Sönmez, yeni projeden umutla bahsetti

Yaklaşık 40 yıldan beri Türk Musikisi’ne hizmet sunan Devlet Sanatçısı Naci Sönmez, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Elâzığ Belediye tarafından hayata geçirilmesi düşünülen konservatuar projesinde geniş bir yelpazede hizmet düşünüldüğünü ve Harput Musikisi ile halk oyunlarımızın bu çatı altında layık olduğu yere gelebileceğinin altını çizdi.

Sönmez, yeni projeden umutla bahsetti Kültür-Sanat

Haber: Songül DURSUN

Elazığ Belediyesi tarafından hayata geçirilecek olan konservatuar projesin başında yer alan Devlet Sanatçısı Naci Sönmez, sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu. Sönmez açıklamasında “Değerli musikişinaslar ve sanatçı arkadaşlarımız; Kasım 2017 tarihinden itibaren Elazığ Belediye Başkanlığınca oluşturulan ‘Kültür Danışma Kurulu’nda görev aldım. Bu onurlu görev için Belediye Başkanımıza teşekkür ederim.  İlk aylarda sıkça yapılan toplantılar sonunda kurul toplantılarının ayda bir ve ayın ilk perşembe günü yapılması kararlaştırıldı. 

“GENİŞ BİR YELPAZEDE HİZMET DÜŞÜNÜLMEKTE”

Toplantılarda sık sık gündeme taşıdığımız ‘Elazığ Belediye Konservatuarı’ kararını 1 Şubat 2018 tarihli toplantımızda karar altına aldık ve imzaladık. 1 Şubat 2018 tarihi ve bu sanat kurumunun kuruluşuna imza koyan kurul üyelerini zaman geçtikçe tarih yazacak, minnet ve şükranla anacaktır. Kurul kararı; Belediye Başkanımız tarafından onaylandı ve kurul üyesi Gıyasettin Dağ’ın Kanal Fırat’ta Belediye Başkanımızla yaptığı ‘Bizim Külliye Saati’ programında halkımıza ve kamuoyuna açıklandı. Başkanımız Sayın Mücahit Yanılmaz; 2018 yılının ilk yarısında Belediye Konservatuvarının faaliyete başlayacağının sözünü verdi. Ayrıca; Belediye Başkanımız; 2018 yılını ‘Kültür ve Sanat Yılı’ olarak ilan etti. Diğer projelerini de bu programda açıkladı. Kurulacak Belediye Konservatuvarında; Türk Sanat Müziği bölümü, Türk Halk Müziği bölümü, Harput Müziği ve Halk Oyunları bölümü, Türk Tasavvuf Müziği bölümü, Tiyatro Bölümü, Mehter Müziği bölümü, Çocuk Koroları bölümü, Ses ve Şan Eğitimi bölümü, gibi bölümler olabileceği gibi yönetmelikle uygun görülen diğer sanat bölümleri de açılabilecektir. Yani; yalnızca bir sanat branşına değil, çok geniş bir yelpazede hizmet düşünülmektedir. Ağırlıklı olarak da; şüphesiz Harput Musikimiz ve Halk Oyunlarımız” bu çatı altında layık olduğu yere gelebilecektir.” ifadelerine yer verdi.

BAŞKAN YANILMAZ’A TEŞEKKÜR

Sönmez paylaşımının sonunda Başkan Yanılmaz’a şükranlarını sunarak, “47. yılına giren Musiki Cemiyetimizin alt yapısı ve faaliyetleri sayesinde Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ve Fırat Üniversitesi Devlet Konservatuarı kuruldu. Şimdi ise Elâzığ Belediye Konservatuarı bir sanat kurumu olarak hayata geçti. Başarılı birçok projeyi hayata geçiren Belediye Başkanımız Sayın Mücahit Yanılmaz ‘ı,  Belediyemizde çalışan bütün bürokrat ve hizmet erbabını candan alkışlıyor ve kutluyoruz. Bu hizmet de Sayın Başkanımız Yanılmaz ‘a nasip oldu. Sanat camiası; Fırat Üniversitesi Devlet Konservatuvarını bitiren bütün sanatçı adayları ve musikişinas halkımız size minnettardır.”dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet