Kanser vakalarında ülkemiz ortalamasının altındayız!

AK Parti İl Başkan Yardımcısı Cihan Telo, 1-7 Nisan Dünya Kanser Haftası dolayısıyla bir basın açıklaması gerçekleştirdi. İlimizde kanser vakalarının ülkemize oranla az olduğunu ifade eden Cihan Telo, İlimizde bin 800 kanser hastası olduğunu açıklık getirerek erken teşhis sayesinde kanser vakalarının 3’te 1’nin önlendiğini aktardı.

Kanser vakalarında ülkemiz ortalamasının altındayız! Güncel

Haber: Kübra TÜRKAN

AK Parti İl Başkan Yardımcısı Cihan Telo, 1-7 Nisan Kanser Haftası dolayısı ile  parti binasında dün bir basın açıklaması gerçekleştirdi.  Basın açıklamasına geçemeden öce AK Parti Kadın ve  Gençlik Kolları üyelerinin bu hafta hastanelerde tedavi olan kanser hastalarına ziyaret gerçekleştirdiğini ifade ederek, Ak gençlere teşekkür etti.

Amaçlarının kanserde farkındalık oluşturmak olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan AK Parti İl Başkan Yardımcısı Cihan Telo,  “Kanserde erken teşhisi ve tedaviyi sağlamak. Kanserin korkulacak bir hastalık olmadığı noktasında farkındalık oluşturmak istiyoruz. Bu toplantıda bizlere esin kaynağı olan Kadın ve Gençlik Kollarımıza teşekkür ederiz. Arkadaşlarımız, yaklaşık 70 civarındaki hastaları bizzat ziyaret ederek onları umutlandırdı” dedi.

“KANSER ÇOK YÖNLÜ BİR HASTALIKTIR”

AK Parti’nin sosyal politikalardaki başarısının dünya siyasetine damga vurduğuna değinen Cihan Telo, “İnsanı yaşat ki devlet yaşatsın. Milletimiz için sosyal politikalar dedik. Tüm bunlar bir toplumun sağlıklı, mutlu ve beraberinde güçlü olmasını sağlar. Hepimiz biliyoruz ki siyasi, ekonomik ve askeri başarılar kadar sosyal başarılar da çok daha önemlidir. Bir hekim olarak kansere yönelik bilgi verecek olursam; kanser sosyal, psikolojik ve ekonomik yönleri olan hasta ve hasta yakınlarını ilgilendiren çok yönlü bir rahatsızlıktır. Bu nedenle tüm milletimizi ilgilendirmektedir” ifadelerini kullandı.

“İLİMİZDE 1800 KANSER HASTASI VAR”

Dünya üzerinde 17,5 milyon kişinin kanser hastası olduğunu ifade eden Cihan Telo, “Dünya genelinde her yıl yaklaşık 12,4 milyon insanın kansere yakalanıyor ve maalesef bunların yaklaşık 8 milyonu vefat ediyor. Ülkemizde ise yaklaşık 170 bin kanser vakası oluyor ve bunlarında yaklaşık 70 bini vefat ediyor. İlimizde de bin800 kanser hastası var. Ancak ölüm raporları çıkmadı. Yani bu oranlara baktığımızda Türkiye ortalamasının biraz daha altındayız” dedi.

KANSERDE FARKINDALIK OLUŞTURULDU

AK Parti’nin 2003 yılından itibaren sağlıkta dönüşüm yaptığını ve insanların bu sayede sağlık hizmetlerinden daha rahat faydalandığını aktaran Telo, “Kanserde farkındalık oluşturarak tüm kanser vakalarının 3’te 1’i önlenebiliyor. Sağlıklı beslenmek, obezite ile mücadele, hareketli bir yaşam, açık hava, stresten uzak bir yaşam, çevre temizliği gibi tüm bunlar daha sağlıklı bir ortam kanserin azalmasını sağladı. Birde hekime ulaşmanın rahatlanması ile erken teşhis sayesinde hızla önlenebilir olmuştur. Prensibimiz her hastaya tek oda sağlamaktır. Bu bir masraf değil, bu ülkenin kaynağı ile yapılıyor ve memleketin her bireyine tek başına bir odada kalmak yakışır. Zengini fakiri fark etmez . Erkeklerde en çok solunum yolu, akciğer, prostat ve kolon kanseri görülmektedir. Kadınlarda ise meme, tiroid, rahim ağzı ve kolon kanserine rastlanmaktadır” diyerek kanser ile ilgili açıklamasını sonlandırdı.

SOSYAL POLİTİKALARDAN TAVİZ VERİLMİYOR

Açıklamasının sonunda önceki gün 2 Nisan Dünya Otizm Fakrındalık Günü olduğuna da dikkat çeken ve İlimizde de bugünün çeşitli etkinliklerle kutlandığına dikkat çeken Telo, “Türkiye savaş ortamındayken dahi ilgili kurumlar vatandaşına, hastasına ve de engelli bireylere dokunarak sosyal  politikalar açısından başarılı bir şekilde ilerlemektedir” diyerek sözlerini noktaladı.

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet