Kalpar; “Rakibin kaybedecek hiçbir şeyi yok”

Tetiş Yapı Elazığspor Teknik Direktörü Hüseyin Kalpar; “Gaziantepspor mücadelesinde rakibin kaybedeceği hiçbir şeyi yok ama bizim çok şeyimiz var. Bir de kazanacak çok şeyimiz var. Bunu antrenmandan önce futbolcularıma da söyledim.” Dedi. Kalpar ayrıca Sezgin Coşkun'dan çok memnun olduğunu kaydederken, bu hafta savunmada Sezgin ve Mehmet Yiğit'in görev alacağını dile getirdi.

Kalpar; “Rakibin kaybedecek hiçbir şeyi yok” Spor

İbrahim KARAKULAK

Tetiş Yapı Elazığspor Teknik Direktörü Hüseyin Kalpar Gaziantepspor mücadelesi öncesinde gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Deneyimli çalıştırıcı Kanal Fırat ekranlarında yayınlanan Coşkun Kamaç'ın sunduğu Maraton programına katıldı.

“BAŞARILI OLACAĞIMA İNANDIĞIM İÇİN ELAZIĞSPOR'U TERCİH ETTİM”

Elazığspor' a neden geldiğini söyleyerek sözlerine başlayan Kalpar; “Çalıştığım kulüplerde başarısızlığım genelde olmadı. Elazığspor'da futbol oynayan biri olarak gönlümde ayrı bir yeri vardı. Başarılı olacağıma inandığım için Elazığspor'u tercih ettim. Aslında Antep'ten ayrıldıktan sonra dinlenmeyi düşünüyordum. Orada da kısa vadede işler istediğimiz gibi gitmemişti. Buraya gelene kadar da birkaç takımla görüştüm. Samsun olsun Bolu olsun bu ekiplere dinleneceğimi söylemiştim ama Elazığ olunca başarılı olmak için burayı tercih ettim. Benim hedefimde başarı vardır. Memnunum ancak sıkıntılı günler geçiriyoruz. Buraya gelirken bu akdar sıkıntılı olacağını bilmiyordum ve eğer bilseydim daha farklı olabilirdi.”dedi.

“ŞEHİRLER VE KULÜPLER SANAL BORÇLARLA ZOR DURUMA DÜŞÜYOR”

Takımların yaşadığı ekonomik sıkıntılarda yönetimsel hataların olduğunu vurgulayan Hüseyin Kalpar; “Liglerde ekonomik sıkıntıların tamamı kötü yönetimden kaynaklanıyor. Süper Lig gelirleriyle Gaziantepspor gibi kulüpleri yönetemiyorsanız yönetici hatasıdır bu da. Devletin bunları denetlemesi lazım… Şehirler ve kulüpler sanal borçlarla zor duruma düşüyor. Elazığspor'u düşündüğümüzde benim duyduğum bu yönetim 80 küsur milyon borç ödemiş. Her yere borç var ve bu borçlar nasıl oldu diye düşünüyorsunuz. Gelir gider belli. Kulüpten giden başkan da şu kadar alacağım var diyor ve alıyor. Devletin buna engel olması lazım. Altyapıya da önem verilmeli. İlla ben şampiyon olacağım  diye kulüplerimizin çok büyük para da harcaması gerekmiyor. Temeli kurup liglerde kalıcı olmak gerekiyor.”ifadesinde bulundu.

“KİMSE VAZGEÇİLMEZ DEĞİLDİR”

Tetiş Yapı Elazığspor'da 4-2-3-1 sistemiyle oynadıklarını kaydeden Kalpar, ellerindeki oyuncu profiline göre bu dizilişi kullandıklarını dile getirerek; “Çalıştığım tüm takımlarda hak edip de forma giymeyen oyuncu yoktur. Burada da böyle. Ayrıca kimse vazgeçilmez değildir. Hak eden oynamalı. Oyuncularım da neden oynamadıklarını gelip bana sorabilirler. Hatta antrenmana bile çıkmadan önce antrenmana çıkamayacak var mı diye sorarım. Bizim işimiz üzüm yemek. Bizim işte önce beyin sonra da fizik gücü olmalı. Biz bunu yapmaya çalıştık. Genel oyun sistemimiz 4-2-3-1 sistemiyle oynuyoruz. Ben her takımda elimdeki oyuncuya göre bir sistem oluştururum. Şu an her sistemi oynayabiliriz ama elimizdeki sisteme uygun oyuncularla bu dizilişi oynayabiliyoruz. Sezon başında bir sistem kurulup ona göre oyuncu alabiliriz ama o imkanımız yok.”diye konuştu.

SARPONG VE AHMET ARAS HAKKINDA NE DEDİ?

Kalpar, Sarpong ve Ahmet Aras’ın durumu hakkında ise; “İkinci yarı da biz yönetimle oturup ne yapabiliriz diye konuştuk. Bazı oyuncuların buradan ayrılması gerektiğini düşündük. Nedeni, vermiş olduğu randımanı masaya yatırdık. Ne verdi? Ne verecek? Kulübün menfaati doğrultusunda hareket etmek mecburiyetindeyiz. Biz gerçekten de Sarpong ve Ahmet Aras’ın gitmesi uygun şekilde düşündük. İlk yarıda Ahmet’ten de ilk yarıda faydalandık ama o kadar. Netice itibariyle bunlar gitmedi. Biz de ikinci yarıda kadro oluşturduk. Zaten 6 yabancı var. Kimi bırakacaksın dışarıda? Mecburen o kalıyor. Zaten randıman açısından değerlendirdiğimizde benden önce de sonra da bir şey vermemiş. Ahmet Aras’a bakıyoruz. Zaten ilk yarıda Diarra çıkmamış. Şimdi Diarra oynuyor. Hora’yı almışız. Ahmet Aras’tan da ilk yarıda faydalanamamışsın. O zaman o tür oyuncuları tercih etmiyorsun. Biz ilk yarıdaki randımandan dolayı böyle bir karar alıyoruz. Takviyeler Elazığspor için olumlu oldu” dedi.

“ELAZIĞSPOR ŞEHRİN TAKIMI VE DESTEK VERMEK GEREKİR”

Elazığspor'un şehrin takımı olduğunu ve destek verilmesi gerektiğini ifade eden deneyimli çalıştırıcı, “Altyapıya gelen oyuncular benim bilgim dışında. Bu yönetimin vereceği karardır. Altyapıdaki iki siyahi oyuncuyu kampa götürmüştüm. Çok gençler ve önlerinde zamanları var. Sezon başı son anda transfer sezonu açılmış. İstenile transferler yapılamamış ve öyle sezona başlamışlar. Bu Elazığspor'un bir şanssızlığı. Elazığspor şehrin takımı ve destek vermek gerekir. Olumsuz düşünce ve konuşmadan kimseye fayda gelmez. Bu takım onların takımı. Yenecek ve ya yenilecek. Yendi ve başarılı oldu. Sevindiler ama bu geçici başarıdır. Kalıcı başarıya odaklanmak lazım... Bu takım sonunda başarılı olacak ama doğru şeyler yaptığında olacak. Burası bizim Elazığsporumuz. Yazanlar, çizenler olumlu düşünmeli. Dünyada en kolay iş olmuş bir olayı eleştirmek. Bana yarınki maçı şöyle şöyle yaparak kazanacağız deseler takdir ederim.”dedi.

"BURADA 5. AYIM AMA DAHA BİR LİRA MAAŞ ALMIŞ DEĞİLİM”

Teknik Direktör Hüseyin Kalpar “ Burada 5. ayım ama daha bir lira maaş almış değilim. Bunu bahane etmiyorum. Ama başkanın ve yönetim kurulunun çok iyi niyetli olduğunu biliyorum. İmkanları kısıtlı bunu yaratmaya çalışıyorlar bunu biliyorum.  Ama bunu dışarıda konuşmanın ne anlamı var. Şimdi bunu siz bildiğiniz için ya da kamuya bildiği için konuşuyoruz. Yoksa ben konuşmam. Başkanımıza, yöneticilerimize inandığımdan dolayı gönlüm rahat. Ama yetmiyor yani.  Sadece kulüp başkanının değil ki kulüp. Kulüp şehrin kulübü. Bu yönetim gider başkası gelir ama şehrin. Hesap kitap önceden yapılmış olsaydı ve bu hesap kitaba göre hareket edilmiş olsaydı bu vallahi olmazdı. Her şeyi futbolculardan beklemek de olmuyor” şeklinde konuştu.

“HORA PENALTIYI ATSAYDI PERFORMANSI BİRAZ DAHA YÜKSELEBİLİRDİ”

Gazişehir Gaziantep FK mücadelesinde penaltı kaçıran Hora konusuna da değinen Teknik Patron Kalpar; “Hora penaltıyı atsaydı performansı biraz daha yükselebilirdi. Bu olaydan sonra hemen oyundan almak Hora'ya ne katabilir? Biraz da sporcu psikolojisine bakmak lazım. Elazığspor'da koşan bir takım oluşturmaya çalışıyoruz. Deplasmanlarda Adana maçlarını düşünüyorum. Tatos deplasmanda gol attı.  İstanbul'da da öyleydi. Pas yapan takımlara karşı geri gelmemiz gerekiyor. Bu konuda bazen sıkıntı çektiğimiz oyuncularımız da olabiliyor. Gazişehir Gaziantep FK mücadelesinde yanımda ve başlatma diyorum ama başlattı. Çekilmenin bir anlamı yok. Oyuncu zeki olacak ve sağına soluna bakacak. Mental ve fiziki açıdan çok iyi olacağız. Stresli bir oyuncu mental olarak iyi değilse ne verirsen ver almaz ve çabuk sakatlanır.”diye konuştu.

“GAZİANTEPSPOR MÜCADELESİNDE RAKİBİN KAYBEDECEĞİ HİÇBİR ŞEYİ YOK”

Bu hafta oynanacak olan Gaziantepspor karşılaşmasıyla ilgili de konuşan Kalpar; “Gaziantepspor mücadelesinde rakibin kaybedeceği hiçbir şeyi yok ama bizim çok şeyimiz var. Bir de kazanacak çok şeyimiz var. Bunu antrenmandan önce futbolcularıma da söyledim. Bir de akılda son maçlar kalır. Biz bu maça çok iyi konsantre olacağız… Bakış açımız bu. Diyelim ki her şey olumsuz; biz maça kadar oyuncularımızın konsantrasyonlarını yükseltmeliyiz. Oyuncularımızı hazırlama anlamında görevimizi yapalım da onlar da vazifelerini sahada yapsınlar.”diye belirtti.

“SEZGİN'DEN ÇOK MEMNUNUM”

Sezgin'in performansından memnun olduğunu dile getiren Kalpar, ligi de değerlendirerek; “Sezgin'den çok memnunum. Oynadığı oyunlarda da bariz hataları olduğunu söyleyemeyiz. Mehmet Yiğit de çok kart gördü. Görmemesi lazım. Elimizde 3 tane stoperimiz var. Murat Akça da bu hafta cezalı. Savunmada Mehmet ile Sezgin oynayacak. Tom da çok süratli bir oyuncu. O da cezalı. Onun yerine kimi düşünüyoruz bakacağız.  Çok çekişmeli bir lig yaşıyoruz. Herkes herkesi yenebiliyor. 7 maç kalmış ve Rize daha şanslı şu durumda. Ankaragücü İstanbulspor'dan önemli bir 3 puan aldı. Altınordu keza öyle. Bu ekip ikinci yarıya düşmeyelim diye başladı. Başarılı olan takımlara bakın düzenli olan takımlar. Ümraniye, Rize, Gazişehir gibi ekipler sorunsuz. Ekonomik sıkıntıları yok. Bolu, Altınordu ve İstanbul'un da yok. Giresun'un da öyle ama ilk yarıyı ikinci bitirdiler 7-8 oyuncu aldılar. Düşme tehlikesi yaşayan ekipler Manisa, Denizli ve Samsun. Adana bile tehlike yaşıyor. Düşecek 3.takım belli değil.”dedi ve sözlerini noktaladı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet