Timurkaan, aşırı tuz tüketimine dikkat çekti

8 Mart Dünya Böbrek Günü ve Tuza Dikkat Haftası etkinliği kapsamında düzenlenen Hizmet İçi Eğitim Semineri’nde konuşan İç Hastalıklar Uzmanı Dr. Esra Suay Timurkaan, aşırı tuz tüketiminin sebep olduğu hastalıkların başında böbrek bozuklukları ve hipertansiyon geldiğini söyledi.

Timurkaan, aşırı tuz tüketimine dikkat çekti Güncel

8 Mart Dünya Böbrek Günü ve Tuza Dikkat Haftası etkinliği kapsamında İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Kronik Durumlar Birimi ile Sağlıklı Beslenme Hareketli Hayat Birimi tarafından Hizmet İçi Eğitim Semineri düzenlendi. Hafta içi Müdürlüğün Konferans Salonu’nda çalışanlarımızın yoğun katılım ile düzenlenen Hizmet İçi Eğitimin sunumu Müdürlüğe bağlı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıklar Uzmanı Dr. Esra Suay Timurkaan tarafından yapıldı.Ülkemizde her yıl mart ayının ikinci perşembesi olarak kabul edilen Dünya Böbrek Günü’ne dikkat çekmek ve böbrek hastalıkları hakkında kamuoyunda farkındalık oluşturmak üzere slayt sunumlar eşliğinde katılımcıları bilgilendiren Uzm. Dr. Timurkaan,“Böbrekler ve Kadın Sağlığı Teması” ile kadınlarda böbrek hastalığı, gebelikte hipertansiyon ve erken tanının önemini anlattı.

“TUZ TÜKETİMİNE DİKKAT!”

Bu yıl 12-18 Mart 2018 tarihleri arasında olmak üzere çeşitlik etkinliklerle öne çıkarılacak olan Tuza Dikkat Haftası kapsamında da katılımcılara bilgi veren İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Suay Timurkaan, “Tuz vücudumuz için gerekliliği tartışmasız bir besin olmakla beraber tuz tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Aşırı tuz tüketiminin sebep olduğu hastalıkların başında da böbrek bozuklukları ve hipertansiyon gelmektedir.”dedi. Sağlık Bakanlığı tarafından Kasım 2011 yılından bu yana “Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı" yürütülüyor. Söz konusu program kapsamında fazla tuz tüketiminin sağlık üzerine olumsuz etkilerine yönelik kamuda farkındalık oluşturulması ve bilgilendirme yapılması, aşırı tuz tüketiminin azaltılması amaçlarıyla dünyada olduğu gibi ülkemizde de "Tuza Dikkat Haftası" etkinlikleri yapılıyor. (Bülten)

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet