Dar gelirlinin ‘ucuz konut’ hayali suya düştü

Her ilde olduğu gibi İlimizde de özellikle dar gelirlinin en büyük hayali bir ev sahibi olmak. Bunun için TOKİ tarafından yapılan projeleri bekleyen dar gelirliler karşılarına çıkartılan ödeme planı ile adeta hayal kırıklığına uğradılar. Evlerin maliyetlerini ve taksit tutarlarını yüksek bulan emekliler ise, şimdi bu tutarların düşürülmesini talep ediyor.

Dar gelirlinin ‘ucuz konut’ hayali suya düştü Güncel

Haber: Fatih ATABEY

TOKİ tarafından dar gelirli, emekli, dul, yetim ve şehit aileleri için Meryem Dağı’nda 304 adet 2+1 ve 59 adet 3+1 ev yapıldı. Yakında kuruları çekilecek olan evler için belirlenen maliyetler ve taksitler ise emeklileri adeta isyan ettirdi. Bu evler için belirlenen maliyetler ve taksit tutarları ise şöyle:

MALİYETLER VE TAKSİTLER YÜKSEK

TOKİ tarafından evler için hem büyüklüklerine hem de taksit sayılarına göre fiyatlar belirlendi. Ancak dar gelirli için yapılan bu evlerin hem maliyetlerinin hem de taksit tutarlarının yüksek olması ise dikkat çekti. TOKİ tarafından 88 ile 91 metre kare kullanım alanına sahip olan 3+1 evler için bulundukları katlara göre 173 bin 657 TL ile 216 bin 597 TL olarak iki ayrı fiyat belirlendi. 173 bin 657 TL’lik evler için 120 ay taksit ile ödeme yapmak isteyen vatandaş yüzde 25, yani 43 bin 400 TL bin TL peşinat verecek ve her ay 1085 TL de taksit ödeyecek. 216 bin 597 TL’lik evler için 120 ay taksit ile ödeme yapmak isteyen vatandaş ise 54 bin 149 TL peşinat verecek ve aylık 1353 TL taksit ödeyecek. TOKİ tarafından 59 ile 61 metre kare kullanım alanına sahip olan 2+1 evler için bulundukları katlara göre 119 bin 854 TL ile 147 bin 132 TL olarak iki ayrı fiyat belirlendi. Bu evler için ise 180 aylık tek taksit seçeneği belirlendi. 119 bin 854 TL’lik evler için 180 ay taksit ödemesi yapacak olan vatandaş yüzde 12, yani 14 bin 382 TL peşinat verecek ve her ay 585 TL de taksit ödeyecek. 147 bin 132 TL’lik evler için 180 ay boyunca taksit ödemesi yapacak olan vatandaş ise yüzde 12, yani 17 bin 655 TL peşinat verecek ve aylık 719 TL taksit ödeyecek.

BİN TL AYLIK ALAN EMEKLİ NASIL ÖDEME YAPACAK?

Tutarları yüksek bulan emekliler ise şimdi kara kara düşünüyor. Türkiye Emekliler Derneği Elazığ Şube Başkanı Vedat Gür, evi olmayan düşük gelirli emekli, dul, yetim ve şehit ailelerinin belirtilen taksit tutarlarını nasıl ödeyecekleri düşüncesine kapıldığını ve bu tutarların dar gelirlide hayal kırıklığına neden olduğunu ifade etti. Gür konuya ilişkin yaptığı açıklamada,2015 Yılında Sayın Ahmet Davutoğlu Başbakanlığı zamanında Emeklilere TOKİ tarafından düşük ücretle evsizlere ev sahibi olma vaadi verilmişti.  O tarihten şu ana kadar evi olmayan emeklilerin hayallerinde TOKİ evleri sevdası yatıyordu, Ancak bu sevdaları yapılan konutların 3+1 ve 2+1’lerin ödeme planlarının belirlenmesi sonucu dar gelirli emekli, dul, yetim ve şehit ailelerin hayali suya düşmüştür. Evi olmayan düşük gelirli emekli, dul, yetim ve şehit aileleri belirtilen ödeme planlarını nasıl ödeyecekleri düşüncesine kapılmışlardır. Dar gelirlilerin hayallerine maddi pranga vurulmuştur. Konutların maliyetleri hele hele 2+1 konutların m2 maliyetleri çok fahiş bir şekilde yüksek belirtilmiştir. Bu da dar gelirlileri hayli üzmüştür. Dar gelirliler bu şartlarda bu ödemelerde çok zorluk çekeceklerini maddi durumu iyi olanların bundan yararlanacaklarını diğerlerinin ise bu şartlarda ev sahibi olamayacakları endişesi taşımaktadırlar.”dedi.

“TAKSİT TUTARLARI DÜŞÜRÜLSÜN”

Maliyetlerin ve taksit tutarlarını emekliye ve dar gelirlilere büyük bir engel olarak nitelendiren Gür, “Bu maliyetlerin yüksek tutulmasındaki gerçek TOKİ‘nin dar gelirlileri ev sahibi yapmamak istemesinde yatmaktadır. TOKİ’nin amacı nedir?  Bunu anlamakta zorluk çekmekteyiz. TOKİ’ninn normal şartlarda konut maliyetlerine itiraz edilmemekte, ancak aldıkları maaşı göz önünde tutarak başlangıç taksitlerinin yüksek olmasından yakınılmaktadır. Emeklinin ve dar gelirlilerin beklediği taksit miktarı 3+1 evler için 850 TL olması,  2+1’ler için 550 TL olmasıdır. Ancak bu geri ödeme taksitlerinin belirtilmesi gerçekten ev hayali ile umutla sevinçle beklemekte olanların sevinçlerini hayallerini umutsuzluğa sevk etmiştir. Şimdi emekli, dul, yetim ve şehit aileleri ne yapacaklar, ömürlerinin sonuna kadar devletimizden umutla bekledikleri düşük ücretle ev sahibi olma hayalinden vaz mı geçecekler?  Yoksa devlet büyüklerimizden bu konuya bir el atıp en azından başlangıç taksitlerini aşağıya çekme imkânı var mıdır?  Yoksa belirlenen değerler aynen uygulanacak mı?”ifadelerine yer verdi.

                                              

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet