İstiklal Marşımız da, İstiklal şairimiz de unutulmadı!

Elazığ Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün desteği ile Elazığ Murat Teknik Anadolu Lisesi 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Gününün 97. yılı dolayısı bir program düzenledi. 

İstiklal Marşımız da, İstiklal şairimiz de unutulmadı! Güncel

Haber: Kübra TÜRKAN

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Gününün 97. yılı unutulmadı ve İlimizde de bu özel gün çeşitli etkinlikler ile kutlandı. Elazığ Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün desteği ile Elazığ Murat Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri Belediye Kültür Merkezinde sergiledikleri başarılı performanslar ile tüm katılımcılardan tam not aldılar. Programa İl protokolünün ilgisi de son derece yüksekti.  Vali Yardımcısı Erkan Kaçmaz, Elazığ 8. Jandarma Garnizon Komutanı Korg. Osman Erbaş, Elazığ Belediyesi Başkan Yardımcısı Yusuf Dumandağ, İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya,  İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Vedat Demiral, askeri erkan,  çok sayıda eğitimci, veli ve de öğrenci programa katıldı.

“İSTİKLAL MARŞIMIZ ÖLMEZ BİR SEMBOLDÜR”

Program bir dakikalık Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Ardından programın ev sahibi olan Murat Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Dursun Tosun günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma gerçekleştirdi.  Dursun Tosun, “İstiklal Marşımız, bayrağımızın hüviyetini edebileştirmiştir. Milletimizin tarihini, ruhunu ve idealini nakşettiren ölmez bir semboldür. İstiklal Marşımızı sevmek, ülkemizi sevmektir. İstiklal Marşını coşku ile söylemek ülkemize sahip çıkmaktır. İstiklal Marşımızı okuduğumuzda bağımsızlığımıza sahip çıkarız. Bağımsızlığımıza sahip çıkmak ise onurumuza sahip çıkmaktır. İstiklal Marşını iyi anlayabilmek için Mehmet Akif’i de iyi bilmeliyiz” dedi.

“AKİF KALEMİ İLE DEĞİL, GÖNLÜ İLE YAZAN BİR ŞAİRDİ”

Mehmet Akif’i birkaç satıra sığdırmanın mümkün olmadığını kaydeden Dursun Tosun, “Akif, kalemiyle yazmaktan ziyade gönlü ile yazan bir şairdi. Mehmet Akif sadece milli şairimiz değildir.  Mehmet Akif sadece Çanakkale’nin şairi de değildir. O aynı zamanda bir İslam şairidir” diyerek Mehmet Akif Ersoy’un hayat hikâyesine de değindi. Akif’in bir gönül insanı olduğunu belirten Dursun Tosun, “Sevgili gençler, Akif’in istediği gençlik Asım’larla dolu bir gençliktir. Asım derke;  iman, irfan, fazilet ve bilgi ile donanmış karakterli ahlaklı, vatanına, milletine ve de dinine sahip çıkan gençlerden bahsetmektedir. Ne mutlu ki bugün bizler Akif’i rahmet ve minnetle anmak için buralardayız. Programın hazırlanmasında emeği geçen çalışma arkadaşlarıma, öğrencilerime ve de programımı takip etmek için buraya gelen sizlere teşekkür ederim” diyerek konuşmasını tamamladı.

ÖĞRENCİLER PERFORMANSLARI İLE TAM NOT ALDI

Konuşmanın ardından ‘Mehmet Akif’ adlı video eseri katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi. Ardından Mehmet Akif’in dizelerini öğrencilerden Kumsal Özkurt seslendirdi.  Şiir bitiminde ise öğrencilerden oluşan tiyatro ekibi, profesyonel oyuncuları aratmayacak nitelikte başarılı bir şekilde İstiklal Marşı’nın kabulünü ve İstiklal Marşının yazılma sürecini katılımcılara coşkuyla sundu. Tiyatro gösteriminin ardından bir diğer öğrenci Gözde Kara yine Mehmet Akif’in dizelerini seslendirdi. Ardından öğrenciler güzel bir oratorya sundular ve ödül törenine geçilmeden önce  öğrencilerden Ahmet Özdoğru yine  Mehmet Akif’in şiirlerinden birini seslendirdi. Programın sonunda resim, şiir ve kompozisyon dalında ödüle layık görülen öğrencilere İl protokolü tarafından ödülleri verildi.

DERECEYE GİRENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Şiir, kompozisyon ve resim dalında İlimiz genelinde ilk üçe giren öğrenciler, ödüllerine kavuştu. Resim dalında birincilik kazanan öğrenci Namık Kemal İlköğretim Okulu 2/J sınıfından Balım Zeytun, şiir dalında birinci olan Gazi Ortaokulu 8/C sınıfı öğrencisi Zeynep Nur Zorbozan ve kompozisyon dalında Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi 11/ A sınıfı öğrencisi Helin Ergüven oldu ve bu üçlü ödüllerini Vali Yardımcısı Erkan Kaçmaz’ın elinden aldılar.  Bu kategorilerde ikinci çıkan öğrencilere ödüllerini ise Elazığ 8. Jandarma Garnizon Komutanı  Korg. Osman Erbaş takdim etti. Üçüncüler ise ödüllerini Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Dumandağ’dan aldılar.

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet