Besi OSB’de yıllık 42 bin ton et üretilecek

Elazığ Ticaret Borsası girişimleri ile Cevizdere köyünde kurulacak olan Besi Organize Sanayi Bölgesi’nde yıllık 42 bin ton et üretimi hedefleniyor.

Besi OSB’de yıllık 42 bin ton et üretilecek Güncel

Haber: Faik AKGÜN

Projesi Elazığ Ticaret Borsası tarafından hazırlanan Besi Organize Sanayi Bölgesi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından onaylandı. Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ,  Borsa binasında düzenlediği toplantı ile projelerinin onaylandığını ve Besi Organize Sanayi Bölgesinin temelinin mayıs ayında atılacağını ifade etti.  Bakanlık tarafından onaylanan Besi Organize Sanayi Bölgesi, Elazığ Merkez’e bağlı Cevizdere köyünde 950 dönüm arazi üzerinde kurulacak.  Elazığ Ticaret Borsası, Besi Organize Sanayi Bölgesinde yıllık 42 bin ton et üretimi gerçekleştirilmeyi hedefliyor.

“YER TESPİTİ YAPILDI VE YETKİLİLER TARAFINDAN ONAYLANDI”

Basın toplantısında Besi Organize Sanayi Bölgesinin kuruluş süreci ve Elazığ hayvancılığına sağlayacağı faydalar ile ilgi değerlendirmede bulunan Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ, uzun süredir Elazığ’da Besi Organize Sanayi Bölgesi kurulması yönünde çalışma yürüttüklerini belirtti. Dumandağ konuya ilişkin şu bilgileri paylaştı: “Biz Ticaret Borsası olarak hemşerilerimize, besicilerimize bir yatırım alanı hazırlamak için her türlü çalışmanın içerisine girdik, elimizi taşın altına koyduk. Ticaret Borsası olarak Valiliğimiz, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüz ve Kalkınma Ajansıyla birlikte ilimize Besi Organize Sanayi Bölgesi kurulması için çalışma içerisindeyiz. Proje ile ilgili yer tespiti yapıldı. Bu yer Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri tarafından onaylandı. Şuanda Besi OSB için yatırım başvurularını alıyoruz. Biz burada herkes yatırım yapsın istiyoruz. Çünkü ne kadar üretim o kadar iş, ne kadar üretim o kadar gelir demektir.  Biz memleketimize hem yerli hem yabancı herkes gelsin ticaret yapsın, İlimiz, memleketimiz bu yatırımlardan yararlansın istiyoruz. Bu ortamı sağlamak için de Ticaret Borsası olarak elimizden geleni yapıyoruz.  Hedefimiz en kısa zamanda bu projeyi bitirmektir. Besi OSB’de herkes için yer tahsis etmenin çabası içerisindeyiz” dedi.

“HEDEFİMİZ 60 BİN HAYVAN VARLIĞI VE YILLIK 42 BİN TON ET ÜRETİMİ”

Dumandağ’ın ardından projeyle ilgili teknik bilgiler veren Elazığ Ticaret Borsası Genel Sekreteri Murat Çiçek, Besi TDİ Organize Sanayi Bölgesinin Elazığ Merkez Cevizdere köyü sınırları içerisinde 950 dönüm arazi üzerine kurulacağını ve mayıs ayı içerisinde projenin temellerinin atılacağını kaydetti. Çiçek konuşmasının devamında, “Cevizdere köyü içerisinde bulunan bu alan Bingöl yoluna 2 kilometre uzaklıkta Elazığ’ın doğu girişinde eski besi çiftlikleri bölgelerine yakın, hayvan pazarı ve kesimhanelere de ulaşım kolaylığı bulunan bir bölgedir. Besi OSB’miz tamamen modern ve yeni yapıya uygun olacak. Karantina binaları biyogaz tesisi ve veteriner hizmetlerinin verileceği ortak alanlar oluşturulacak. Bu ortak alanlarla hedefimiz, üreticiler yatırım yaparken 250 başlık bir yatırımda 3 veya 4 milyon TL civarında bir yatırım yapıyor. Bu yatırımın yaklaşık 700 Bin TL civarında bir miktarı hayvan gübresinin bertaraf edilmesine gidiyor. Bizim amacımız yatırım maliyetlerini özellikle gübrenin bertaraf maliyetini azaltmak. O yüzden alanda kapalı sistem ahırlardan biyogaz tesisine gidecek şekilde bir atık yönetimi düşünüyoruz. Yine burada veterinerlik hizmetlerinin verileceği bir alan oluşacak. Ticaret Borsası olarak 2018 yılı hedeflerimiz içerisinde Elazığ’ın  tarım ve hayvancılıkta  sadece bölgede değil, ülke çapında da söz sahibi olan  bir il haline getirmektir. Bir yerde pazarın oluşması için o yerde yeterli arzın olması gerekiyor. Elazığ’da da yeterli arzın olması için Elazığ Besi TDİ OSB projesi bizim önem verdiğimiz projelerden biri. Alanda şuana kadar bize yapılan başvurusu sayısı 169. Bu başvurular içerisinde bizim tespit ettiğimiz afaki birtakım rakamlar var. Besicilerden istirhamımız gücünüze göre bize bir sayı vermeniz. Çünkü henüz TDİ OSB projesinde parselasyon işlemlerine başlanmadı. Arazinin daha verimli kullanılabilmesi için sizden alacağımız verilere göre hareket edeceğiz. Sizin bize vereceğiniz rakamlar bu açıdan önemli. 169 başvuru sonucunda toplam oluşan hayvan sayısı yaklaşık 27 Bin civarında bir kapasite başvurumuz var. Bizim hedefimiz 60 bin hayvan varlığı ve yıllık 42 Bin ton et üretimi Besi Organize Sanayi Bölgesinde gerçekleştirmektir” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet