Sigorta borcu olanlar bu tarihe dikkat!

SGK Elazığ İl Müdürlüğü, Genel Sağlık Sigortası primlerini ödemeyen vatandaşları uyararak, 1 Mart 2017 tarihi öncesine ait gecikme zammı ve gecikme cezası borçlarının silindiğini, gecikme zammı ve gecikme cezası silinen bu borçların aylık 53,33 TL üzerinden yeniden hesaplandığını ve son ödeme tarihinin ise 30 Mart 2018 olduğunu bildirdi.

Sigorta borcu olanlar bu tarihe dikkat! Ekonomi

SGK Elazığ İl Müdürlüğü yazılı bir açıklama yaparak Genel Sağlık Sigortası’ndan faydalanan vatandaşlara uyarılarda bulundu. Konuya ilişkin yapılan açıklamada şöyle denildi. “Ülkemizde ikamet eden ve herhangi bir kapsamda sağlık güvencesi bulunmayan vatandaşlarımız hakkında uygulanan Genel Sağlık Sigortası 01.01.2012 tarihinden itibaren zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda olan vatandaşlarımızın 01.04.2017 tarihi öncesi ödenmemiş genel sağlık sigortası prim borçları 6824 sayılı Kanun ile başvuru şartı aranmaksızın yapılandırılmıştır. Kendilerine gelir testi başvurusu tebliğ edildiği halde gelir testine hiç başvurmamış genel sağlık sigortalılarımızın 02.04.2018 tarihine kadar (bu tarih dahil) gelir testine müracaat etmeleri ve gelir testi sonucu gelirlerinin brüt asgari ücretin üçte birinden az olduğunun tespit edilmesi durumunda genel sağlık sigortası prim borçları silinecektir.

SON ÖDEME TARİHİ 30 MART

Açıklamada, GSS borcu olan vatandaşlara yönelik de uyarılarda bulunularak, “Yapılan gelir testi sonucunda aile içi kişi başı geliri brüt asgari ücretin üçte birinden fazla olan Genel Sağlık Sigortalılarımızın 01.04.2017 tarihi öncesine ait gecikme zammı ve gecikme cezası borçları silinmiştir. Gecikme zammı ve gecikme cezası silinen bu borçlar, aylık sadece 53,33 TL üzerinden yeniden hesaplanmış ve son ödeme tarihi ise 30.04.2018 olarak belirlenmiştir. 01.04.2017 tarihi öncesine ait prim borçları e-devlet üzerinden veya Kurumumuza müracaat edilerek öğrenilebilmekte, Kurumumuzla anlaşmalı bankalar aracılığıyla ya da internet üzerinden internet bankacılığı veya kredi kartı ile “GSS 6824 Prim Tahsilatı” menüsünden ödenebilmektedir. Söz konusu borçların 30.04.2018 tarihine kadar ödenmemesi halinde, 01.04.2017 tarihinden itibaren gecikme cezası ve gecikme zammı tahakkuk edecektir. Genel Sağlık Sigortalılarımızın sağlık yönünden mağduriyet yaşamamaları açısından yukarıda belirtilen konularda gerekli tedbirleri almaları büyük önem arz etmektedir.”ifadelerine yer verildi. (Bülten)

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet