Bu horoz Elazığ’ın en büyüğü

8 kilo ağırlığı ve yaklaşık 40 cm boyuyla adeta, “Elazığ’ın en büyük horozu benim” diyen Dev Dark Brahma cinsi horoz heybetiyle vatandaşları kendisine hayran bırakıyor.

Bu horoz Elazığ’ın en büyüğü Güncel

Haber: Faik AKGÜN/ÖZEL

Anavatanı Hindistan olan Dev Dark Brahma cinsi horoz ortalama bir horozun üç katı kiloya ve yine ortalama bir horozun iki katı boya sahip Murat Doğan’ın Şıra Meydanı’ndaki işletmesinin adeta maskotu olan Dev Dark Brahma’nın şimdilik bir ismi bulunmuyor. Sahip olduğu boy ve kilo ile emsallerini geride bırakan horoz heybetine yakışır bir şekilde işletmedeki diğer tavuk ve horozlardan ayrı bir kafeste tutuluyor. Dev horoz ile ilgili olarak bilgiler veren işletmeci Murat Doğan, Dev Brahma cinsi horozların çok büyük boyutlara ulaştığını satışa çıkardıkları horozun henüz tam anlamıyla gelişmesini tamamlamadığını, gelişimini tamamlayan bir Brahma cinsi horozun 10 kiloya ve yaklaşık 50 santim boya ulaşacağını belirtti. Dev Brahmanın mevcut boyutlarıyla bile Elazığ’ın en büyük horozu olduğunu ifade eden Doğan işletmelerine gelen vatandaşların dev horoza büyük bir ilgi gösterdiğini ancak horozun boyutlarından dolayı fiyat sormaya çekindiğini belirtti. Doğan çocukların horozu çizgi film karakterlerine benzeterek canavar diye isimlendirdiğini ancak kendilerinin dev horoza henüz bir isim vermediklerini dile getirdi.   Doğan horozu satın almak ya da görmek isteyenleri Şıra Meydanı’ndaki işletmelerine davet etti.

BRAHMA’NIN SAHİP OLDUĞU ÖZELLİKLER NELERDİR?

Dev boyutlara ulaşan Brahmalar ile ilgili olarak ortaya konan yazılı kaynaklarda Brahmalar iki farklı tavuk cinsinin melezlenmesi ile elde edilmiş olan Asya kıtasına has bir ırk. Ana olarak üç renk olmasına karşın yetiştiricilerin bu ırk üzerinde yaptığı çalışmalarla renkli varyeteler elde edilmiştir. Brahmalar güzel ve gösterişli hayvanlardır küçük ibikleri paçalı ayakları ve ön önemlisi iri ve heybetli duruşları ile hayvan severlerin beğenisini kazanmıştır. İri bir ırk olmasına rağmen büyüme hızlarının yavaş olgunluk yaşlarının uzun olması brahmaların etçi olarak ticari sürülere girmesine engel teşkil etmiştir. Brahmalar sahip oldukları ölçüler zıt bir şekilde sakin hayvanlardır. Brahma cinsi tavukların devasa boyutlara ulaşmasının dışında önemli özelliklerinden biri de yaz aylarında gurk olma özelliği göstermesidir

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet