Alpay: Operasyonlar teröristler temizleninceye dek sürecek

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Afrin’de yürütülen operasyonlara ilişkin konuşan Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, operasyonların teröristlerin bölgeden temizleninceye dek süreceğini söyledi.

Alpay: Operasyonlar teröristler temizleninceye dek sürecek Güncel

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, 13 Mart 2018 Salı günü köklü tarih ve güçlü kültürel ilişkilerimizin bulunduğu İran Devleti’nin Savunma Bakan Yardımcısı Tuğ General Mohammed Ehedi’yi makamında ağırladı. Yapılan ikili görüşmede Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, “İran’ı değerli bir dost ve bölgenin istikrarı için bir ortak olarak görmekteyiz.” dedi. Alpay, özellikle son on beş yılda Türkiye, önemli komşusu İran ile dostça ve kardeşçe ilişkiler yürütmeye önem vermektedir ifadelerini kullandı. Heyetler arası görüşmede ise Bakan Yardımcısı Alpay, “Yaşadığımız bölge birçok tehdite açıktır ve ayrıca bir süredir de önemli sınavlardan geçmektedir.” dedi. Bu minvalde İran ile yürütülen ilişkilerin önemini vurgulayan Şuay ALPAY, iki ülke arasındaki diyaloğun önemine vurgu yaptı.

“HAREKATIN AMACI AÇIK VE NETTİR”

Diğer taraftan Bakan Yardımcısı Alpay, yürütülmekte olan Zeytin Dalı Harekatı için, “Harekatın amacı çok açık ve nettir; Amaç, sınırımıza yönelik tehdidin ortadan kaldırılması ve bölgenin güvenli hale getirilmesidir.” ifadesini kullandı. Şuay Alpay, “Bu harekat, aynı zamanda Türkiye’nin ulusal güvenliği bakımından hayati önem arz eden bu bölgede, herhangi bir terör örgütünün varlığına ve Suriye halkının iradesi hilafına seyredecek tek taraflı gündemlere rıza göstermeyeceğinin de somut bir göstergesidir.” ifadelerine yer verdi. Bakan Yardımcısı ayrıca yürütülen harekatın terör ve teröristlerin bölgeden temizleninceye dek süreceğini belirtti ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün esas alınarak harekata devam edildiğinin de altını çizdi. İkili ve heyetler arası görüşmelerin ardından, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, İran Savunma Bakan Yardımcısı onuruna ve beraberindeki heyete Merkez Orduevinde öğle yemeği verdi. Konuk Bakan Yardımcısı ve heyeti bugün ve yarın bir takım temaslarda bulunduktan sonra ülkemizden ayrılacak. (Bülten)

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet