Fırat: Engelliler, indirim haklarını bilsinler!

Türkiye Sakatlar Derneği Elazığ Şube Başkanı Metin Fırat, engelli bireyleri bilgilendirmeye devam ediyor. Başkan Fırat, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının %40 ve üzeri engele sahip bireylere yönelik hazırlanan indirim listesini kamuoyu ile paylaşarak, engelli bireylerin indirim haklarını bilmesini istedi.

Fırat: Engelliler, indirim haklarını bilsinler! Güncel

Özel Haber: Kübra TÜRKAN

Engellilerin birçok hakkını bilmediği için kullanmadığını aktaran TSD Elazığ Şube Başkanı Metin Fırat, “ Aile Sosyal Politikalar Bakanlığının açıklamalarından derlenen bilgilere göre; Yüzde 40 ve üzeri engellilerin yararlanabileceği indirimleri sunarak, engellilerin haklarını iyi bir şekilde bilmesini istemekteyim” diyerek Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının %40 ve üzeri engelle sahip bireylere yönelik indirimlere ilişkin ayrıntılar şöyle…

ENGELLİ BİREYLER İÇİN VERGİ İNDİRİMLERİ

Engellilerin gelir vergisi indirimlerinden nasıl faydalanması gerektiğini aktaran Fırat, “Mesela engelliliğe bağlı gelir vergisi indiriminden;  engelli hizmet erbabı ile bakmakla yükümlü olduğu engelli kişi bulunan hizmet erbabı, engelli serbest meslek erbabı ile bakmakla yükümlü olduğu engelli kişi bulunan serbest meslek erbabı faydalanmaktadır. Ayrıca basit usulde vergilendirilenlerden engellilerden hangi meslek dalları gelir vergisi indiriminden faydalanacaklarına ilişkin bilgiler ise şöyle:  Basit usulde vergilendirilenlerden, tüccar ve ücretli durumuna girmeksizin, imalat, tamirat ve küçük sanat işleri ile uğraşan, (ilk madde ve yardımcı malzeme müşteriye ait olarak faaliyet gösteren terzi, tamirci, marangoz gibi) engelliler yararlanmaktadırlar. Kamu sektöründe ve özel sektörde çalışan engellilerin gelir vergisi indiriminden yararlanabilmeleri için yapacakları işlemler ise şöyle: Gelir vergisi indiriminden yararlanmak isteyen engelli hizmet erbabı, nüfus kağıdının örneği ve çalıştığı işyerinden alacağı hizmet erbabı olduğunu gösterir belge ile birlikte illerde Defterdarlık Gelir Müdürlüğüne, bağımsız Vergi Dairesi bulunan ilçelerde Vergi Dairesi Müdürlüğüne, diğer ilçelerde Mal Müdürlüğüne bir dilekçe ile başvuracaktır” diyerek engelli bireylere hem haklarını anlattı hem de o haklarını nasıl aramaları gerektiğini belirtti.

ENGELLİLERİN KONUTLARINA YÖNELİK VERGİ MUAFİYETİ NASIL OLUR?

Engellilerin sahip oldukları konutlarla ilgi vergi muafiyeti olup olmadığına da açıklık getiren Fırat, “5378 Sayılı Engelliler Kanunu'nun 22'inci maddesi buna ilişkin düzenlemeyi içerir. Buna göre; 200 metrekareden küçük tek konutu olan engelliler emlak vergisinden muaftır. Ayrıca engellinin sahip olduğu konutta vergi muafiyeti şartları da şöyledir: 18 yaşını doldurmuş olması, hiçbir geliri olmadığını belgelemesi ve kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret olması gerekir.  Ayrıca gaziler, engelliler, şehitlerin eşleri varsa çocukları muafiyetten faydalanır.
Malül ve engelliler tarafından gümrük vergisinden muafen ithal edilen eşyalar şu şekilde;  engellilerin eğitimi, çalışması veya fiziksel, ruhsal ve sosyal gelişimlerine yönelik olarak özel suretle imal edilmiş olup, malül ve engellilerin kendi kullanımları için getirdikleri veya onlara yardım sağlanması amacına yönelik olarak kamu yararına faaliyette bulunan dernekler ile Sağlık Bakanlığınca yetki verilmiş kurum ve kuruluşlarca ithal edilen ve kararnamede sayılan eşyalar gümrük vergilerinden muaftır. Birde  görmeyenler ve kısmen görenler için eğitsel, bilimsel veya kültürel gelişimlerine yönelik olmak üzere özel surette imal edilmiş matbu yayınlar, kabartma baskılar ve kağıtları, braille kağıdı, beyaz bastonlar, yazı ve kelime işlem makineleri, konuşan kitaplar, kasetçalarlar, büyütücü televizyon ekranları, elektronik yer saptayıcı ve engel dedektörü, saatler ve diğer parçalar vb. Ortopedik cihazlar (motorlu veya motorsuz koltuklar, bisiklet, motosiklet, koltuk değnekleri, protez organlar vb.)
İşitme engellilerin işitmesini kolaylaştırmaya mahsus cihazlar. Vücut kusur veya noksanlığını gidermek amacıyla üstte veya elde taşınan veya vücudun içine yerleştirilen diğer cihazlar gümrük vergisinden muaftır” ifadelerini kullandı.
ENGELLİ BİREYLERİN ULAŞIM HAKLARI

Engelli bireylerin ücretsiz ve indirimli seyahat haklarına da dikkat çeken Fırat, “Ücretsiz seyahat ve ulaşım indirimleri yönetmeliği gereğince, Engelli kişiler engelli kimlik kartı ile şehir içi toplu taşıma araçlarında ve şehir içi ve şehir dışı demir ve deniz yollarından ücretsiz yararlanabilmektedir.
 Ayrıca şehirlerarası yolcu otobüslerinde, Karayolları Taşıma Yönetmeliğinin 57. maddesinin 11. fıkrası gereği; indirim yapılmaktadır. Şehirlerarası yolcu otobüslerinde indirimden yararlanmak için engel oranın % 40 oranında engelli olduğunu belirtmesi dahilinde %30’luk bir indirimden faydalanacaktır.  Ayrıca engel oranı %50 ve üzeri olan ağır engelli yolcunun kendisi ve varsa beraberindeki refakatçisi ana hat yolcu trenlerinde ücretsiz olarak seyahat edeceklerdir. Havayolu şirketlerine göre engellilerin indirim oranları değişiklik göstermektedir”  diyerek ücretsiz ve indirimli ulaşım ile ilgili bilgileri de paylaştı.

ENGELLİ BİREYLERİN BAŞKA NERELERDE İNDİRİM HAKLARI VAR?

Engellilerin farklı alanlardaki çeşitli indirim haklarına da açıklık getiren Fırat, “Müze ve ören yerlerine, engelliler ile bir refakatçisi, gaziler, şehit ve gazilerin eş ve çocukları, 65 yaş ve üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kimliklerini ibraz etmek suretiyle ücretsiz biletle girmektedirler. Milli Parklar, tabiatı koruma alanları ve tabiat parklarına girişinde engelliler, harp malulü ve gaziler ile bunların eşleri, çocukları, anne ve babalarından, kimliklerini ibraz etmek suretiyle girişte ücret alınmamaktadır. GSM operatörleri, engelli kişilere özel tarifeler uygulanmaktadır. TOKİ evleri kura çekilişine de %40 ve üzeri engelli raporlarını ibraz edenler bu çekilişlerden faydalanmaktadır” diyerek açıklamasını tamamladı.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet