Sağlıkçılar bayramı bayram tadında yaşamak istiyor!

Sağlık- Sen Elazığ Şube Başkanı Mehmet Karataş, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısı ile bir mesaj yayımlayarak, “Sağlık çalışanları; 14 Mart Tıp Bayramında, yaşadıkları sorunların çözümüne yönelik müjde beklemekte ve bayramı gerçek anlamda yaşamak istemektedir” dedi.  Ayrıca bugüne özel bir açıklamada Bağımsız Sağlık-Sen Elazığ İl Temsilcisi İlter Tuna Kaymaz’dan geldi. Başkan Kaymaz’da sağlıkçıların yıllarca uyutulduğunu iddia etti.

Sağlıkçılar bayramı bayram tadında yaşamak istiyor! Güncel

Haber: Kübra TÜRKAN

Sağlıkçılar 14 Mart Tıp Bayramını bayram tadında karşılamak istediklerini yayımladıkları mesajlarla  belli ediyorlar. Geçtiğimiz gün Kamu Sağlık- Sen Genel Başkanı Ümit Karataş, sağlıkçıların kazanımlarını almasını gerektiğini savunurken, dün de açıklama yapan diğer STK’lar sağlıkçıların benzer sorunlarına temas ettiler. Sağlık- Sen Elazığ Şube Başkanı Mehmet Karataş, 14 Mart’ın bayram gibi bir bayram olmasını temenni ederken Bağımsız Sağlık-Sen Elazığ İl Temsilcisi İlter Tuna Kaymaz’da sağlıkçıların yıllarca uyutulduğunu iddia ederek sorunlarının bir an evvel giderilmesi gerektiğini savundu.

Sağlık- Sen Elazığ Şube Başkanı Mehmet Karataş, “Sağlıkta dönüşümün mimarı olan sağlık çalışanları maalesef bu çalışmalarının karşılığını alamamaktadır. Hasta memnuniyeti ve sağlık hizmetlerine erişim artarken, sağlık kurumlarına şehir hastaneleri başta olmak üzere yeni tesisler eklenirken sağlık çalışanlarının sayısı aynı oranda artmamaktadır. Ağır iş yükü altında tükenmişlik sınırında yaşayan sağlık çalışanları sorunlarına acilen çözüm bulunmasını beklemektedir. Dört yıl önce sendikamız Sağlık-Sen programında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından sözü verilen ve kısa bir süre önce de ilgili bakanlıklar tarafından çalışmaları tamamlanan yıpranma payının sendikacılık tarihinde bir dönüm noktası olduğunu söyleyebiliriz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından hayata geçmesinin müjdeleneceğini beklediğimiz yıpranma payının, son derece önemli ve değerli bir kazanım olarak 500 bine yakın sağlık çalışanımızı ilgilendireceği muhakkaktır. Nitekim sağlık çalışanlarımız, yoğun sendikal baskılarımız neticesinde her fırsatta, her kazanımımıza karşın kamu kaynaklarının etkin kullanımını gerekçe gösteren Maliye Bakanlığı’nın bu konuda da direnç göstererek hazırlıklarını nihayet tamamladığına şahitlik etti. Her şeye rağmen, hak arama ve hak alma mücadelesinde yıpranma payının hayata geçecek olması bizlere yepyeni kazanımlar için önemli bir motivasyon kaynağı olacaktır. Yıpranma payının önemli ayrıntılar içerecek olması ve muhtemel eksikliklerin giderilmesi için de sendikal mücadelemiz tereddütsüz şekilde ve aynı kararlılıkla devam edecektir” dedi.

“14 MART TIP BAYRAMI SADECE HEKİM BAYRAMI DEĞİLDİR”

Sağlık çalışanlarının farklı sorunlarının olduğunu da belirten Karataş, “Tüm sağlık çalışanları hangi kadroda olursa olsun sözleşmeli statüde değil, istisnasız 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/A kadrosunda istihdam edilmelidir. Sağlık çalışanlarının çözüm bekleyen bir başka sorunu ise, nöbet ücretlerinin artırılması, kreş sorununun çözülmesidir. 24 saat kesintisiz hizmet veren sağlık çalışanları, tuttukları nöbetin karşılığını alamamakta, ayrıca bu nöbetlerinde çocuklarını bırakacak yer sorunu yaşamaktadır. Sağlık kurum ve kuruluşlarında kreş açılması konusundaki kararlılık sürmeli, 24 saat hizmet verilen yerlerde 24 saat açık kreşler olmalıdır.  14 Mart Tıp Bayramları, sadece hekim bayramı gibi gösterilmemeli ve bu yönde açıklamada bulunulmamalıdır. Sağlık hizmeti, bir ekip işidir. Doktor, hemşire, sağlık memuru, laborant, paramedik dahil bu hizmetin sunulmasında yer alan herkes bu ekibin bir parçasıdır. Sorunların çözümünde de sadece bir meslek grubuna odaklı davranılmamalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle bütün sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyor, sorunlarının çözümüne, beklentilerinin karşılanmasına vesile olmasını diliyoruz” ifadelerini kullandı.

SAĞLIKÇILAR YILLARDIR UYUTULUYOR               

14 Mart Tıp Bayramı dolayısı ile açıklama yapan bir diğer isim ise Bağımsız Sağlık-Sen Elazığ İl Temsilcisi İlter Tuna Kaymaz oldu. Başkan Kaymaz, “Yıllardır sağlıkçılar, 14 Mart'ı bayram olarak kutlayamıyorlar.  Bugüne kadar sağlık çalışanlarına vaat edilen sözlerin biran önce tutulması ve büyük hak kayıpları yaratan mevcut düzenlemelerin de acilen değiştirilmesi gerekiyor. Sağlık çalışanlarının maaşları yetersiz.  Ücretlerin insanca yaşam sürdürebilecek bir seviyeye çıkarılması gerekiyor” dedi.

Sağlık çalışanlarının 14 Martları uzun süredir bayram tadında geçiremediklerine vurgu yapan Kaymaz, çalışanların yıpranma payının hayata geçmemesi, sağlıkta şiddetin artması, aşırı iş yükü, mobbing, gelir vergisi ve döner sermayeler başta olmak üzere ücretlerde yaşanan düşüşler nedeniyle bayrama hasret kaldıklarını belirti.  Kaymaz, “Sağlık çalışanlarının çeşitli vaatlerle yıllardır uyutulmaya çalışılıyor. Yıpranma hikayesiyle sağlık çalışanları yıllardır uyutulmaktadır” diyerek sağlık çalışanlarının diğer sıkıntılarına atıfta bulunarak, terörle mücadeleyi desteklediklerini aktardı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet