Demir’den alternatif arazi önerisi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı Oğuzhan Demir son günlerde kentimizin gündemini bir hayli meşgul eden arazi tartışması konusunda sessizliğini bozan ilk siyasetçi oldu. Bilindiği üzere Üniversiteye ait arazi Dubaili yatırımcılar tarafından istenmiş bu istek ise Üniversite Senatosu tarafından kabul görmemişti. Bu gelişmelere istinaden bir açıklama yapan Başkan Demir, Üniversite Senatosunun, Üniversiteye ait araziyi vermeme kararını anlayışla karşılayarak, yatırımcının da gitmemesi adına alternatif arazi önerdi.

Demir’den alternatif arazi önerisi Siyaset

Haber: Kübra TÜRKAN

Son günlerde kentimizin ana gündem maddesi Dubaili iş adamlarının Üniversiteye ait Kesikköprü yerleşkesindeki araziye talip olması oldu.  Arazi konusunda yatırımcı istekli. Yatırımcıyı, İlimizde tutmak isteyen Vali Çetin Oktay Kaldırım da arazi konusunda bir uzlaşı olmasını istemekteydi. Ancak geçtiğimiz günlerde Üniversite Senatosu tarafından yapılan açıklamaya göre, Senato, arazinin kendilerinde kalması gerektiğini ve de orada mega projelerin hayata geçireceklerini ifade ettiler. Bu kadar gelişmenin ardından kentimizin siyasileri bu konuda bir görüş bildirmezken, kamuoyunu ilgilendiren bu konu hakkında ilk açıklama MHP İl Başkanı Oğuzhan Demir’den geldi. Başkan Demir’in bu konudaki görüşlerinin ayrıntıları şöyle…

ARAZİ KONUSU 2017’DEN BERİ GÜNDEMDE

Arazi tartışmaları ile ilgili gelinen süreç ile ilgili bilgiler vererek sözlerine başlayan MHP İl Başkanı Oğuzhan Demir, “Kamuoyunun malumu üzere 2017 temmuz ayında Dubai merkezli Armada Holding’in sahibi ve temsilcileri yatırım yapmak amacıyla Valimiz Sayın Çetin Oktay Kaldırım, öncülüğü ve gayretleriyle şehrimize gelmiş ve incelemelerde bulunmuşlardı. Bu incelemeler neticesinde 2017 aralık ayında Elazığ-Malatya karayolu üzerinde bulunan Fırat Üniversitesi’ne ait arazinin 3 milyon metrekarelik kısmında 3. basamak sağlık hizmeti verecek olan bir hastane, üniversite, yurtlar, ticari alanlar, konaklama merkezleri ve golf sahası inşa edeceklerini duyurmuşlardı. Konuyla alakalı 19 aralık 2017 tarihinde Fırat Üniversitesine tahsisli 3 milyon metrekare arsa ve bu arsa üzerine yatırım yapmayı düşünen Dubai merkezli Armada Holding tarafından yapılması düşünülen projenin içeriği ve Fırat Üniversitesinin bu alanı nasıl değerlendireceği ve arsanın armada Holding’e devri konusunda ne düşünüldüğünü de sorduğumuz bir basın açıklamamız olmuştu. 10 şubat 2018 tarihinde Elazığ Valisi Sayın Çetin Oktay Kaldırım, katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklama ile yaklaşık 10 bin kişinin istihdam edileceğini, bünyesinde üniversite, hastane, otel, yurt, ticari alan, konut alanı, golf ve yaşam alanlarının bulunduğu yaklaşık 1 milyar dolarlık bir yatırımdan bahsetmişlerdi. İçeriği tam olarak netlik kazanmamakla beraber, istenilen alanın %80’inin ticari ve konut alanı olarak değerlendirileceği anlaşılmıştır” diyerek arazinin nasıl kentimizin gündemine geldiğini aktardı.

‘FIRAT ÜNİVERSİTESİNİN ÖNEMİ İYİ ANLAŞILMALIDIR’

Fırat Üniversitesinin Elazığ’ın bir değeri olduğuna dikkat çekerek açıklamasını sürdüren Demir,  “Şehrimize hem eğitim alanında hem de ekonomik manada büyük katkıları olan Fırat Üniversitesi’nin genel durumuna göz atıldığında ise; 16 fakültesi, 4 enstitü, 2 yüksek okul, 1 devlet konservatuarı, 9 meslek yüksek okulu ile toplamda 47 bin öğrencisi, bin 800 akademik,  bin 500 idari personeliyle ilimizin gelişmesine en büyük katkıyı sağlayan kurumların başındadır. Tüm bu hizmetlerini ise şehir merkezine sıkışmış 1 milyon metrekare alan üzerinde yapmaya çalışmaktadır. Bahse konu 3 milyon metrekare arsa üzerinde ise İletişim Fakültesinin yapımı bitmiş ve eğitime başlamıştır. Fırat Üniversitesi’nin programında aynı arsa üzerinde Veteriner Fakültesi ve Hayvan Hastanesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Hastanesi, Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi yapılması ile yaklaşık 18 bin öğrencinin eğitim göreceği yurt, lojman ve idari binalarıyla beraber modern bir eğitim kampüsünün tahsis edilecek ödenek miktarıyla alakalı olarak ilerleyen süreçte yapılmasının var olduğu bilinmektedir. Bu eğitim kampüsünün yapılması demek şehrimize kalıcı hizmet ve büyük bir ekonomik girdi sağlanması demektir. Yaklaşık 27 bin öğrencisinin il dışından geldiği hesaplandığında 21 bin öğrencisine ise gurbete gitmeden kaliteli bir yüksek öğrenim imkanını en ekonomik şartlarda sağladığı da hesaba dahil edildiğinde Fırat Üniversitesinin önemi daha da iyi anlaşılmaktadır” dedi.

‘ÜNİVERSİTENİN GELİŞMESİNE ENGEL OLMADAN YATIRIMCIYA ALTERNATİF ARAZİ VERİLMELİ’

Yatırımcıya alternatif adres gösterilebileceğine işaret eden Demir, “Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi ve 1000 yatak kapasiteli Araştırma Hastanesi 88 bin metrekare alan üzerinde hizmet ettiği, Elazığ şehir hastanesinin bile 347 bin metrekare alan üzerinde kurulduğu hesaplandığında, Armada Holding tarafından yapılması düşünülen yatırımın ilimiz için en önemli kısmı olan hastane, üniversite, yurt ve otel binalarını içeren kısmı için, Fırat Üniversitesi’ne tahsisli olan Elazığ-Malatya istikametinin sol tarafındaki yaklaşık 500 bin metrekare alanın yeterli olacağı, yapılması düşünülen projenin bu arsaya göre uyarlanması ve projenin hayata geçirilmesi veya şehrin başka bir yerinde farklı bir arazi üzerinde bu projenin hayata geçirilmesi, hem şehrimizin hem de Fırat Üniversitesinin geleceği için daha uygun ve daha hayırlı olacağı kanısındayız. 28 şubat 2018 tarihinde, Fırat Üniversitesi Senatosunun arsa devri konusunda olumsuz görüşleri de dikkate alındığında, Sayın Valimizden bu yatırımı şehrimize kazandırmak için gayret gösterirken,  Üniversitemizin büyüyüp gelişmesinin önüne engel olunmadan yapılabilmesi için gereken hassasiyeti göstereceğini de bilerek; şehrimizle ilgili çok önem arz eden bu konuyla alakalı daha detaylı ve daha hassas araştırılıp öyle hareket edilmesi gerektiğini hatırlatmanın görevimiz olduğu bilinciyle, Elazığ kamuoyuna saygılarımızla” diyerek açıklamasını tamamladı.

‘KİMSENİN YATIRIMA İTİRAZI YOK’

MHP İl Başkanı Oğuzhan Demir’in ardından Üniversite Senatosunu arazi konusunda haklı gördüğünü ifade eden bir diğer isimde; Eğitim Bir- Sen Elazığ 2 No’lu (Üniversite) Şube Başkanı Haluk Aras’tan geldi. Haluk Aras da açıklamasında şunu ifade etti: “Yatırımcıların istedikleri arazilerde daha önceden bir planlama olup olmadığına dikkat edilmelidir. Aras’ın açıklaması şu şekilde: “Fırat Üniversitesi’nin Kesikköprü Yerleşkesindeki arazisi, bu arazi üzerine yatırım yapmayı düşünen yabancı yatırımcılara bu arazinin tahsisi konusu uzun zamandan Elazığ gündeminde. Konuyla ilgili yetkili ağızlardan çeşitli açıklamalar yapılmakta, halktan da farklı sesler yükselmektedir. Konunun ayrıntılarına girmeden önce şu hususu açık ve net bir şekilde ifade edelim: Yabancı yatırımcıları Elazığ’ımıza çekme noktasında gayret gösteren bu uğurda çalışmalar yapan, mesai harcayanların emekleri takdire şayandır. Elazığlılar elbette bunun farkındadır ve bu faaliyetleri yürütenlere minnettardır. Malum yatırımlar için ilimizde hedef yerler belirlenmiş, planlamalar yapılmış ve şimdi de uygulamaya geçilmek istenmektedir. Burada gözden kaçırılmaması gereken husus, yatırım için belirlenen yerlerin üzerinde daha önceden hazırlanmış programların olup olmadığıdır. İlimize elbette böyle dev yatırımlar yapılsın, yapılmalı da. Buna hiç kimsenin itirazı olmaz, olamaz da!”

‘ÜNİVERSİTE ARAZİYE İHTİYAÇ DUYDUĞUNDA KİMİN KAPISINI ÇALACAK?’

“Lakin işe bir de arsanın tahsis edildiği Fırat Üniversitesi özelinden bakmak hayati önem arz etmektedir” diyen Aras, “Türkiye'nin değişim ve gelişimine paralel şekilde büyümekte olan ve artık mevcut kampüsüne sığmayan Fırat Üniversitesi, ihtiyaç duyduğu ve planladığı fakülte ve diğer birimleri nereye yapacak? Gerek mevcut üniversite yönetimi ve gerekse ileride üniversiteyi yönetecek kadro, ihtiyaç hâsıl olduğunda hangi kapıyı çalacak?  Kendilerinden yer konusunda yardım istenen kişiler, haklı olarak, hazır arsanızı niye verdiniz diye sormaz mı?” diyerek bu arazinin 50 yıldır boş bırakıldığına ilişkin ifadelerinde gerçeği yansıtmadığına açıklık getirdi.

‘ÜNİVERSİTE MESAİSİNİ BU TARTIŞMALARA HARCAMAMALI’

Sözlerini sürdüren Aras, “Yatırım yapmak isteyen yerli veya yabancı yatırımcılara, üniversiteye tahsis edilmiş alanları daraltmadan, uzun vadeli hedeflerini etkilemeden arsa temin edilmeli. Yatırımlar için her türlü maddi ve manevi destek verilmeli, önayak olunmalıdır. Buna kimsenin itirazı elbette olmayacaktır. Arazinin ne kadarı verilebilir, ne kadarı verilemez biz bunu bilemeyiz. Lakin iyi bildiğimiz husus, Elazığ'da yatırıma müsait birçok atıl arazinin bulunduğudur. Köklü bir eğitim-öğretim kurumu olan üniversitemizin mesaisini bu tür tartışmalar yerine daha elzem olan gelişmelere hasretmesi gerektiğini düşünüyoruz. Dolayısıyla kendisine tahsis edilmiş bir araziyi kurumsal kaygılar adına bırakmak istemeyen üniversitemiz yönetiminin de haklı olduğu gerçeği gözden ırak tutulmamalıdır. Elbette şunun da farkındayız. Ne bu yatırımlar için üniversite arazisinin yabancı yatırımcılara tahsis edilmesini isteyenler art niyetli kişilerdir ne de Fırat Üniversitesi’nin arazilerinin yatırımcılara açılmamasını isteyenler. Hülasa iyi niyetli bu yaklaşımların Elâzığ’ımız adına hayırla sonuçlanacağını umuyor ve diliyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet