Baskilliler Derneğinden örnek proje

Baskilliler Derneği, yine önemli bir projeye imza atıyor. Daha önce 2010 yılında “Hayata Yeniden Tutunuyorum” projesi ile Ülke gündeminde yer alan Baskilliler Derneği, bu yıl da “Hepimiz Biriz, Biz Türkiyeyiz” projesi ile adında yine söz ettirecek. Proje ile şehit yakınları, gazi ve gazi yakanları ile Muş, Bingöl, Tunceli gibi illerden terör nedeni ile İlimize göç etmiş aileler buluşturulacak ve güçlü bir Türkiye mesajı verilecek.

Baskilliler Derneğinden örnek proje Röportaj

Röportaj: Erhan DABAK

Dernekler İlimizin önemli STK’ları arasında yer alıyor. Özellikle sundukları projeler ile ilin gelişimine de önemli katkı sunuyorlar. Ancak en büyük katkıları ilin sosyal yaşantısına oluyor. Etkinlikler vasıtasıyla birçok kesimi bir araya getiren dernekler, bu şekilde sosyal yaşantının gelişimine büyük etki ediyorlar. Bu derneklerden biri de Baskilliler Derneği. Daha önce sundukları proje ile ülke gündemine gelen dernek, şimdi ise yine ses getirecek bir projeye imza atıyor. “Hepimiz Biriz, Biz Türkiyeyiz” adıyla başlattıkları proje ile şehit yakınları, gazi ve gazi yakınları ile terörden dolayı başka illerden göç ederek İlimize yerleşen aileleri bir araya getirmeyi hedefleyen Dernek, bu sayede hem milli birlik ve bütünlüğe katkı sunmayı hedefliyor hem de güçlü bir Türkiye mesajı vermek istiyor. Baskilliler Dernek Başkanı Naim Aslanmirza hem Dernek hem de projeye ilişkin sorularımızı şöyle yanıtladı:

Baskilliler Derneğinin kuruluş amacı nedir?

Derneğimiz Elazığ-Baskil yöresindeki tarihi ve kültürel değerleri korumak, ileriki nesillere aktarmak ve turizm geliştirmek, tanıtmak, bu vesilelerle Baskil ilçesi ve dışındaki tüm Baskillilerin birliğini, beraberliğini, dayanışmasını ve yardımlaşmasını sağlamak, ilçeyi eğitim, sağlık, sosyal, kültürel, ekonomik ve sportif manada kalkındırmak ve tanıtmak amacı ile kurulmuştur.

Siz ne zamandan beridir başkanlık görevini yürütüyorsunuz?

Derneğimiz 2004 yılında kuruldu. 2007 yılında da başkan olarak görev yapmaya başladım. Derneğin amaçları doğrultusunda Yönetim Kurulu ile birlikte önemli çalışmalar ve ilçenin sorunlarını gündeme getirerek çözüm bulmaya çalışıyoruz.

Göreve geldiğiniz günden itibaren Dernek olarak ne tür çalışmalar yaptınız?

Göreve geldikten sonra öncelikle ilçenin ekonomik, sosyal, kültürel ve eğitim konularında gelişmesi ve yatırımların gerçekleştirilmesi konusunda çalışmalar yaptık. Derneğimizin yaptığı istişareler sonucunda işadamları ile bölgenin gelişmesi için çalışmalar yürütmeye devam edeceğiz. Ayrıca Baskil ilçesinde görev yapan kanaat önderi olan muhtarlarla derneğimiz yakın bir istişareler yaparak bölgenin kalkınmasında sorumluluk almak istiyor.

Dernek olarak ilçe yönelik çalışmaların yanında özellikle sosyal projelerde de yer alıyor musunuz?

Söylediğiniz gibi Dernek olarak ilçe ile ilgili çalışmaların yanında sosyal projelerde de yer almaya çalışıyoruz.  Mesela İçişleri Bakanlığının uhdesinde 2010 yılında “Hayata Yeniden Tutunuyorum” projesini gerçekleştirdik. Bu proje daha sonra Ülke genelinde de uygulamaya konuldu. Öte yandan halkın doğa bilincini geliştirmek amacıyla 2014 yılı temmuz ayında bir doğa yürüyüşü gerçekleştirdik. Son olarak yine İçişleri Bakanlığına sunduğumuz “Hepimiz Biriz, Biz Türkiyeyiz” projesini başlattık.

Bu proje hakkında bize bilgi verir misiniz?

Bu projenin faaliyet alanı İlimiz ve ilçelerini kapsamaktadır.   Bu proje terör mağdurları, zorla göç ettirilmiş aileler ile şehit yakını ve gaziler için yapılan çalışmadır. Projede katılımcılara yönelik seminerler verilecek, projeni amacına uygun konuşmacılar paydaşlara bilgilendirme faaliyetleri yapacaklardır. Bu projede Üniversitemizden çeşitli branşlarda öğretim üyeleri de yer almaktadırlar.

Projenin hedefleri nedir?

Proje bir yıllık süreyi kapsamaktadır. Bu süre içerisinde Dezavantajlı gruplara sahip çıkmak, bu kişilere toplumun bir parçası olduğunu hissettirmek ve onları çalışmalara sevk etmek amacındayız. Ayrıca terörün kötülüklerini gençlere anlatmak, milli birik ve beraberlik duygusunu artırmak, sosyal kültürel faaliyetler ile toplumsal entegrasyonu sağlamak, göç ile gelen insanlar üzerinde olumsuz algıları basın yayın yolu ile ortadan kaldırmak, şehit yakınlarımızla ve gazilerimizle birlikte olmak, milli ve manevi duyguları geliştirmek temel amaç olacaktır. Projemiz, şehit ve gazi yakınlarına ve terör mağduru bireylere ve ailelere toplumun dikkatini çekmek, güçlü bir Türkiye ve milli birlik, beraberlik duygularının hakim olduğu model bir Elazığ’ı tanıtmak, terörün kişileri ve aileleri nasıl parçaladığını ve kirli yüzünü gençlere göstermek, ilimize çevre illerden terör nedeni ile gelen vatandaşlar ile şehit ve gazi yakınlarını bir araya getirerek teröre karşı yapılacak faaliyetlerde güçlü mesaj vermeyi hedefliyor.

Peki, projeniz kimleri kapsıyor?

Şehit yakınlarını ve gazileri ile terör yolu ile zorla göç ettirilmiş aileleri kapsar. İlimiz komşu ve çevre illerden terörden dolayı göç yolu ile gelen dezavantajlı gruplar içinde bulunan bireyleri, yapılacak olan aktivitelerle topluma kazandırmak, toplumsal entegrasyonu sağlamak gibi bir hedefimiz var. İlimiz, bulunduğu bölgede huzurun, barışın ve güvenin teminatı durumundadır. Elazığ’a Tunceli, Bingöl, Diyarbakır, Muş gibi illerden özellikle terör mağdurları aileler gelmektedir. İlimizde yaşayan bu ailelerle yapacağımız sosyal ve kültürel faaliyetlerle, hem İlimizdeki milli ve manevi duyguları geliştirmek hem de bu ailelerdeki bireyleri çevresiyle uyumlu ve barışık hale getirmek istiyoruz.  “Hepimiz Biriz Biz Türkiyeyiz” projesi ile İlimiz gelen ve başta terör mağdurları olmak üzere dezavantajlı gençler ve kadınları tespit edip ihtiyaçlarını belirleyeceğiz. Konferans, toplantı, gezi, sinema, tiyatro gibi faaliyetlerle de çalışmaları destekleyeceğiz. Yapılacak çalışmalarda şehit yakınları ve gaziler de yer alacak. Şehit yakanları, gazi ve gazi yakınlarını terör mağduru kişiler ile bir araya getirerek güçlü bir Türkiye mesajı vermek temel hedefimiz.

Proje başladı mı?

Bu proje kapsamında ilk ilçe toplantımızı Baskil’de gerçekleştirdik. Rahmetli Şehit Fethi Sekin’in mezarı başında projemize start verdik. Daha sonra Kovancılar ilçesinde toplantılar gerçekleştirdik. Proje kapsamında bütün ilçelerimizi gezmeye çalışacağız.  İlimiz geneli uygulanacak bu projeyi ülke genelinde gerçekleştirilmesini sağlamak amaçlarımızdan biri olacaktır. 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet