Üniversite Senatosu: Arazi bize lazım…

Kısa bir süre önce İlimize gelerek yatırım amaçlı arazi bakan Dubaili iş adamları Üniversiteye ait arazinin kendilerine verilmesini talep etmişti. Bu talep bazı kurumları da karşı karşıya getirmişti. Son olarak toplanan Fırat Üniversitesi Senatosu, yaptığı açıklama ile tartışmayı farklı bir boyuta taşıdı. Üniversite Senatosu, üniversitenin internet sitesinde yayımladığı bildiri ile yabancı yatırımcı tarafından istenilen arazinin üniversitenin gelecek dönem planları içinde yer aldığını, bu nedenle de arazinin tahsisine ilişkin talepleri onaylamadığını açıkladı.

Üniversite Senatosu: Arazi bize lazım… Güncel

Haber: Fatih ATABEY

Hatırlanacağı gibi bir süre önce Valimiz Çetin Oktay Kaldırım’ın daveti ile gelen Dubaili iş adamları İlimizdeki yatırım olanaklarını değerlendirmişti. Yatırıma sıcak bakan ve yaklaşık 1 milyar Dolar yatırım yapacakları belirtilen Dubaililer, Üniversiteye ait bir araziyi beğenmiş ve bu arsanın kendilerine tahsis edilmesini talep etmişti. Bu talep özellikle Valilik ile Üniversitenin arasının açılmasına neden olmuştu. Valilik araziyi vermekten yana tavır almış, Üniversite yönetimi ise arsanın Üniversitenin gelecek planlamasına dahil olduğunu bu nedenle Dubaililere tahsisinden yana olmadığını belirtmişti.

VALİ: KARARI ŞEHRİN DİNAMİKLERİ VERECEK

En son Vali Çetin Oktay Kaldırım ise yaptığımız röportajda kamu arsaları arasında ayrım yapmadığını ve makul her yatırım için kamu arazisini tahsis edebileceğini belirtmişti. Üniversite arazisinin tahsisi için de gerekli yazışmaların yapıldığını belirten Kaldırım, konuya ilişkin Ankara’da Rektör Bey’in de katıldığı bir toplantı yapıldığını ve bu toplantıda arazisinin tahsisi konusunda bir fikir birliği olduğunu söylemişti. Vali Kaldırım konuya ilişkin sorumuzu şöyle yanıtlamıştı: “Ankara’da vekillerimiz ile Rektör Bey’in de bulunduğu bir toplantı yaptık. Herkes olumlu yaklaşıyordu bu yatırıma. Herkes bu işin çözüleceği noktasında hem fikirdi. Ben yatırımcı noktasında bir sıkıntı görmüyorum. Yatırımcıyı ikna ettik. Zaten bu tür yerler yani kamu arazileri kendilerine bedelsiz verilmiyor. Başka şehirlerde hangi kriterler çerçevesinde bu araziler veriliyorsa bu yatırımcı da bedeli karşılığında araziyi edinecek. Kendisi başvurusunu yaptı zaten. En az 7 bin istihdam ve bir milyar doları aşkın bir yatırım öngörüyorlar. Karma bir yatırım. Dünyada akıllı şehirlerin sanayi dışında çevreci yatırımlarla ön plana çıkmış şehirlerin talep ettiği, hizmet sektöründe bir yatırım. Dolayısıyla bu yatırımın şehre ciddi vizyon katacağını düşünüyorum. Arkasından birçok yerli ve yabancı yatırımcıya da buraya çekeceğine inandığım bir yatırım. OSB’nin iki katı istihdam sağlayacak bir yatırım. Ama şunu vurgulamak isterim ki bu tür yatırımlar şehirler hazırsa, kabul görürse yapılabilir. Şehrin dinamikleri var; iş dünyası var, STK’ları var, ki bu yatırım kabul de görmeyebilir. Yatırımcı teklifini sunar ama şehir uygun da görmeyebilir. Oturur tekrar düşünülür, konuşulur ve ‘Böyle bir yatırım talep etmiyoruz, istemiyoruz’ derlerse o zamanda yatırımcı başka şehirlere bakar. Başka şehirler de davet ediyor zaten yatırımcıyı. Takip ettiğim kadarıyla Antalya, Mersin, Denizli’ye gidip görüşmeler de yaptılar. Buralardan da davet ettiler kendilerini. Bakan düzeyinde davetler var.”

ARSA BİZE LAZIM…

Konuya ilişkin Üniversite Senatosu’ndan ise başka bir karar çıktı. Önceki gün toplanan Senato, söz konusu arsanın Üniversitenin gelecek planlamasına dahil olduğunu, bu nedenle tahsis taleplerini onaylamadığını açıkladı. Üniversitenin internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: Üniversitemizin Kesikköprü Kampüs alanında yurtdışı kaynaklı Armada Holding Group tarafından gerçekleştirilmesi planlanan projeyle ilgili olarak son günlerde çıkan çeşitli haberler ve görülen lüzum üzerine Fırat Üniversitesi Senatosu tarafından Kamuoyunun bilgilendirilmesi zorunlu hale gelmiştir. Üniversitemizden talep edilen söz konusu alan 14.10.1971 tarihinden itibaren Fırat Üniversitesine eğitim maksadıyla tahsis edilmiş olup, bahse konu alanda halihazırda İletişim Fakültesi, Merkezi Laboratuvar, Tarım ve Hayvancılık Araştırma ve Uygulama Merkezi ile çiftçilerimize hayvancılık konusunda sürekli eğitim veren Çiftçi Eğitim Merkezimiz faaliyetlerine devam etmektedir.  Bununla birlikte, söz konusu arazide Üniversitemizin ihtiyacı olan ve stratejik planımız çerçevesinde yıllara yayılmak suretiyle gerçekleştirilecek olan; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Hastanesi, Sivil Havacılık Yüksekokulu, İnsansız Hava Araçları Merkezi ve Hava-Araç Pisti kurulmasına ilişkin Master planımız, kuruma tahsis edilen yatırım bütçesi çerçevesinde uygulamaya konulmuştur. Fırat Üniversitesi; başta eğitim ve Ar-Ge faaliyetleri olmak üzere ilimize, bölgemize ve Ülkemize kalkınma odaklı her türlü desteği vermektedir. Fırat Üniversitesi sadece ilimizde değil bölgesinde gerçekleştirilecek olan her türlü eğitime yönelik yatırıma geçmişte olduğu gibi bugünden sonra da tüm desteğini vermeye kararlıdır.

“ARAZİYE VİLLA, AVM, OTEL YAPILACAK”

Dubaili iş adamlarının sunduğu projeye göre arazinin sadece yüzde 20’sinin eğitim amaçlı kullanılacağına dikkat çekilen açıklamada, “Ancak, Armada Holding Group adlı yabancı şirketin proje tanıtım toplantısında sunulan proje kataloğunda, söz konusu proje için Fırat Üniversitesi Kesikköprü Kampüs alanında toplam 3072 dönümlük arazinin istendiği görülmektedir. Kendi kataloglarında sunmuş oldukları proje ayrıntılarına bakıldığında, talep edilen alanın yaklaşık %20’sinin eğitim amaçlı olarak, geriye kalan 2300 dönüm civarındaki arazi üzerinde ise golf villaları, dubleks evler, apartmanlar, ticari alanlar, alışveriş merkezi, otel, çeşitli eğlence tesisleri ve spor alanları yapılmak istendiği anlaşılmaktadır. Bu arazinin tahsisinin yapıldığı yıllarda Üniversitemizde sadece yaklaşık 100 öğrencisi bulunan Veteriner Fakültesi ile 300 öğrencisi bulunan Mühendislik Fakültesi’nin olduğu göz önüne alındığında; halihazırda 46.000 öğrencisi olan Üniversitemizin akademik vizyonu ve hedefleri, kurulması planlanan fakülteleri ile Ar-Ge merkezleri ve her geçen yıl artmakta olan öğrenci sayıları, Kesikköprü Kampüs alanının tamamına duyulan ihtiyacı elzem kılmaktadır. Fırat Üniversitesinin gelişimini ve geleceğini öngörerek, bu kampüs alanlarının tahsisi için çaba gösteren Elazığ’ın ileri gelenleri ile tahsisi onaylayan Bakanlar Kurulu üyelerinin bu ileri görüşlülüğüne karşılık; tahsisten 40-50 yıl sonrasında, başka illerdeki “Üniversiteyi sahiplenme ve ona her türlü yardım ve katkıyı sağlama” çabalarına karşılık, şehrimizde özellikle son yıllarda Üniversite arazisinden tahsisin kaldırılarak çeşitli amaçlarla kullanılmasına yönelik çabaların sürdüğünü görmek, Üniversitemiz camiasını derinden üzmektedir. Sonuç olarak; 120.000’i aşan mezunuyla Ülkemizin siyasi, bürokrasi, sanayi ve sosyo-ekonomik alanlarındaki katkısı bütün kesimlerce bilinen ve dünyada önemli bir saygınlığı olan Fırat Üniversitesi’nin ilimizin önemli bir değeri olduğunu hatırlatır, kampüs alanlarımızla ilgili bu tür tahsis taleplerinin Üniversitemiz Senatosu tarafından onaylanmadığını beyan ederiz.”denildi.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Abdullah Yıldız @Kesikkoprudeki Üniversite arazisi

01 Mart 2018 23:20

O araziyi çok iyi bilen birisi olarak , üniversitenin yenimi aklına geldi. 1971 yılından beri ne yapmışlar, ne kadar istihdam yapmışlar onuda açıklasinlar. Yıllarca arpa ve buğday ektiler, arazinin çoğuda boş kaldı. Ama her ne olduysa akıllarına yeni geldi fakülte yapmak. Bu işi sayın vali bey el atıp halletmesi lazım.

Haber Scripti: Medya İnternet