“Kadınlar olarak önce biz huzuru ve barışı mayalamalıyız”

Saadet Partisi İl Kadın Kolları Teşkilatı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Öğretmenevi önüne stant açtılar ve karanfil dağıtarak kadınların bu özel günlerini kutladılar.  Bu özel güne dair bir basın açıklaması gerçekleştiren Saadetli kadınlar, “Kadınlar olarak önce biz, huzur ve barışı mayalayabiliriz” dedi.

“Kadınlar olarak önce biz huzuru ve barışı mayalamalıyız” Siyaset

Haber: Kübra TÜRKAN

Saadet Partisi Kadın Kolları İl Teşkilat Başkanı Şule Köse adına basın açıklaması yapan Partinin Basın Sözcüsü Hale Sultan Öztürk, “ Bugün, bu memleketin kadınları olarak, anneleri olarak, kızları olarak bir araya geldik. Bugün kadınların sorunları yerine, hayata dair güzel şeylerden bahsetmeyi çok isterdik. Fakat yapamıyoruz. İmzalanan uluslararası sözleşmelere, yapılan yasal düzenlemelere rağmen ülkemizde ve dünyada, kadın için  ‘Onurlu yaşam şartlarının’ oluştuğunu söyleyemeyiz. Tam aksine kadın, vahşi kapitalist ekonominin, adaletsiz çalışma şartlarına mahkum olmaktadır. Sigortasız, sosyal hakları olmadan, düşük ücretlere çalıştırılmaktadır. En doğal hakkı olan ‘annelik’  hakkını ertelemekte ve eğer evladı varsa, evladına hasret kalmaktadır” dedi.

“İNSANCA VE ONURLUCA YAŞAMAK İÇİN BİRARADAYIZ”

Kadının medyada cinsel bir meta olarak kullanılmasına da tepki gösteren Öztürk, “Çeşitli ailesel ve çevresel nedenlerle, eğitim ve sağlık hizmetlerinden, hak ettiği gibi yararlanamamaktadır.

Töre cinayetleri, çocuk yaşta zorla yapılan evlilikler, ülkemizin en derin yaralarıdır. Siyasal, hukuksal, sosyal düzenlemelere rağmen, şiddet her geçen gün artarak binlerce can almıştır. Bugün kadınlar olarak, anneler olarak bir araya geldik.  Evlatlarımız için, memleketimiz için, umutları tekrar yeşertebilmek, insanca onurlu yaşabilmek için bir araya geldik.  Kocaeli’nde daha 17 yaşındayken öldürülen Ecem Balcı için bir araya geldik. Çünkü anneyiz. Sakarya’da karnındaki bebeği ,elindeki çocuğuyla katledilen, bu millete Suriye’den emanet gelen, ama emanete sahip çıkamadığımız Emani için bir araya geldik.  Çünkü kardeşiz. Bugün Helin Palandöken için, 3 yaşındaki yavrunun hakkını sormak için, ismini sayamadığımız öldürülen kardeşimiz için bir araya geldik. Çünkü insanız!

Biz insanın ölümünü alemin ölümü olarak biliriz. Görüşleri, düşünceleri, hayat tarzları, farklı olsa da.

Hepimiz insanız. Onlar bizim kardeşimiz, ablamız, evladımız ve annemiz bizler onların hakkını aramak, adalet istemek için buradayız. Biz, küçük yaşta, zorla evlendirilen çocuklarımız için buradayız.

Biz, bir evladı askerde, bir evladı dağda olan annemizin, çaresizliği için buradayız. Biz, ağır ekonomik şartlar altında ezilen kadınlarımız için buradayız” dedi.

“TÜM FARKLILIKLARIMIZA RAĞMEN ELLERİMİZİ TUTABİLİR, ADELETİ GETİREBİLİRİZ”

Batının bize dayattığı, çözümsüzlük getiren uygulamalar yerine sorumların çözümü adına yapılması gerekenlerin formülünü şu şekilde yansıtan Öztürk, “ Kadının, aile ve toplumsal hayattaki yerine ait

zihniyetin, kadına yönelik bakış açısının, inancımızın ve medeniyetimizin bildirdiği referanslar

çerçevesinde değişmesinde görüyoruz.  Eşitlik kavramının uygulaması kadının mağduriyetini

giderememiş, adalet tesis edilememiştir. Toplumsal huzur ve mutluluk ancak, adalet ile gerçekleşir.

Bu yüzden, hak ve adalete dayalı yeni bir dünyanın kurulumunu keyfiyet değil, zaruret görüyoruz.

Bugün, bizlere düşen görev, bu hassasiyeti gösteren bütün kardeşlerimizle bir araya gelmektir.

Biz bunu yapabiliriz. Bu ülkenin, özlediği gibi kucaklaşabiliriz. Tüm farklılıklarımıza rağmen ellerimizi tutabiliriz. Yarınlarımız için önyargılarımızı bir kenara bırakabiliriz. Kadınlar olarak önce biz, huzur ve barışı mayalayabiliriz. Hak ve adalet içinde, hep birlikte, mutlu yarınlara” diyerek açıklamasını tamamladı.  Standın yakınından geçen bütün kadınlara da karanfil dağıtıldı.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet