Sağlık çalışanları sorunlarına çözüm bekliyor

Bütün sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını kutlayan Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit Karataş, sağlık çalışanlarının önemli sorunları olduğunu belirterek, "Biz bu seneki 14 Mart Tıp Bayramında çalışanın merkeze alınmasını bekliyoruz. Bu sene 14 Mart milat olsun ve sözler duymak yerine yaptırımlar olsun istemekteyiz” dedi.

Sağlık çalışanları sorunlarına çözüm bekliyor Güncel

Haber: Kübra TÜRKAN/ÖZEL

14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla açıklama yapan Kamu Sağlık- Sen Genel Başkanı Ümit Karataş, sağlık çalışanlarının bayram tadında 14 Martlara hasret kaldığını belirterek, “14 Mart;  tıbbiyelilerin vatan ve millet için dirilişi başlattıkları günün adıdır. Bir bayramın kaynağını vatan ve millet davasından alması onun değerini paha biçilmez yapar. Bunu gerçek anlamda idrak etmek ise hekimlerimizin ve tüm sağlık çalışanların boyunun borcudur” dedi.

“ÇALIŞMA HAYATIMIZDA DURUM VAHİMDİR”

Sağlık çalışanlarının bayramı çoktan unuttuklarını aktaran Başkan Karataş, “Yıpranma payının hayata geçmemesi, sağlıkta şiddetin cinayetlere dönüşerek devam etmesi, aşırı iş yükü, mobbing ve başta döner sermayeler olmak üzere ücretlerde yaşanan düşüşler nedeniyle sağlık çalışanları, bayramı çoktan unutmuşlardır. Taşerona kadro meselesinde  500 bin kişiye kadro verilirken yıllardır devletin emrinde görev yapan ve 9 bin kişiyi aşan kamu dışı aile sağlığı çalışanları, tıbbi sekreterler ve vekil ebe hemşirelerimiz kapsam dışında bırakılmışlardır. Çalışma hayatımızda durum vahim. Çalışanın huzuru yok. Bunun önüne geçilmesi için gerekli olan temel şart, çalışanların memnuniyetlerinin arttırılmasıdır" dedi.
“BU YIL 14 MART MİLAT OLSUN; SÖZLER YERİNE YAPTIRIMLAR OLSUN”

Sağlık çalışanlarının sorunlarının çözülmesi gerektiğini kaydeden Başkan Karataş, “Sözlerin yerini düzenlemelerin, yasal değişikliklerin almasını istiyor ve bu yılki 14 Mart’ın milat olmasını istiyoruz. Çalışanın ekonomik ve özlük haklarının iyileştiren düzenlemelerin hayat bulmasını diliyoruz. Bunun aksi yapılırsa çalışanlar yine ümitsizliğe ve hüsrana sevk edecektir. Artık ekonomik sorunlar çözülsün, tüm çalışanlar kadrolu olsun, istihdam artsın iş yükü hafiflesin, mobbing ve şiddet sona ersin. Tüm bu sıraladıklarımız çalışanların sloganları değil temel beklentilerdir” ifadelerini kullandı.

“YIPRANMA PAYI GEÇMİŞE DÖNÜKTE OLMALI”

“14 Mart deyince aklımıza yıpranma payı konusu geliyor” diyen Karataş, “Geçen yıl 14 Mart Tıp Bayramında Sayın Cumhurbaşkanımız, sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesi talimatını yinelemiş ve 16 nisan tarihi itibariyle bizzat takipçisi ben olacağım demişti. Bu konuda Cumhurbaşkanımız gerekli talimatlarını vermiş ve bu konu meclise gelecektir.  Ancak meclise geleceği şekliyle yıpranma payının geçmiş dönemleri karşılayıp karşılamayacağı birer muammadır. Biz Kamu Sağlık Sen olarak, sağlık çalışanlarının yıprandığını her platformda dile getirdik ve getirmeye devam ediyoruz.2008 yılında 5510 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çıkarken de, yataklı tedavi kurumları çok tehlikeli alanlar olarak zaten belirlendi. Onun için biz buradaki, genel idari sınıfı da dahil tüm sağlık çalışanlarının alınmasını ve geriye dönük yıpranma payı almaları noktasında talebimizi yineleyeceğiz” dedi.

“ÇALIŞANIN MERKEZDE OLDUĞU BİR 14 MART HAYAL EDİYORUZ”

Bu seneki 14 Mart’ın farklı olması gerektiğini savunan Karataş, “Çalışanın merkeze alındığı bir 14 Mart’ı hayal ediyoruz. Umarız bu çağrımıza kulak verilir ve bu sene 14 Mart’ı sağlık çalışanları için gerçek anlamda bir bayrama dönüştürülür. Bu nedenle sağlık çalışanlarının bir an önce yıpranma payı ve emeklilik garantisi için döner sermayelerinin emekliliğe yansıtılması gerekmektedir. Sağlık çalışanlarının en önemli sorunu, döner sermayelerin emekliliğe yansıtılmaması ve emekli olan bir Astsubay ile  emekli olan bir hemşire arasında emekli maaşı uçurumu olması. Sağlık çalışanları olarak gelecekten en büyük beklentimiz yıpranma payını kazanmak, emekliliğe yansıtılmış döner sermayeler ve sağlık çalışanlarının en büyük paydaşı sağlık çalışanlarının en iyi şekilde istihdam edilerek iş barışının sağlanmasıdır” şeklinde konuştu.
“HER GÜN 31 SAĞLIK ÇALIŞANI ŞİDDETE UĞRAMAKTADIR, ŞİDDET SON BULMALIDIR”

Sağlıkta şiddetin mutlaka önlenmesi gerektiğini ifade eden Karataş, “Bir sağlık çalışanı, insan ömrünün beşte birini hastanede hizmet ederek geçiriyor. Vatandaşlarımızın şiddetten uzak durmalarını istiyoruz. Resmi rakamlara göre beyaz koda bildirilen şiddet vakası sayısı 11 bin 318’dir. Sadece bu resmi rakam dikkate alındığında her gün 31 sağlık çalışanı şiddete uğramaktadır. Tutuklu yargılamanın kağıt üstünde kalması, şiddet uygulayanlara hizmet alımı ile ilgili bir kısıtlama getirilmemesi ve şiddete karşı yeterince mücadele verilmemesi nedeniyle sağlıkta şiddet her geçen gün tırmanmaktadır. Sağlık çalışanları can güvenliğinden yoksun bir şekilde hizmet sunmaktadırlar” dedi.

“SAĞLIKTA İSTİHDAMA ACİL İHTİYAÇ VAR, ÇALIŞANLARIN İŞ GÜCÜ %35 ARTTI”

Sağlık çalışanlarının mesai kavramı olmadığını da hatırlatan Karataş, “Sağlık çalışanlarımız Avrupa standartlarına göre yüzde 300 daha çok çalışıyorlar. Dünya ortalamasının çok üstündeyiz. Mesai kavramı yok. Özellikle ülkemizde 15 Temmuz süreci itibari ile başlatılan FETÖ paralel operasyonlar kapsamında meslekten men edilen personel dolayısıyla iş yükü yüzde 35 arttı. Çok acil istihdam ihtiyaç var. Sağlık çalışanları iş yükü anlamında çok zor durumda. Çalışanlar sosyolojik ve psikolojik açıdan etkilenmektedir. Sağlık çalışanlarını kimse kıyaslamasın. Biz ailemizden daha çok görevimizle vakit geçiyoruz.  Afetlerde herkes sağa sola kaçarken biz sağlık çalışanları  olay yerine koşuyoruz. Bizim mesleğimiz kutsal diyoruz ve saygı duyulması gereken meslek diye düşünüyoruz. Kreş konusundaki uygulamalar, hassasiyetle sürdürülmeli. Kurumlarda yaşanan kreş sorunu giderilmelidir. 24 saat esasına göre hizmet veren sağlık kurum ve kuruluşlarında 24 saat açık kalacak kreşler açılmalıdır” ifadelerini kullandı.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARININ %22’Sİ İNTİHAR ETMEKTEDİR”

Her hastanede sağlık çalışanı polikliniklerinin önemine dikkat çeken Karataş, "Son yapmış olduğumuz çalışmalara bakıyoruz. Bazı sağlık çalışanları ve özellikle de doktorlarımız  intihara teşebbüs ediyor. Hatta geçen yıl yaptığımız araştırmalarda sağlık çalışanlarının yüzde 22’sinin intihar ettiğini veya intihara teşebbüs ettiğini gözlemledik. Bu konuda önlem alınması ve özellikle sağlık çalışanı polikliniğinin mutlaka bütün hastanelerde kurulması gerekiyor. Hem psikiyatri hem de diğer branşlar noktasında sağlık çalışanlarının yılda bir kez de olsa sağlık kontrolünden geçirilmesi ve bu noktada gerekli önlemlerin alınması gerektiğini düşünüyoruz. Bu temennilerle tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını kutluyor. Millet olarak hepimizin daha huzurlu, aydınlık 14 Martlara ve yarınlara ulaşmamızı diliyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet