Aygen:Basın toplumların aydınlanmasına öncülük etmektedir

Memleketçi Sanayici İş İnsanları Derneği (MİSİAD) Başkanı ve aynı zamanda bir Siyaset Bilimci olan Murat Aygen, Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti(FHGC)  Başkanı Semih Erdem ve yönetimine hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Başkan Aygen, “Basın toplumların aydınlanmasına öncülük etmektedir” dedi.

Aygen:Basın toplumların aydınlanmasına öncülük etmektedir Güncel

Haber: Kübra TÜRKAN

MİSİAD Başkanı Siyaset Bilimci Murat Aygen, FHGC Başkanı Semih Erdem’e ve yönetimine hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine başlayan FHGc Başkanı Semih Erdem, “Kısa adı MİSİAD olan Memleketçi Sanayici İş İnsanları Derneği Başkanı Murat Aygen’e ve beraberindekiler, cemiyetimize hoş geldiniz. İlimizde böyle bir STK’nın olması iyi bir şey. Çünkü Derneğinizin Ankara’da da genel merkezi var.  Türkiye’de 71 şubesi olan bir STK’sınız. Bizlerde diğer STK’larla nasıl kamuoyu arasında bir köprü vazifesi görüyorsak sizin STK’nızda da aynı görevi üstleneceğiz.  Tekrar geldiğiniz için sizlere teşekkür ederim” dedi.

AYGEN, HEM CEMİYETİ HEM GAZETEMİZİ ÖVDÜ

MİSİAD Başkanı ve Siyaset Bilimci olan Murat Aygen ise; “Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Başkanı seçilen Sayın Semih Erdem’e bir nezaket ziyaretinde bulunup kendilerini tebrik etmek istedim. Aynı zamanda Fırat gazetesinin İlimizde yaptığı yayınlardan dolayı da gazete çalışanlarını tebrik etmek istedim.  MİSİAD nedir? Derseniz buna şu şekilde açıklık getirebiliriz:  MİSİAD Türkiye’nin dünyaya açılan milli gücüdür. 71 vilayette ve 35 ülkede teşkilatlarımız vardır. Dünyadaki ve ülkemizdeki gelişmeleri yakından takip ederek bu konuda kamuoyunu bilgilendiren bir STK’yız” diyerek dernekleri hakkında da bilgi verdi.

“BASIN MÜESSESİ İHTİYAÇTAN DOĞMUŞTUR”

Sözlerini sürdüren Aygen, “Tarihten gelen süreç içerisinde toplumların aydınlanmasında, haber almasında, reaksiyon göstermesinde ve kamuoyu oluşmasında basının önemli bir rolü olduğunu görmekteyiz. Gerek iktidara gerekse muhalif olanlara yönelik bir tepki basın aracılığı ile olmaktadır. Basının büyük kitleler üzerinde etkisi vardır. İnsanlar çevrelerinde, dünyada ne olup bittiğini öğrenmek ve bu konuda öğrendiklerini de başkalarına duyurmak ihtiyacındadırlar. Tüm bu ihtiyaçlardan dolayı ‘Basın müessesi’ doğmuştur” dedi.

“BASIN BİLİNÇLENDİRME GÖREVİ ÜSTLENİYOR”

Demokratik ülkelerin vazgeçilmezi olan Yargı, Yürütme ve Yasamanın yani bu üçlü kuvvetin yanında dördüncü kuvvet olarak basını görmekte olduğumuzu kaydeden Aygen, “Basının dördüncü güç olarak yer alması uzun ve yıpratıcı bir mücadelenin ardından olmuştur. Basının toplumda oynadığı etkin rol, uygarlık düzeyi ile orantılı olarak artmıştır. Basının görevi geneli ilgilendiren ya da ilgilendirmesi gereken tüm konular hakkında objektif olmalıdır. Basın gerçekleri yansıtarak; halkı aydınlatmak, çeşitli konularda kamuoyunu düşünceye sevk etmek, tartışmalar açmak, toplumsal ve siyasi sorunlar üzerinde doğru ve gerçeğe uygun bilgilerle donatmak, yöneticileri eleştirmekte ve uyarmaktır. Ayrıca basın bireyleri içinde yaşadığı, toplumun ve insanları sorunları yönünden bilinçlendirmelidir” dedi.

“BASIN KAMU YARARINI GÖZETMEK ZORUNDADIR”

“Basın kişinin hak ve özgürlüklerine zarar vermeden yayım yapmalıdır” diyen Aygen, “Basın yaptığı yayımlarda gerek Anayasada yer alan hak ve özgürlükler bölümünde yer alan ve gerekse de Medeni Kanun ve ayrıca Özel Kanunlar aracılığı ile güvence altına alınmış olan kişilik haklarına saygı göstermek, bunları saldırı niteliği taşıyabilecek tutum ve davranışlardan kaçınmak zorundadır. Basın görevini yaparken kamu yararını da gözetmek zorundadır” dedi ve tekrardan FHGC Başkanı Erdem ve yönetimine başarılar diledi.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet