Unutkanlık Üniversiteye pahalıya patlayacaktı!

Üniversitenin, Zafran’da bulunan ve gelişim alanı içerisinde yer alan bir araziye ilişkin imar değişikliğini yıllar sonra fark ettiği ortaya çıktı. Üniversitenin bu hatası ise arazinin rezerv alan olarak imara açılmasına neden oldu. Açıklama yapan Belediye yetkilileri, söz konusu arazinin 2016 yılında yapılan Revizyon İmar Planı ile mera olarak işlendiğini, üniversitenin bu düzenlemeye zamanında itiraz etmemesinden dolayı kararın kesinleştiğini ifade ettiler. Belediye yetkilileri üniversitenin daha sonra 15 bin metrekare bir yer istediğini, bu alanı da imara açtıklarını ve bu alanın da üniversitenin gelişim alanı içerisinde bulunduğunu belirtti. Bu şekilde Üniversitenin bu unutkanlığının doğuracağı fatura da giderilmiş oldu.  

Unutkanlık Üniversiteye pahalıya patlayacaktı! Güncel

Haber: Faik AKGÜN

Elazığ Belediyesi Mart Ayı Belediye Meclis Toplantılarının son oturumu yapıldı. Son oturumda Zafran Mahallesi’nin imara açılması kararı çıktı. Zafran Mahallesi’nin imara açılması ile ilgili görüşmeler devam ederken MHP’li Belediye Meclis Üyesi Behçet Susmaz, Fırat Üniversitesi’nin düzenleme yapılan rezerv alan ile ilgili itirazları olduğunu, düzenleme yapılan rezerv alanın gelişim bölgesinde yer aldığını, bu nedenle arazinin kendisine ait olduğunu ifade ettiğini belirterek konu ile ilgili bilgilendirme yapılmasını istedi.  Susmaz’ ın bilgilendirme talebi sonrasında Elazığ Belediyesi İmar Komisyon Başkanı Osman Altungök ve AK Partili İmar Komisyonu Üyesi Mehmet Tügen açıklamalarda bulundular. Tügen ve Altungök, Fırat Üniversitesi’nin gelişim bölgesinde olduğu için kendisine ait olduğunu iddia ettiği arazinin 2016 yılında yapılan revizyon imar planı ile mera olarak işlendiğini üniversitenin bu düzenlemeye zamanında itiraz etmemesinden dolayı kararın kesinleştiğini ifade ettiler.   

“ÜNİVERSİTE 15 BİN METREKARE BİR YER İSTEDİ”

Konuya ilişkin açıklama yapan Elazığ Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı Osman Altungök, “Zafran Mahallesi’nde bir arazinin Üniversite kendisine ait olduğunu iddia ediyordu. Konu ile ilgili olarak Fırat Üniversitesi İnşaat Daire Başkanı Mehmet İnallı Bey ile de görüştük. Üniversitenin kendisine ait olduğunu iddia ettiği arazi ile yaptığımız incelemelerde arazinin 2016 yılında Revize İmar Planı yapılırken Üniversitenin gelişim bölgesi alanından çıkartılarak tarım alanına dönüştürülmüş olduğunu gördük. Fırat Üniversitesi İnşaat Daire Başkanı Mehmet İnallı Bey ile yaptığımız görüşmeler sonrasında üniversite bizden 15 bin metrekare bir yer istedi. Biz de bu alanı imara açtık. Bu alanda üniversitenin gelişim alanı içerisinde bulunmaktadır.”dedi.

MAHKEMEYE BİLE GİDİLMEMİŞ

İmar Komisyon Başkanı Altungök’ün ardından açıklamalarda bulunan Mehmet Tügen ise Üniversitenin yaptığı itiraz ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak , “2016 yılında Üniversite arazisi yapılan Revizyon İmar Planı’nda tarım alanı olarak işlenmiş, Üniversitenin bu süreçte bir itirazı olmuş ancak üniversitenin itirazı yapılan değişikliğe olmamış, Kuzey İmar Yolu’na itiraz etmişler.  Bu itiraz Meclis tarafından reddedildi. Biz Fırat Üniversitesi İnşaat Daire Başkanı Mehmet İnallı Bey’e, ‘Bu karar sonrasında mahkemeye gittiniz mi?’ diye sorduk. Eğer böyle bir durum varsa o bölgeyi plana dahil etmeyelim dedik.   Bize mahkemeye gitmediklerini ifade ettiler. Dolayısıyla karar kesinleşmiştir.  Üniversite dava açsa dahi artık plan kesinleşmiştir.” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Mert @Hani gelişiminiz için arsa yoktu

09 Mart 2018 08:38

Üniversite yetkilileri gelişimimiz için kesik köprü arazisi bize lazım dedi ahanda size arsa 15 bin dönüm arsaları varmış. Üniversite bahane bulmasın yatırımcıyı kaçırmasın. Gitsin bu 15 bin dönümlük araziye yapsın.

Burak @RANT

08 Mart 2018 21:20

Unutkanlık değil kardeşim, RANT !...

Haber Scripti: Medya İnternet