Hacıbekiroğlu’ndan Gürgöze’ye sine-i millet daveti

Siyasal gündemimizi bir hayli meşgul eden ittifak konusunu değerlendiren Saadet Partisi (SP) İl Başkanı İbrahim Hacıbekiroğlu, “İttifakı gündemimize taşımak için henüz çok erken” dedi.  Ayrıca AK Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze’nin geçtiğimiz gün “Bu millet Saadet Partisinin ortaya koyduğu bu davranışa gereken cevabı seçimde verecektir” söylemini de eleştiren Hacıbekiroğlu, “Bu süreçte herkesin söylediği sözlere çok dikkat etmesi gerekiyor. Kutuplaşmanın ve germenin kimseye katkısı olmaz. Sadece ülkemize zarar getirir. Ramazan Gürgöze milletin sandıkta bize ders vereceğini söylemiş. E şimdi sen bırak halk bize dersimizi verecekse versin. Şimdi bunu söylemesi de yanlış bir şeydir.  O zaman bizlerde halk sizi sandığa gömecek deriz.” diyerek adeta Gürgüze’ye sine-i millet çağrısı yaptı.

Hacıbekiroğlu’ndan Gürgöze’ye sine-i millet daveti Siyaset

Haber: Kübra TÜRKAN/ÖZEL

SP İl Başkanı İbrahim Hacıbekiroğlu geçtiğimiz günlerde gazetemize nezaket ziyareti gerçekleştirdi. Başkan Hacıbekiroğlu’nu  gazetemiz ortaklarından olan aynı zamanda gazetemiz Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olan Deniz Aslan ağırladı. Karşılıklı sohbetin hâkim olduğu ziyaretin ardından siyasal gündeme ilişkin sorduğumuz sorulara da yanıt veren Hacıbekiroğlu, seçime bir yıldan fazla bir zaman olduğu için ittifak konusunun gündeme gelmesini doğru bulmadığını aktardı. AK Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze’nin açıklamalarını da eleştiren Hacıbekiroğlu,  “Gürgöze,  bıraksın halk bize sandıkta ders verecekse versin” dedi.

GÜRGÖZE: SAADET PARTİSİ KENDİSİNDEN BEKLENENE AYKIRI HAREKET ETTİ!

Bu gelişmelerden önce ve Hacıbekiroğlu’na böyle bir soru yöneltmeden önce geçtiğimiz  haftalarda gazetecilerle bir araya gelen AK Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze’nin o gün gerçekleştirdiği açıklamayı hatırlatmakta fayda var. Gazeteciler başkan Gürgöze’ye neden bu ittifakta Saadet Partisi yer almadı. Siz bunu nasıl yorumlamaktasınız şeklinde bir soru yöneltilmişti.  Başkan Gürgöze ise; “Milliyetçi Hareket Parti ve partimiz arasında cumhur ittifakı yapıldı.  Ve yerli bir milli ittifak için diğer partilere de çağrı yapıldı. Ancak Saadet Partisi kendisinden beklenene aykırı hareket etti. O süreçte de ondan sonrada olumlu bir cevap alınmadı. Bu ittifaka Büyük Birlik Partisi de ittifakın yanında yer alacağını açıkladı. Ama maalesef Saadet Partisi olabilecek en sert şekilde muhalefet etmiştir. Biz Saadet Partisinin tabanının cumhur ittifakının bizi destekleyeceğine inanıyoruz. Bu millet Saadet Partisinin ortaya koyduğu bu davranışa gereken cevabı seçimde verecektir.  Bu ittifakın en başta yanında olması gereken bir parti neden bu ittifakın dışında kalıyor anlamadık. Bu milletin istemediği ve de milletin, milli ve manevi değerleri ile örtüşmeyen bir tavır ortaya koyuyor Saadet Partisi. Biz partilerin oy oranlarına aldırış etmeden milli ve yerli bir ittifaktan bahsediyoruz” dedi.

HACIBEKİROĞLU YORUMLARA CEVAP VERDİ!

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve AK Parti arasında seçim ittifakı konusunda anlaşmalar tamamlanmış ardından bu ittifakın yerli ve milli bir ittifak olduğu için bu ittifaka yerli ve milli duruş sergileyen her partiyi de davet etmişlerdi. Büyük Birlik Partisi (BBP) de bu ittifakın içerisinde yer aldığını ifade etmişti. Ancak Saadet Partisi bu ittifaka ılımlı yaklaşmadığı için bir hayli eleştirilmişti. Yerelde geçtiğimiz günlerde bu konuya ilişkin bir açıklama yapan AK Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze ise; “Bu millet, seçimde Saadet Partisine gereken cevabı verecektir” şeklinde bir yorumda bulunmuştu. Siz bu konuya ilişkin neler söyleyecek siniz? Dememiz üzerine Başkan Hacıbekiroğlu bu konuya şöyle açıklık getirdi: Biliyorsunuz şu anda Türkiye’de bir seçim yok.  Önümüzde takriben 11 ay sonra mahalli idareler seçimi gerçekleşecek.  2019 kasım ayında ise hem başkanlık hem de milletvekilleri seçimleri gerçekleşecek.  Şimdi ona da yaklaşık 19 ay var. Ortada seçim yokken;  neyin ittifakını yapıyoruz. Ortada bir seçim yok. Başbakan da sadece bu ittifakın genel seçimler için olduğunu belirtiyor. Yani mahalli idareler seçimi içinde ittifak yok.

“ORTADA SEÇİM YOKKEN İTTİFAK KONUŞMAK YANLIŞ”

Ortada bir seçim yokken ittifakların konuşuluyor olmasının ve bu konuda eleştiriliyor olmayı doğru bulmadıklarını aktaran başkan Hacıbekiroğlu, “Yaklaşık seçime iki yıl varken biz neyin ittifakını yapacağız? Bunun için bizler demekteyiz ki ortada bir seçim yokken ittifakları konuşmak doğru değil. Şu an ülkelerimizin ciddi meseleleri vardır ve bizim ona yoğunlaşmamız lazım. Şimdi AK Parti ile MHP kendi aralarında bir milli ittifak ilan etmişler. Bu arkadaşların milli ittifak diye adlandırdıklarını biz milli ittifak gibi görmüyoruz.  Bu söylem bile; kutuplaştırma getirir.  İttifaka katılan milli, ittifaka katılmayan gayri milli işte bu doğru değil. Biz Saadet Partisi olarak genelde söylemlerimizde hep kutuplaştırmanın yanlışlığından bahsediyoruz. Bu söylemlerle kutuplaştırma daha fazla olacaktır. Bizler milli ve gayri milli gibi adlandırmanın yanlış olduğunu biliyoruz” dedi.

“CAMBAZA BAK SÖZÜ İLE İKTİDAR, MİLLETİN DİKKATİNİ BAŞKA YERE SEÇİYOR”

Saadet Partisi olarak ittifaklara karşı olmadıklarına da açıklık getiren başkan Hacıbekiroğlu, “Geçmişte bildiğiniz üzere biler çeşitli siyasi partiler ile bizlerde ittifaklar yaptık. Yani ittifaklara karşı değiliz. Ama ittifakların zamanında yani seçime 3 ya da 5 ay kalacak şekilde yapılmasını doğru buluyoruz.  Şu anda Türkiye Afrin’de savaşta.  Türkiye iç siyasette ise ciddi manada terör ile karşı karşıya.  Türkiye’nin ekonomisi dibe vurmuş, işsizlik başını almış gidiyor. Fabrikalar satılıyor. Bizlerin şu an var olan problemlerimizi konuşmamız gerekirken; biz cambaza bak cambaza sözü ile iktidar milletin dikkatini başka yere çekmeye çalışıyor.  Şimdi bu nasıl bir milli ittifaktır ki;  mesela örneğin ben oraya  katılmadığım zaman bana gayri milli demekteler.  Bu nasıl bir milli ittifaktır ki bizim şeker fabrikalarımızı satıyor. Yani dış politikada Amerika’nın yörüngesine girmişiz. Avrupa Birliği kapısında beklerken bu nasıl bir milliliktir. Biz bunu milli olarak kabul etmiyoruz”  ifadelerini kullandı.

“BİZLERİN DİLLERİNE SAHİP ÇIKMASI GEREKİYOR”

Milli görüş teşkilatları olarak şu anda bir ittifak düşünmediklerini aktaran Hacıbekiroğlu, “Bu süreçte herkesin söylediği sözlere çok dikkat etmesi gerekiyor. Kutuplaşmanın ve germenin kimseye katkısı olmaz. Sadece ülkemize zarar getirir. Ramazan Gürgöze milletin sandıkta bize ders vereceğini söylemiş. E şimdi sen bırak halk bize dersimizi verecekse versin. Şimdi bunu söylemesi de yanlış bir şeydir.  O zaman bizlerde halk sizi sandığa gömecek deriz. İşte bunlar doğru değildir. Bizlerin dillerine  sahip çıkması gerekir. Sözlerimizi sarf ederken sözlerimizin nereye gideceğini kestirmemiz gerekir. Büyüklerimiz o nedenle dil yarası düzelir, söz yarısı düzelmez demekteler.  Beden en ağır yükü kaldırır ama beden ağır sözü kaldırmaz.  Onun için Milliyetçi Hareket Partisi’nin bizi verip veriştirmesine de gerek yok. Biz iktidar değiliz.  Biz Türkiye’nin sosyo ekonomik boyutunu da bozmamışız” dedi.

“AK PARTİ’NİN İLKESİ VE PRENSİPLERİ MİLLİ ÇIKARLARA UYGUN DEĞİL”

Sözlerini sürdüren Hacıbekiroğlu, “Bizler teröre destek vermemişiz.  Biz Amerika’nın İsrail’in yörüngesine girmemişiz. İncirlik’ten silahı biz gönderip kendi askerimizi öldürtmemişiz.  Kandil’den PKK’lıları getirerek onlara mahkeme kurmamışız.  Biz ülkemizin selameti için bütün gücümüz ile çalışmışız. Bu nedenle bize verip veriştirmelerini doğru bulmuyorum. Arkadaşlarımızın bundan sonra daha doğru söylemlerde bulunmasını istiyoruz” dedi. Peki şu an ittifak için erken olduğunu düşünüyorsunuz. Seçime az bir zaman kala sizi bir ittifak içerisinde görebilir miyiz? Sorumuzu da yanıtlayan Hacıbekiroğlu,” Saadet Partisi bu ülkenin menfaatine olan ilkeler ve prensipler öne sürerek, Türkiye’de bulunan bütün partiler ile ittifak yapabilir. Şu anda AK Parti’nin hiçbir ilkesi ve prensibi Türkiye’deki milli çıkarlara uygun değil. Onun için şu an seçimde olsa eğer AK Parti bu gidişatını değiştirmezse biz bu ittifaka sıcak bakmayız” diyerek AK Parti’nin ilke ve prensiplerini eleştirdi.

“AK PARTİ BAHSETTİĞİMİZ İLKELERE DÖNERSE, O ZAMAN İTTİFAKA SICAK BAKARIZ”

AK Parti ile bir ittifaka sıcak bakabilmeleri için gerekli olan duruma da açıklık getiren Hacıbkiroğlu, “Ancak bu ülkenin milli menfaatlerin,  prensiplerini ve de ilkelerini yani bizim bahsettiğimiz o ilkelere AK Parti dönerse o zaman AK Parti ile ittifakımızda olabilir. Açık bir şekilde söylüyorum;  AK Parti ile prensipler bazında ittifakımız olabilir. MHP ile de CHP ile de ancak HDP’nin kendisi ile değil seçmeni ile olur. Türkiye’de var olan tüm partilerde olabilir. Ancak bu ülkenin menfaati doğrultusunda ilkelerde buluşursak olur.  Şu anda seçim yok biz ittifak konuşuyoruz. İşte biz bunu doğru bulmuyoruz. Ancak ittifaka girenlere de bir sözümüz yok. Mesela ben MHP’ye ne diyebilirim? MHP gider milli ittifak der geçer.  Oysa geçmişte söylenilen sözler ortada. Biz Saadet Partisi olarak ittifaklara varız, ittifakları da yaparız. Ama günü geldiği zaman ve de ülkenin milli ve manevi değerlerine uygun olan  partilerle bunu yaparız ve inşallah  Allah’ın izniyle de alırız” diyerek sözlerini noktaladı.

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet