingöl, Urfa ve Elazığ yani bizim kulübümüz var. Buradan grubu ilk iki sırada bitiren ekipler direkt olarak Türkiye yarı finallerinde mücadele etme hakkı kazanacak. Bizim ilk hedefimiz de bunu başarabilmek. Bunun için de  yoğun bir şekilde çalışmalarımız sürüyor.”dedi.

“BÜTÜN ELAZIĞ’I BU TAKIMA SAHİP ÇIKMAYA DAVET EDİYORUM”

Bütün Elazığ’ı takımlarını desteklemeye çağıran Kaptan Yağlı; “Takımımızın şöyle bir özelliği var; bizim hiçbir transferimiz yok. Türkiye’de 24 takım var. Transfer yapmayan tek takım biziz. Buna rağmen iddialıyız ve güçlüyüz. Ekibimizin çoğunluğu Elazığlı oyunculardan kurulu. Malatya da iyi bir takım. Hiçbir zaman zaten bu il kötü bir takım çıkarmadı. Bütün Elazığ’ı bu takıma sahip çıkmaya davet ediyorum. Büyük zorluklarla bu kulüp kuruldu. Maddi boyutta oldukça sıkıntılar yaşadık. Destek verebilecek iş adamları kurum, kuruluşların müdürleri maçlarımıza davetlidir. Öncelikle bütün kamuoyunu tribünlerde görmeye ihtiyacımız var. Taraftarımızı da aynı şekilde. Maddi boutta zorluklar çekiyoruz ama ilk olarak iş adamlarımızdan, belediye başkanımızdan, STK’lardan, işadamlarımızdan ve bütün kamuoyuyla birlikte Elazığ halkından Elazığ takımının maçlarını izlemelerini ve manevi bir destek olmalarını istiyoruz.”şeklinde konuştu.

“ELAZIĞ’DA 6 YILDIR BU KATEGORİDE BİR TAKIM ÇIKMADI”

İlimizde son 6 yıldır bu kategoride bir takımın çıkmadığının da altını çizen kaptan; “Ligimiz geçtiğimiz hafta başladı. Yeni sezonun ilk haftasını biz BAY olarak geçtik. Hafta sonu sezonun ilk maçını kendi evimizde oynayacağız. Normalde karşılaşmalarımızı Yakup kılıç Spor Salonu’nda oynuyoruz ancak hafta sonu bu salonda bir program olduğu için ilk maçımızı İl Özel İdare Spor Salonu’nda yapacağız. Sağ olsunlar onlar da salonlarını bizlere açtılar. Maçımız Pazar günü saat 16:00’da başlayacak. Gayet uygun bir saat ve hafta sonu. Hafta içleri saat 18:00’de oynanacak. Özellikle bu saatleri seçtik çünkü taraftarlarımız maçlarımıza rahat bir şekilde gelsinler diye. Bu tribünleri dolu dolu görmeyeli tam 6 yıl oldu. Elazığ’da 6 yıldır bu kategoride bir takım çıkmadı. Elazığlıları takımlarına ve Elazığlı gençlere sahip çıkmaya davet ediyorum. “diyerek sözlerini noktaladı.

VALİ KALDIRIM, BAŞKAN YANILMAZ VE ETSO BAŞKANI ARSLAN’A SESLENDİ

Elazığ Basketbol Akademi Spor Kulübü Yöneticisi Esendal Türk ise şu an Elazığ temsilcisi ekibin maddi sıkıntılar yaşadığını vurguladı. Vali Çetin Oktay Kaldırım, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ve ETSO Başkanı Asilhan Arslan’a seslenen Türk; “Biz bu kulübü Ahmet hocamla birlikte kurduk. Hiç kimseden, hiçbir kurum ve kuruluştan destek alamadığımız için oldukça zorluklar çektik. Son zamanlarda normal kulüpler bazında değil de altyapı bazında çalışmalarımıza yoğunluk verdik. Bu kapsamda bölgesel lig takımı kurduk bu sene. Burhan ve Fırat arkadaşlarımızın yardımıyla Ahmet hocamızla birlikte sürdürmeye çalışıyoruz. İmkanlar çok sıkıntılı ve bir yerlerde tıkanıyoruz. Deplasmanlara giderek farklı illerde mücadele edeceğiz. Bu deplasmanlara giderken çok büyük zorluklar yaşayacağız ve bu zorlukları da bildiğimiz için Elazığ kamuoyundan destek bekliyoruz. Sayın valimizden, belediye başkanımızdan, yeni seçilen ETSO başkanımızdan, kurum kuruluşlardan yardım ve destek bekliyoruz. Biz Elazığ takımıyız ve ilimizi bölgemizde temsil ediyoruz. Avukat Burhan Şener bizlere destek ve yardımlarda bulundu ancak artık tıkanma noktasındayız. Bölgesel lige 4 yıl aranın ardından ilk kez katılıyoruz. Oldukça rekabetli ve çekişmeli bir lig olacak. Bu maratonda halkımızdan da destek bekliyoruz. Maçlarımıza gelerek bizlere itici bir güç olsun. Spor branşlarının neredeyse hepsi taraftarlar güzeldir. Gelsinler salona ve Elazığ’ın takımına destek olsunlar. Umarım Elazığlı gençlere güzel bir sezon yaşatarak başarılı anlar yaşatırız. Hafta sonu Pazar günü saat 16:00’da İl Özel İdare Spor Salonu’nda önemli bir karşılaşmamız olacak. Bu maça bütün Elazığlıları davet ediyoruz.”dedi.

“TÜRKİYE FİNALLERİNDEN SONRA AMACIMIZ İKİNCİ LİGE YÜKSELEBİLMEK”

Elazığ temsilcisine maddi ve manevi destek olan Avukat Burhan Şener ise, hedefin Türkiye finallerine katılmak odluğunu dile getirdi. Aynı zamanda Elazığ Basketbol Akademi Spor Kulübü yöneticisi de olan Şener, ikinci lige yükselmek istediklerini ifade ederek; “Antrenmanımıza kadar gelip bize teveccüh gösterip takip ettiğiniz için özellikle de bu konuda bir ilk olduğunuz için Elazığ basınında sizlere teşekkürlerimizi sunuyoruz. Takımımızı oluşturan isimler, Elazığ basketbol camiasında sporseverlerin yakından tanıdığı Ahmet Yağlı ve Esendal Türk beylerdir. İkisinin bir araya gelmesiyle yetenekli üniversite öğrenci gençleri bir araya getirerek 2016 yılının Haziran ayında Elazığ Basketbol Akademi Spor Kulübü’nü kurdular. Daha sonra destek noktasında bana da geldiler ve benim de haberim olunca ve kendilerinin eski arkadaşımın olma nedeniyle bir de futbolun yanı sıra Diyarbakır’da bir de basketbol geçmişim var, uzun yıllar da basketbol oynadığım için arkadaşlarıma destek verme adına kendilerine yardımcı olmaya çalıştım. Naçizane benim yardımım takımımızda oynayan üniversite öğrencisi yetenekli oyuncularımıza Elazığ’ın saygın işadamlarından Fırat Aral bey ile birlikte burs desteğimiz oldu. Böylece gençlerimizin spora olan ilgisini pekiştirmek, devamını sağlamak ve basketbol adına ilimizde bir şeyler yapabilmektir amacımız. Elazığ için ne yapılabilir peki basketbol adına? Kulübümüz Ocak ayında gerçekleştirilen büyük erkekler turnuvalarında bütün maçlarını kazanarak şampiyon oldu ve Elazığ’ı temsil etme hakkı kazandı. Şu andaki mücadelemiz bölgesel bazda. Malatya, Şanlıurfa, Bingöl ve Kahramanmaraş ile mücadele edip başarılı olarak, daha sonra Türkiye finallerine katılabilmektir. İnşallah takımımız bu kapasiteye sahip. Bölgeden de çıkıp bölgeyi de temsil ederek Türkiye finallerinden sonra amacımız ikinci lige yükselebilmek.”

YILLIK BÜTÇELERİ 35 BİN TL CİVARINDA

Başarının gelebilmesi adına ilimizi temsil eden kulübün desteklenmesi gerektiğini de ifade eden Burhan Şener, 35 Bin TL civarında bir bütçeye ihtiyaç duyduklarını kaydetti. Şener; “Biz amatör bir ruhla çalışıyoruz. Hedeflerimizi an önce anlattım. Bu hedeflere gitme doğrultusunda bizlerin destekleri yanı sıra daha üst düzeyde desteklerin olması şart. Maalesef Türkiye genelinde olduğu gibi Elazığ’da da başarı gelmeden destek olunmuyor. Başarı geldikten sonra ön plana çıkarak reklamını yapmak isteyen çok oluyor ancak başarının gelebilmesi için destek veren olmuyor. Bizim isteğimiz şu aşamada takımımıza destek olunması. Çünkü bu turnuvalara katılmak için katılım payı oluyor 15 Bin TL civarında. Ayrıca takımın deplasman ve gidiş geliş masrafları oluyor. Bizlerin mütevazi bir bütçesi var 30-35 Bin TL civarında. Bunun arayışı içerisindeyiz.”diyerek konuştu.

BURHAN ŞENER, VALİ KALDIRIM’A ÇAĞRIDA BULUNDU

Destek noktasında belediyenin bir yardımını göremediklerini dile getiren Şener, Vali Çetin oktay Kaldırım’dan talep ettikleri görüşme  talebine henüz olumlu ya da olumsuz bir cevap verimediğini dile getirdi. Vali Kaldırım’a seslenen Şener; “Belediyeden henüz bir destek gelmedi. İl bazında yapılan turnuvalarda Elazığ Belediyesi’nin zaten bir takımı vardı ancak belediyenin şu anda basketbol sporunda bir takımı yok. Dolayısıyla Elazığ Belediyesi’nden destek bekliyoruz. Ayrıca valiliğe durumumuzu aktarmak için Sayın Valimizle görüşme talebimiz oldu. Valimiz özveriyle çalışan gençlerimize destek olacaktır düşüncesiyle görüşme talebinde bulunduk fakat bir ayı geçmesine rağmen randevu talebimize olumlu ya da olumsuz bir dönüş olmadı ve cevap verilmedi. Sanırım vali beyin haberi yoktur çünkü vali beyin spora olan desteklerini yakından takip eden insanlarız. Bu bağlamda Sayın Valimize sesimizin ulaşması adına sizlere de teşekkür ediyorum aracı olduğunuz için.”diyerek sözlerini noktaladı.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet