Korkmaz’dan yeni operasyon sinyali; ByLock’tan sonra Falcon gözaltıları var

Gazetemize açıklamalarda bulunan Elazığ Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, FETÖ’nün henüz devletin beklediği ve aradığı anlamda çökmediğini, halen kendini gizleyen, toplum içerisinde izini kaybettirmeye çalışan örgüt üyeleri bulunduğunu belirtti.

Korkmaz’dan yeni operasyon sinyali;  ByLock’tan sonra Falcon gözaltıları var Röportaj

ByLock’tan sonra örgütün yeni haberleşme ağı Falcon’a ilişkin çalışmaların devam ettiğini belirten Korkmaz, “ByLock deşifre olduktan sonra Falcon’u kullandılar. Başka programlar da var ama şifreli olanı aynı ByLock gibi yine örgütsel haberleşmeyi sağlayacak şey Falcon. Şüphelilerin telefonlarında ele geçmişti. MİT Müsteşarlığı bu konuda bir çalışma yaptı. Sayı olarak bilinmiyor ama Ankara Başsavcılığına iletti. Ankara Başsavcılığı da tüm başsavcılıklara dağıtacak. Onu bekliyoruz. Elazığ ölçeğinde de kaç kişi gelecek bilemiyoruz.”diyerek İlimizde ByLock’tan sonra Falcon gözaltıları olabileceği sinyali verdi.

Röportaj: Songül DURSUN

Uzun zamandır hem adaletin hem de basının gündeminde olan FETÖ operasyonları her geçen gün başka bir boyut kazanıyor. Örgütün birçok alanda örgütlenmesi, deşifre olmamak amacıyla farklı yöntemler denemesi ise süreci uzatıyor. FETÖ’ye ilişkin İlimizde de birçok gözaltı ve tutuklanma gerçekleşti. Biz de son dönemlerde gündemden düşen bu operasyonlara ilişkin son bilgileri Elazığ Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz’a sorduk. Operasyonlara ilişkin yeni ve çarpıcı bilgiler sunan Korkmaz, ByLock’tan sonra örgüt üyeleri tarafından kullanılan Falcon uygulamasına ilişkin de gözaltılar olabileceği sinyali verdi. Konuya ilişkin çalışmaların sürdüğünü belirten Korkmaz, “MİT Müsteşarlığı bu konuda bir çalışma yaptı. Sayı olarak bilinmiyor ama Ankara Başsavcılığına iletti. Ankara Başsavcılığı da tüm başsavcılıklara dağıtacak. Onu bekliyoruz. Elazığ ölçeğinde de kaç kişi gelecek bilemiyoruz.”dedi. FETÖ gibi terör örgütlerine karşı aileleri de uyaran Korkmaz, “İnsanlar evlatlarına dini doğru kaynaklardan öğretsinler. “dedi. Korkmaz sorularımızı şöyle cevapladı:

Yaklaşık 2 yıldır İlimizde görev yapıyorsunuz. Bu süreç içerisinde Elazığ’ı tanıdığınız kadarıyla nasıl buldunuz?

Elazığ İlimiz, bizim adli teşkilat içerisinde zaten çok huzurlu, asayişi düzenli, çok fazla adli sıkıntının olmadığı, sorunların yaşanmadığı bir il olarak biliniyor. Bakanlığımızın nezdinde de böyle. Biz bu algıyı daha da çok güçlendirmek için mücadele ediyoruz. Mümkün olduğu kadar Elazığ’da daha az sıkıntı, sıfır problem olmasını arzu ediyoruz. Bütün adımlarımızı yaptığımız çalışmalarımızı bu minval üzerine yapıyoruz. Elazığımız güzel bir il, bunu anlatmaya gerek yok. Şimdiye kadar çalıştığım yerler içerisinde diyebilirim ki en huzurlu kent. Biz de bu huzura bir nebze katkı verebilirsek başarımız, kısmetimiz bu olacak.

FETÖ davaları iş yükünüzü ne kadar arttırdı. Ayrıca FETÖ’nün İlimizde tam anlamıyla çökertildiğini söyleyebilir miyiz?

“FETÖ HENÜZ İSTENİLEN ANLAMDA ÇÖKMÜŞ DEĞİL”

Ülkemizde aşağı yukarı hemen hemen her yerleşim yerinde yüzde 15 yıllık davalar artar. Yani geriye doğru bir on yıllık süreci taradığımızda bu görülüyor. İstatistiki verilerde her yıl yüzde 15 soruşturmalarımız artıyor. Bizim geçen yıl yüzde 20’nin üzerinde arttı. Tabi bunda FETÖ terör örgütü ile ilgili soruşturmaların çokluğu etkili oldu. Savcılığımıza suç içeren şikâyetler ve soruşturmalar kapsamında 23 bin 500 dava geldi. 23 bin 500 Elazığ’ın bugüne kadar gördüğü bir rakam değil. Genelde 17-18 bin dosya savcılığımıza geliyordu. Bu senede yine aynı hızda artış var. 1 ocaktan bugüne kadar Başsavcılığımıza gelen şikâyet ve soruşturma sayısı 6 bin 184 olmuş. Bu rakamı biz 12 aya oranladığımızda yılsonunda dava sayısı 25 bin olacak. Yani 25 bin dosya çok fazla. Bunun birçok etkileri var. En önemli etken FETÖ soruşturmalarının artış göstermesi… Çünkü örgüt henüz devletimizin beklediği ve aradığı anlamda çökmüş değil. Halen daha kendini gizleyen, toplum içerisinde izini kaybettirmeye çalışan örgüt üyeleri var. Bunun içerisinde kamu görevlileri de var, sivil uzantılar da var. Bu anlamda yeni yeni kişiler ortaya çıkıyor, yeni bilgiler ele geçiyor. Dolayısıyla bunlarla beraber soruşturma sayısı da artıyor. Biz mümkün olduğu kadar her bir kişiye bir numara veriyoruz. Soruşturması ve yargılanacaksa yargılaması kolay olsun diye. Toplu işlem yapmıyoruz. Bireysel olarak, tek tek yapıyoruz. Dolayısıyla bu rakamın yükselmesini etkiliyor.

15 Temmuz darbe girişimi Elazığ Adliyesi üzerinde, tutuklanan hâkim savcı ile personel açısından nasıl bir etki yarattı?

“GELDİĞİMİZ NOKTADA HİÇ BİR EKSİĞİMİZ YOK”

15 Temmuz’dan sonra yargının kendi içerisinde yaptığı FETÖ ile ilgili tasarruf ve temizlik kapsamında aşağı yukarı hâkim ve savcının yarıya yakını buradan ihraç edildi. Akabinde de bunların bir kısmı tutuklandı, bir kısmı da adli kontrol şartıyla bırakıldı. Bunların dosyaları yapılan kanun hükmündeki kararname ile beraber Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi bünyesinde başsavcılığa gönderildi. Soruşturmaları orada yapıldı. Yargılamaları da orada yapılıyor. Akabinde de bakanlığımız yaptığı çalışmayla bunların yerine yeni hâkim ve savcıları atadı. Derhal boş olan mahkemeler ve kısımlar dolduruldu. Şu an itibarı ile geldiğimiz noktada hiç bir eksiğimiz yok. Adli yargı olarak söylüyorum 24 tane Cumhuriyet savcımız var, 40 civarında hâkimimiz görevde. İdari yargıda zaten eksiğimiz yok. Dolayısıyla bu anlamda bir kaybımız ya da zafiyetimiz söz konusu olmadı.

Adliyemizde personel açığı var mı?

Kısmen var. Başka yerlere göre beklediğimizden daha az. Adliye çalışanlarımızda 25 kişi hakkında FETÖ’ den işlem yapıldı. Bunların içerisinde çoğu zabıt kâtibi zaten… 9 kişi de ceza infaz kurumumuzda çalışan infaz koruma memurları ki bunlar hakkında işlem yapıldı. İnfaz koruma memurlarından 2 kişiye takipsizlik kararı verildi. 2 kişinin dosyası soruşturması devam ediyor. 5 tane infaz koruma memuruna iddianame ile hakkında dava açıldı. Adliyede çalışan zabıt kâtipleri ve diğer personel hakkında da 25 kişiye işlem yapılmıştı. Bunlardan 12 kişi hakkında FETÖ üyeliğinden dava açıldı. 4 tane takipsizlik verdiğimiz personel var.5 kişinin dosyası burada halen araştırması devam ediyor.2 kişinin de yetkisizlikle yani eylemi orada olduğundan dolayı bir başka başsavcılığa gönderdik. Kısacası Elazığ adliyesinde personel hakkında yapılan FETÖ soruşturmasının sayısı 34.

3. Ağır Ceza Mahkemesi bunun için kurulmuştu. Bu anlamda Adliyemiz ne ölçüde etkilendi?

“1. AĞIR CEZA İKİ HEYETLİ OLACAK”

Mahkeme kurulmadan önce zaten yeterli hâkim savcı sayısı ataması yapılmıştı. Ancak FETÖ’den ve PKK/ DEAŞ gibi terör örgütlerinden açılan dosyalar 2. Ağır Cezada toplanınca orada bir yığılma meydana geldi. Bu yığılmanın önüne geçebilmek için biz 3. Ağır Cezayı talep ettik. Hâkimler Savcılar Kurulu da münasip gördü ve bunun kuruluşu gerçekleşti. Şu anda dosyalar dengeli bir şekilde iki mahkeme arasında paylaşılıyor. Birinci Ağır Ceza Mahkememiz normal ağır cezalık suçlara bakıyor. Şimdi de orada bir yığılma meydana geldi. Kurulumuza durumu arz ettik. Yedek heyet kurulma çalışmaları var. İnşallah kurulumuz bunu çok kısa süre içerisinde tamamlayacak ve 1. Ağır Ceza Mahkemesi de 2 heyetli olacak. Orada da normal ağır cezalık suçlarla ilgili bine yakın dosyamız oluştu. Bunu iki heyete bölerek inşallah oradaki mekanizmayı da, yargılamayı hızlandıracağız.  Böylelikle orada da bir mağduriyet söz konusu olmayacak.

Davaların gecikmesi konusunda şikâyetler dile getiriliyor. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

“ARTIK KIDEMSİZ HÂKİM VE SAVCI YOK”

Takdir ederseniz ki yarıya yakın hâkim ve savcı FETÖ nedeniyle alınınca onların yerine atanan arkadaşlarımızın çoğu 3 yılın altında tecrübesi olan arkadaşlar. Bu da bu arkadaşlarımızın tecrübesiz olmaları demek... İlk defa gördükleri dosyalara karar vermek durumunda kaldılar. Böyle olunca tecrübe noksanlığından dolayı arkadaşlar işi öğrenmek için işi biraz yavaştan aldılar. O noktada avukatlarımız kanalıyla ya da vatandaşlarımızın ilettikleri şikâyetleri biz de müşahede ettik. Fakat bu çok kısa süre içerisinde tamamlanacak. Hatta şu anda bu yaz kararnamesi ile de göreceğiz;  artık 5 yıl ve daha fazla kıdeme sahip hâkim ve savcılara buraya atanacaklar. Savcılıkta bu tamamlandı. Mahkemelerde de tamamlandığında artık tecrübe noksanlığından dolayı dosyalar gecikmeyecek. Belki kendi yargılama sisteminde delillerin toplanmasındaki güçlükten dolayı gecikmeler olabilir. O da normal zaten, her zaman oluyor. Ama personel bazlı veya tecrübe noksanlığından dolayı gecikmeler bu sene artık bitecek. Artık kıdemsiz hâkim ve savcı yok.

 ‘Adalet hiçbir zaman bu kadar darbe almamıştı, adalet hiçbir zaman bu kadar çalışmamıştı’ demiştiniz. Ayrıca 5 bine yakın yeni hâkim savcı alındı. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

 “ÖRGÜT, YARGIYA ÇOK FAZLA YATIRIM YAPMIŞ”

4 bin 500 civarında. Bu örgütün yargı üzerindeki tasarrufunu ve çalışmasını gösteren bir veri... FETÖ dediğimiz örgüt, yapılanma, Türkiye’yi doğrudan doğruya idare eden ve etkileyen mekanizmaları ele geçirmeye çalışmış. Bunun en başında ise yargı geliyor. Çünkü yargı gücü çok önemli bir güç... Sonra kolluk yani polis gücü ve jandarma… Sonrasında ise silahlı kuvvetler. Örgüt yapılanmalarında buraları mahrem yapılanma olarak vasıflandırmış. Orada bir kriptoloji usulü uygulamış, kesinlikle deşifre olmayı engelleyecek her türlü tedbiri almış. Biz buna rağmen iğne ile kuyu kazarak bu tespitleri yapıp örgüt üyelerini deşifre etmeye çabalıyoruz. Şu anda askerlerle ilgili çalışmalar yapılıyor. Ankesörlü telefonlardan mahrem imamlar askerleri arayarak; onlarla irtibat kurup, onları sohbetlere ve örgütsel talimatları alabilecek ortama çağırıyorlar. Bunlarla ilgili çalışmalar yapılıyor. Şu anda Elazığ ölçeğinde bu çalışmayı biz yaptık. Örgütle bağlantısı olduğunu düşündüğümüz kişileri tespit ettik. Bunları da peyder pey operasyona dönüştüreceğiz. Bu anlamda yargının da bu kadar çok olmasını yadırgamamak lazım... Çünkü yargı örgüt için çok önemli. Başka mercilerden alamayacağınız kararları veya devlet anlamında etkileyemeyeceğiniz hadiseleri yargı eliyle her türlü yapabilirisiniz. İstediğiniz kişiyi bir yaftayla etkisiz hale getirebilirsiniz veya istediğiniz kişiyi de aklayabilirsiniz. Bu da yargı eliyle çok mümkün... Bunu örgüt bildiği için yargıya çok fazla yatırım yapmış. Bu rakam da normal yani... Bu konuda kurulumuzu tebrik etmek lazım... Bu konuda devlet müesseseleri içinde belki de en hızlı ve en kesin şekilde çalışan yine yargı oldu. Hâkim Savcılar Kurulumuz da bu konuda hiç tereddüt etmeden bunları yargının dışına attı. Şu anda daha başarılıyız diyebilirim. Adliye ortamında daha huzurluyuz ve adalete olan güven daha daha arttı. Çünkü ülkemizin içerisinde bulunduğu birlik ve beraberlik ile devlet ile vatandaş kaynaşması artık yargı ile vatandaş kaynaşması olarak da görülebilir. Bizler de bunu sürekli artırabilecek gayret ve çalışmanın içerisindeyiz.

OHAL ve Kanun hükmünde kararnameler yargıyı ve Elazığ Adliyesini nasıl etkiledi?

“KHK’NIN TANIDIĞI KOLAYLIĞI İYİ DEĞERLENDİRDİK”

Bu konuya Elazığ’a özgü bir bakışla değil de ülke genelinde bakmak lazım. Kanun Hükmünde Kararnamelerde yapılan değişiklikler, özellikle soruşturma yöntemleri üzerindeki kolaylaştırıcı hususlarla ilgili oldu zaten. Gözaltı süresinin uzatılması, el koyma, arama gibi hususlarda, avukat tayini gibi, müdafi tayini gibi hususlarda yargılamanın hızlandırılması anlamında SEGBİS ile(Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi ) sanığın savunmasının alınması mümkün olduğu kadar bu soruşturmanın en kısa zamanda çözülmesini sağlayarak, kolaylaştırıcı düzenlemenin yapılmasıyla mümkün oldu. Bu anlamda her yerde olduğu gibi biz de bundan istifade ettik tabi. Soruşturmalarımızı çok kısa bir sürede tamamlayıp mahkeme huzuruna sanıkların çıkmasını sağladık. 15 Ağustos 2016 tarihinden bu güne kadar FETÖ’ den hakkında bir şekilde bize bilgi gelmiş 4 bin 48 kişiye işlem yapmışız. Biz bunlara bir soruşturma yapıp işlem yapmışız. Bugüne kadar davasını açtığımız, şu anda yargılanan bin 346 kişi şu anda ağır ceza mahkemelerinde yargılanıyor. Yaptığımız soruşturma sonucunda 694 kişiye takipsizlik kararı verilmiş. Bu rakam şunu gösteriyor ki kolektif bir bakış açısıyla değil, bireysel bakış açısıyla herkesin durumu tek tek incelenmiştir. Eğer gerçekten irtibatı, iltisaki ve örgüt ile bağlantısı yok ise de biz onu örgütten temizlemişiz. 694 kişiyi bu suçlamadan kurtarmışız. Halen soruşturmasına devam ettiğimiz kişi sayısı 536. Bugüne kadar yapılan yargılama sonunda toplam 118 kişi hakkında mahkûmiyet kararı verilmiş. Bunların içerisinde örgüt yöneticisi de var, örgüt üyesi de var. 20 kişiye de beraat kararı verilmiş. Mahkememiz de her gelene mahkûmiyet vermemiş.  Dikkatli bir şekilde deliller takdir edilmiş, vicdani kanaat ortaya konularak 20 kişiye beraat kararı verilmiş. 278 kişi hakkında da itirafçılıktan dolayı ceza tertip edilmemiş. Gerçekten samimi olan, mahkemeye yardımcı olan sanıklar korunmuş ve hukuki imkândan, cezasızlık imkânından faydalandırılmış. Şu anda kesinleşmiş ve infazına başlanmış kişi sayısı ise 23. Yani cezası kesinleşmiş, bütün merhalelerden geçmiş, artık hükümlü aşamasına geçmiş artık cezası infaz ediliyor. Yine halen istinaf mahkemesinde inceleme bekleyen 151 dosya inceleme aşamasında. Bu da gösteriyor ki kanun hükmünde kararnamelerin bize tanıdığı kolaylığı iyi değerlendirmişiz. Bu süreçte, geçen bir buçuk yıla rağmen darbe yargılamaları ve örgüt yargılamaları hızlı bir şekilde devam etmiş ve mahkemelerimiz ve savcılığımız kendilerinden beklenen performansı göstermiş. 4 bin kişiden şu anda sadece 536 kişinin soruşturması var diğerleri mahkeme önünde.  Değilse de takipsizlik kararı verilmiş. Tutuklu sayımız şu anda Elazığ’da yapılan soruşturma ve davaların tamamında 286 kişi. Yani çok fazla bir tutuklumuz yok. Tabi bu bir eleme sürecidir. Bu sayı artık çok fazla artış göstermez. Çünkü dosyalarımızın 3’te 2’lik kısmı mahkeme aşamasında... Dolayısıyla daha dikkatli bir delil değerlendirmesi yapılıyor. Ailece mağduriyet oluyor. Onlar tahliye ediliyor. Ya da delil durumunda değişiklik meydana gelenler tahliye ediliyor. Mor beyin uygulamasından 26 kişi tahliye edilmişti. Adli kontrollü kişi sayımız 819. Yani aşağı yukarı 3’te 2’sini biz dışarıdan yargılayarak takibini yaptırıyoruz. Yakalama ile aranan kişi sayısı da 139… Bunlar aranmaya devam ediyor. Bulundukları görüldükleri yerde yakalanacaklar.

Geçtiğimiz günlerde FETÖ’ nün, MİT tarafından çözülen kriptolu haberleşme ağı ByLock’tan sonra kriptolu haberleşme ağı olarak kullandığı ‘Falcon’ da çözüldü. Bunun İlimize yansımaları ne şekilde oldu?

“FALCON, BYLOCK’UN İKİNCİ BİR VERSİYONU”

Falcon denilen bir uygulama tespit edilmişti. Bizler biliyorduk. Ama kamuoyu henüz yeni duydu. Terör örgütleri sadece kurulup belli bir dönem yaşamak ve kendilerini feshetmek üzere kurulmazlar. Onların bir hedefi vardır. Mesela devlet düzeniyse onu ele geçirinceye kadar çalışırlar. FETÖ de aynen bu şekilde. Bu kadar soruşturmaya, bu kadar tutuklamaya, bu kadar dava ve işleme rağmen örgüt boşalan alana yine yeni adam takviye ediyor. Mesela İl İmamı Mehmet Durakoğlu’nun alınmasıyla Ali Genç isminde yeni bir İl imamı atandı. Biz bunu da tespit ettik. Onu da aldık, tutuklu şimdi. Ondan sonra da tahminimizce bir il imamı kesinlikle yine var. Takip ediyoruz, araştırıyoruz kimdir diye. Yakın zamanda tespit edersek zaten soruşturması yapılıp dava önüne çıkacak. Burada By Lock deşifre olduktan sonra Falcon’u kullandılar. Başka programlar da var ama şifreli olanı aynı Bylock gibi yine örgütsel haberleşmeyi sağlayacak şey Falcon. Şüphelilerin telefonlarında ele geçmişti. MİT Müsteşarlığı bu konuda bir çalışma yaptı. Sayı olarak bilinmiyor ama Ankara Başsavcılığına iletti. Ankara Başsavcılığı da tüm başsavcılıklara dağıtacak. Onu bekliyoruz. Birkaç güne kadar Elazığ ölçeğinde de kaç kişi gelecek bilemiyoruz. Daha önce ByLock ile ilgili toplamda bize 850 kişi ile ilgili ByLock tespiti gelmişti. Biz bunlarla ilgili gerekli soruşturmaları yaptık. Gerçek kullanıcıları araştırıldı hepsinin tespitleri yapıldı. Onların hepsi davaya dönüştü. Şu anda yargılanıyor. Cezası kesinleşenler de var. Falcon bunun ikinci bir versiyonu olacak. Onunla ilgili bir çalışmamız var. Artık kaç kişi çıkacak yakın zamanda öğrenmiş olacağız. Tabi örgüt durmuyor. Özellikle cezaevi üzerinden, uydurma rüyalarla örgüt üyelerini motive etmeyi, onları diri tutup örgütle olan bağlantılarını kopartmamalarını sağlamaya çalışıyor. Özellikle başarabildikleri ölçüde itirafçılığın önüne geçmeyi istiyorlar. Biz de devlet imkânları ile bunu bitirmeye çalışıyoruz. Bu bir mücadele… Onlar direnecekler, biz de bunu çözmek için devletin bünyesinden bunları tecrit edip kopartıp atmak için elimizden geleni göstereceğiz.

“AİLELER İKNA KONUSUNDA BAŞARILI OLAMADILAR”

Bu mücadelede bir buçuk yıl öncesine kadar çok mesafe alındı. Zaman zaman bizim topladığımız delillere rağmen aileler bazında hissi yaklaşımlar oluyor. Aileler pek inanmak istemiyorlar. Delillere rağmen, kan bağı ve hissiyat öne geçiyor. Kimse yakınına yakıştıramıyor. Oysaki bizim tespitlerimiz doğru tespitler. Bu konuda hissi olmasınlar, biraz soğukkanlı ve sabırlı olsunlar diye düşünüyoruz. Zaman zaman haksızlık yapıldığını, zulmedildiğini duyuyoruz. Ama bir süre sonra hakikat tecelli ediyor. Ortaya çıkan delillerle onların hiç düşündükleri gibi insanlar olmadıklarını ortaya koyuyoruz ve ikna oldukları oluyor. Biz insanlara şunu söylüyoruz: Evladınız üzerinde etkiliyseniz eğer evladınıza  “Devlet sizi affetmeye hazır. Allah için doğrusunu söyle itirafçı ol. Pişmanlığını dile getir” deyin.  Pişmanlığını gösterirse şayet kendi evladınız olmaya geri dönmüştür. Ama bunu yapmıyorsa yine örgüt kontrolündedir.” dedik.  Ama aileler başarılı olamadılar.

Bu noktada ailelere bir tavsiyeniz olacak mı?

“İNSANLARI, ALLAH İLE DİN İLE KANDIRIYORLAR”

FETÖ’den gördük ki insanları Allah ile din ile kandırıyorlar. Milletimizin, milletimizin evlatlarının önüne dini, Allah’ı koyup oradan bir yol açarak kendilerine bağlayıp, örgütün bedava militanı haline getiriyorlar. İnsanlar evlatlarına dini doğru kaynaklardan öğretsinler. Diyanet İşleri Başkanlığımız var, okullarda din dersleri veriliyor. En kolay kandırılabilen insan cahil insandır. Bir insan bilmiyorsa ona istediğinizi yazabilirsiniz. Boş kâğıt veriyorsunuz çünkü. Kâğıdı siz dolduracaksınız. Ona yazacak yer bırakmayacaksınız. Evlatlarımız eğer dini doğru kaynaklardan öğrenirlerse neslimiz de kurtulacaktır. Onun bunun oyuncağı olmayacaktır.

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet