Hacıbekiroğlu’ndan olay 28 Şubat açıklaması!

28 Şubat Post Modern Darbesine ilişkin olay açıklamalarda bulunan Saadet Partisi Elazığ İl Başkanı İbrahim Hacıbekiroğlu,  “28 Şubat’ın kaybedeni Erbakan ve ekibi iken bu darbenin kazananı AK Parti oldu” dedi.

Hacıbekiroğlu’ndan olay 28 Şubat açıklaması! Siyaset

Haber: Kübra TÜRKAN/ÖZEL

28 Şubat Post Modern Darbesinin üzerinden tam tamına 21 yıl geçti. O darbenin en fazla zarar gören ismi; Necmettin Erbakan’dı hiç şüphesiz. Şimdi Erbakan’ın izinden yürüyerek siyaset yürüten partilerin başında Saadet Partisi geliyor. Post Modern Darbenin yıl dönümü dolayısıyla gazetemize özel açıklamalarda bulunan Saadet Partisi Elazığ İl Başkanı İbrahim Hacıbekiroğlu, “28 Şubat 1997’de bildiğiniz üzere Türkiye’de Post Modern Darbesi diye bir darbe yaşadı. Tabi bu darbe çok konuşuldu ve çok yazıldı. Ancak bu darbenin asıl nedenleri ne yazık ki pek konuşulmadı. Bizler bugün biraz bunu da konuşmak istiyoruz. O günlerde partimiz birinci parti oldu. Hükümet çalışmaları neticesinde Tansu Çiller Hanım ile birlikte bir koalisyon hükümeti kuruldu. Bu koalisyon hükümeti Allah rahmet eylesin Erbakan Başbakanlığında 54. hükümet kuruldu.  Bu hükümetten önce Ülkemiz ne yazık ki hem içeride hem de dışarıda bir soygun ve bir talan yaşamaktaydı.  Bu hükümetin gelmesiyle beraber, talan, yolsuzluğu ve de dış sömürüye karşı 54. hükümet ciddi tedbirler aldı.  Bu tedbirler alınca o gün devleti soyanlar ve talan edenler bu girişimlerden rahatsız oldu.  Kartel medyasını da arkasına alarak, birde Türk Silahları Kuvvetleri arkasındaki bazı generalleri de alarak bir hava estirildi.  Sanki Türkiye’de sıkıntı varmış gibi kamuoyuna bu şekilde algılar pompalayarak, 54. hükümeti düşürmeye çalıştılar” diye konuştu.

‘YILMAZ’IN KOLTUĞA OTURMASI İLE BİR BİR HER ŞEY BOZULDU’

Bu süreçle ilgili kamuoyunun bilmediği şeylerin de olduğunu belirten Hacıbekiroğlu, “Aslında Erbakan hoca hükümeti bırakmadı. 1997’nin 28 şubatında 9,5 saat süren bir Milli Güvenlik Kurulu toplantısı yapıldı. Bu toplantının ardından hükümet yinede 5,5 ay görevine devam etti.  Ardından Tansu Çiller hanımefendinin partisinden; 42 vekil transfer edildi. Hükümet kendi varlığını kaybedecek hale geldi.  Bunun üzerine Çiller, Erbakan hocanın yanına gelerek; ‘Dönüşümlü olarak başbakanlığı bana verin’ dedi.   Bu şekilde hükümeti kurtarırız. Bunun üzerine Erbakan hoca , Çiler’e nasihatte bulunarak; “Ben Demirel’i biliyorum. Demirel, size bu görevi vermez” ifadelerini kullandı.  Ancak Çiller’in üzeri üzerine Erbakan hoca 280 civarında milletvekili imzası alarak, Süleyman Demirel’i hükümeti götürerek teslim etti.  Demirel seçimlerin küçük partisi olan Mesut Yılmaz’a hükümet kurma görevini verdi.  Yılmaz’ın koltuğa oturmasıyla Erbakan’ın kurduğu dengeler bir bir bozulmaya başladı” dedi.

‘SOYGUNCULARIN MUSLUKLARI KESİLDİ DARBE ONDAN YAŞANDI’

“28 Şubat neden yaşandı?  Buna detaylı bakmalıyız” diyen Hacıbekiroğlıu, “28 Şubat Erbakan’ın namazından dolayı mı? Erbakan’ın oruç tutmasından mı?  Yoksa kadınların başörtüsü yüzünden mi yaşandı? Yoksa Müslümanların kötü işler yaptığından dolayı mı? Tabi ki bunların hepsine hayır. 28 Şubat bu yüzden yaşanmadı. Bunun en büyük sebepleri ekonomiktir.  Ve de  Erbakan’ın dış politikadaki duruşundan kaynaklıdır.  54. hükümetin icraatlarının 7 tanesi  bile bu darbenin neden yapıldığını özetleyecektir.  Refahyol Hükümeti kendi köylümüzü düşünerek yabancı et ithalatını yasakladı. Eşel- mobil sistem ile adil sözleşmeler ile çalışanların emeklerini korumak istedi. Devlet arazilerine peşkeş çektirmedi. Türkiye’de kumarı tamamen yasakladı. Tüm devlet ihalelerini şeffaflaştırdı. Özel bankalardan faizle borç alma soygununa son verdi ve kartel medyanın haksız kazanç elde etmesine engel olarak; kredi musluğu, reklam musluğu ve promosyon musluklarını kesti” dedi.

‘DENK BÜTÇE SOYGUNCULARI RAHATSIZ ETTİ’

28 Şubat’ın Erbakan’a değil bugün Türkiye’de yaşayan 80 milyon vatandaşın garip gurebasına  yapıldığına da dikkat çeken Hacıbekiroğlu, “Milli gelirin hiçbir kuruşunu haksız yere  kendi yandaşlarına, partilerini sunmadı.  Türkiye’de ki bütün vatandaşlara eşit bir şekilde sundu. 54. hükümet kurulmadan önce Türkiye’de 5 Nisan kararları yaşanmıştı. Türkiye’nin ekonomisi dibe vurmuş yani Türk ekonomisi duvara toslamıştı.  Ama bozulan 80 yıllık dengeyi Erbakan, 54. hükümeti kurarak 11,5 ayda Türkiye’de tüm dengeleri yerine oturttu.  Gelir dağılımdaki eşitlik olunca; yılda memura net %132, işçiye net %102 , köylünün ürününe net %312 ve Bağ- Kur emeklisine ise net %300 zam yapıldı. Türkiye ekonomik olarak beyaz güvercin uçurdu. Havuz bütçesi ile denk bütçe yaptık. Yeni bir dünya düzeni kurmak için 8 tene İslam ülkesi ile bir araya gelerek D8’i kurdu. Bunlar dışarıdaki ve içerideki soygunların önüne geçtiği için; soyguncuları rahatsız etti. 28 Şubat’ta gösterilen Fadime Şahin’lerde, Müslüm Gündüz’lerde tamamen sanaldı. Az önce ifade ettiğim şeyler yüzünden bu darbe yaşandı” dedi.

‘ERBAKAN TEK KALDI’

28 Şubat Post Modern Darbesinde, Refah Partisi hariç tüm partilerin militaristlerin yanında yer aldığını aktaran Hacıbekiroğlu, “Erbakan, tek kaldı. 5’li çete dediğimiz Sivil İnisiyatif bile militaristlerden yana oldu. O nedenle bugün bu konuda aktarılanları doğru bulmuyorum. Şimdi birde 28 Şubat yaşandığında Refah Partisi ardından Fazilet Partisi kapatıldı. Bunun ardından Yenilikçi ve Gelenekçi Hareket, medya tarafından pompalandı” dedi.

TÜRKER: SOLCU ECEVİT SİZİ KURTARDI

Fazilet Partisinin kapanması ile ilgili bir anekdotta aktaran Hacıbekiroğlu, “DSP Genel Başkanı Muhsin Türker kendisi bir anısında şu ifadelere yer veriyor: Fazilet Partisi kapanmasın diye Ecevit ve Erbakan çalışma ortaya koydu.  Kesinlikle Fazilet Partisi kapatılmayacaktı ve Erbakan siyasi yasaktan kurtulacaktı. Biz o gün oy kullandıktan sonra ortamdan çıkarken, bugün AK Parti’yi kuranlara hadi geçmiş olsun dedik. Yine solcu Ecevit hem partinizi kapatmaktan hem de liderinizi siyasi yasaktan kurtardık dedik. Bunun üzerine bize dönerek biz oy kullanmadık ki ifadelerinde bulundular.  Nasıl oy kullanmadınız?  Dememiz üzerine ise; Çünkü bizim önümüz açılsın ve biz kendi partimizi kuralım dediler. Bu sözler Türker’e ait” dedi.

’28 ŞUBAT BİRİLERİNİN KAZANCI VE RANTI OLDU’

Açıklamasının sonunda çarpıcı açıklamalarda bulunan Hacıbekiroğlu, “ Bir noktada şu an AK Parti’de iktidar olan arkadaşlarda darbeye çanak tuttular. 28 Şubat’ın kaybedeni Erbakan, kazanı ise AK Partidir. Yani AK Parti 28 Şubat’ın ürünüdür. Mesela şu anda Elazığ’daki milletvekillerinin bir kısmı; 28 Şubat’ın il başkanlarıydı.  Kurulan Anasol- D Hükümetinin il başkanlığını yapanlar vardı. Bunlardan dolayı Erbakan’a bugün sahip çıkıyorlar. Çıksınlar;  bir insanın bir insanı sevmesine karşı değilim.  Ancak burada doğru olmayan şeyler görüyorum.  Onun için 28 Şubat birilerinin kazancı, birilerinin ise siyasi rantı oldu. Ama kaybeden ülke, Necmettin Erbakan ve ekibi oldu. Bu nedenle bunları paylaşmaya lüzum görüyorum” diyerek açıklamalarını çok ciddi ve bir o kadar da çarpıcı iddialar bulunarak tamamladı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet