Yabancının Türkçe öğrenmesi artık daha kolay

Yunus Emre Enstitüsü tarafından geliştirilen “Türkçe Öğretim Portali” Türkçe öğrenmek isteyen herkese ekran uyumlu ara yüz sayesinde cep telefonu, tablet ve bilgisayardan kendi başına Türkçe öğrenme imkanı sunuyor. 

Yabancının Türkçe öğrenmesi artık daha kolay Kültür-Sanat

Yaklaşık bir yıl önce deneme yayınına başlayan portal 21 şubat tarihi itibariyle yüz bine yakın kullanıcıya ulaştı. Portal sayesinde Türkiye ile irtibatlı sayısının her geçen gün artacağı düşünülüyor. Yurt dışında Türkiye'nin bilinirliğini ve itibarını artırmak için çalışan YEE faaliyeti yerine getirirken 5 temel eksende hareket ediyor. Bunlar, Türkçeyi öğretmek, kültürel etkileşimde bulunmak, kültürel diplomasi ve bilim diplomasisi faaliyetleri yürütmek ve kurumsal kapasiteyi geliştirmek olarak sıralandı.

TÜRKÇE ÖĞRETİM PORTALI

Türkçe öğrenmek isteyen herkese cep telefonu, tablet ve bilgisayarından kendi başına çalışma imkanı sunan "Türkçe Öğretim Portalı", geçen yıl şubat ayında yayına başladı ve bir yıldan kısa bir sürede 100 bin kullanıcı sayısına ulaştı. Dil öğretimindeki 4 temel beceriye göre tasarlanan portalda kullanıcılar, binlerce farklı etkinlik ile interaktif şekilde okuma, dinleme, konuşma ve yazma derslerini tamamlayarak Türkçe öğrenebiliyor. Hiç Türkçe bilmeyenler için belirlenen A1 seviyesinden yüksek düzey olan C1'e farklı eğitim seviyeleri sunan portalda, kullanıcılar kendilerine uygun düzeyden başlayarak Türkçelerini geliştirebiliyor. Çeşitli video ve oyunların da yer aldığı sitede kullanıcılar, eğlenceli bir şekilde Türkçe öğreniyor. Kullanıcılar çeşitli gruplara ayrılmış Türkçe kelimeleri 11 etkinlikle kolayca öğrenebiliyor. Etkinliklerde Türkçe bir kelimenin okunuşunu duyan, resmini ve yazılışını gören kullanıcılar, kelimeleri kendileri de telaffuz ederek sistem üzerinden puan toplayabiliyor. Portalda kullanıcılar, arkadaş olarak eklediği kişilerin ve sistemde en yüksek dereceye sahip ilk on kullanıcının puanlarını ve ulaştıkları seviyeyi görebiliyor. Ayrıca portal, puana göre kullanıcılara "yetenekli, sabırlı, dikkatli, bilgili ve çalışkan" gibi çeşitli rütbeler veriyor. Anlık paylaşım imkanı sunan site üzerinden, kullanıcılar sosyal medya hesaplarına bağlanarak ilerleme durumlarını ve siteyle ilgili düşüncelerini arkadaşlarıyla paylaşabiliyor.(Haber Merkezi)

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet