12 milyonluk yatırım için imzalar atıldı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Elazığ İl Koordinatörlüğü tarafından 12 Milyon TL tutarındaki 3 projenin sözleşmesi düzenlenen programla imzalandı.

12 milyonluk yatırım için imzalar atıldı Güncel

TKDK Toplantı salonunda düzenlenen programım ev sahipliğini TKDK İl Koordinatör Vekili İbrahim Sertaç Yılmaz üstlendi. Programa Baskil Belediye Başkanı İhsan Akmurat ve yatırım firmaların temsilcileri katıldı. Sözleşmelerle ilgili açıklamalarda bulunan İl Koordinatör Vekili İbrahim Sertaç Yılmaz, “Bugün burada 12 haziran 2017 tarihinde ilana çıktığımız Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlemesi ve Pazarlanması Tedbiri kapsamında 3 adet projenin sözleşmesini imzalamak üzere toplanmış bulunmaktayız. İmzalayacağımız bu 3 projenin 2 tanesi Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesinde yapılacak ve kırmızı et parçalama tesisi olarak hizmet verecektir. Bu yıl içerisinde tamamlanması planlanan bu projelerle yaklaşık 7 Milyon TL’lik bir yatırım ilimize kazandırılacak ve bunun % 50’si yani yaklaşık 3,5 Milyon TL’si hibe şeklinde kurumumuz tarafından karşılanacaktır” dedi.

BASKİL’DEKİ TESİS SAYESİNDE ÜRÜN ÜRETİCİNİN ELİNDE KALMAYACAK!

İmzalanacak olan diğer bir proje ile ilgili de bilgiler veren Yılmaz, “Baskil ilçemizde yapılacak olan Meyve ve Sebze İşleme, Paketleme ve Depolama Tesisi söz konusu.  Bu tesisin hayata geçirilmesiyle birlikte özellikle ilçemizde yetiştirilen kayısı, elma, armut, kiraz gibi ürünlerin muhafazası sağlanmış olacak. Bu ürünler mevsiminde toplanacak, yıkama bantlarında temizlenecek, boylama makinelerinde ölçülerine göre tasnif edilecek ve plastik kasalarda soğuk hava deposunda muhafaza edilerek kış aylarında yurt içi ve yurt dışına ihraç edilecek. Böylece üreticinin ürettiği ürün elde kalmayacak, değer kaybı yaşanmayacak. Yatırım tamamlandığında ilçemize yaklaşık 4 milyon 800 bin TL civarında bir tesis kazandırılacak ve bunun % 50’si yani yaklaşık 2 Milyon 400 Bin TL’si hibe şeklinde kurumumuz tarafından desteklenecek” ifadelerini kullandı.

“YIL SONUNA KADAR 15 MİLYON TL’LİK YATIRIMLAR HAYATA GEÇECEK!”

Sözlerini sürdüren Yılmaz, “Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz günlerde Sayın Valimizin de katılımıyla Elazığ’ın ve Bölgenin ilk “Kerevit ve Su Ürünleri İşleme Tesisinin sözleşmesini imzalamıştık. Bugün imzalayacağımız sözleşmelerle birlikte yıl sonuna kadar 15 milyon TL’lik bir yatırımı Elazığ’a kazandırmış olacağız ve bunun 7.5 Milyon TL’sini kurumumuz karşılayacak. İncelemekte olduğumuz projelerle birlikte bu rakamın daha da artacağını ümit ediyoruz. İmzalanan bu projelerin, bu yatırımların ilimize, ülkemize, milletimize ve insanımıza hayırlı olmasını diliyorum” diyerek sözlerini noktaladı. Baskil Belediye Başkanı İhsan Akmurat da yatırımların Baskil ilçesine hayırlı olmasını temenni ederek, özverili çalışmalarından dolayı kurum personeline teşekkür etti. 

“BASKİL’DE TKDK’NIN DESTEKLEDİĞİ 4 PROJE HAYATA GEÇECEK!”

Başkan Akmurat, “Tabi burada bulunmamızın sebebini az önce TKDK İl Koordinatör Vekili  Sertaç bey ifade etti. İlçemizde soğuk hava deposu olacak. Yatırımcı Celaleddin beyin vermiş olduğu proje kabul gördü ve sözleşmesini gerçekleştirmek için buradayız. Baskil’imiz sadece  soğuk hava deposu yatırımı da yok. 2017 yılı süresince ve 2018’in ilk çeyreğinde Baskil bu manada 4 projesi TKDK tarafından çeşitli yüzdelerde hibe desteği aldı. Baskil en güzel yatırımlara kavuşacağına düşünüyorum” dedi.

“YATRIMLARLA İNŞALLAH İLÇEMİZ HAK ETTİĞİ YERE GELECEKTİR”

Sözlerini sürdüren Başkan Akmurat, “Kanatlı hayvan ve yetiştiriciliği üzerinde, kayısı entegre fabrikası inşaat aşamasında. İnşallah bu yıl bunlar İlçemizde hizmet vermeye başlayacak. Şu an sözleşmesini yaptığımız soğuk hava deposu ve besi tesisi olacak inşallah bunlarında çalışması başlayacak. TKDK destekli dört tesis İlçemizde kazandırmış olacağız. TKDK kurumuz 2009 ‘dan beri hükümetimiz tarafından kuruldu. İlimizde de 2012’den beri hizmet veriyor. Herkes kırsalı terk ettiği bir zamanda kırsala destek veren bir hükümetimiz var. TKDK’nın yatırımcılara destek olduğu ortada. Yatırımcıları tekrardan kutluyorum.  Yatırımcı bu tür yatırımlara girişmesi takdire şayandır.  Baskil Belediye Başkanı olarak ilçem adına emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu yatırımlarla ilçemiz İnşallah hak ettiği yere kavuşacaktır. İnşallah yatırımlarımız hayırlı olur, yatırımcılarımızda İnşallah yatırımlarının karşılığını alırlar.  Bizler yatırımcılarımıza her türlü destek verip hep onların yanlarında olacağız. El birliği ile İstihdama da katkı sunalım. Bir vatandaşımızın ekmeğine vesile olursak bu bizim için en büyük mutluluk olacaktır ” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet