Beklenen yatırımda ilk imzalar atıldı

Elazığ ve bölgesinde kanatlı hayvan atıklarını işleyecek ve şehir adına büyük bir kazanım olacak biyo kütle yatırımda ilk imzalar atıldı.

Beklenen yatırımda ilk imzalar atıldı Güncel

Haber: Faik AKGÜN/ÖZEL

Geçtiğimiz günlerde biyokütle alanında Elazığ’a ciddi bir yatırım yapılmak istendiğini kamuoyu gündemine taşımıştık. Elazığ ve bölge adına ciddi bir kazanım sağlayacak biyokütle  tesisinde ilk imzalar Çevre Şehircilik  Elazığ İl Müdürlüğü’nde atıldı. İl Müdürlüğünde gerçekleştirilen imza törenine Elazığ Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Pirinççi  Anadolu Biyokütle  Genel Müdürü Fuat Doğan ve Elazığ Kanatlı Hayvan  Eti Üreticileri Birliği  Başkanı Tekin Genyüz katıldı. 

“TESİS İLİMİZE ÇOK ÖNEMLİ FAYDALAR SUNACAK”

İmza töreni öncesinde açıklamalarda bulunan Çevre Şehircilik Elazığ İl Müdürü Mustafa Pirinççi “Anadolu Biyokütle Genel Müdürü Fuat Doğan Bey ve Elazığ Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Başkanı Tekin Genyüz  Bey bizim şahitliğimizde  sözleşmeleri imzaladılar. Yapılacak yatırımın hem ilimize hem de bölgemize çok büyük faydaları olacaktır. Çünkü şuanda kanatlı hayvanların atıklarının bertaraf edilmesi ile ilgili çok ciddi bir sıkıntı yaşanmaktadır.  Müdürlük olarak bu noktada vatandaşımızın yanında olarak ceza kesmek istemiyoruz. Ancak kanatlı hayvanların atıklarının bertaraf edilmesi noktasında sorunlarla karşılaşıyoruz.  Bu yatırımın ilimize kazandırılması ile birlikte ilimiz hem çok ciddi bir yatırım kazanmış olacak hem de bu atıklar tamamen bertaraf edilecek. Bu yatırım hem üreticimiz için hem de yatırımcımız için hayırlı olacağından eminim. Bu yatırımın ilimize kazandırılması noktasında elimizden geleni yapmaya çalıştığımızı ifade etmek istiyorum. İlimize çok önemli faydalar sunacak bu tesisin şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. “ dedi

“500 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK”

 Elazığ’a yapacakları yatırımla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Anadolu Biyokütle Genel Müdürü Fuat Doğan ise, “ Biz biyokütle yatırımlarımızı ülkemizin yedi bölgesinde yapıyoruz.  Elazığ ve Zonguldak yatırım kararı aldığımız son iki ilimizdir.  Tarım Bakanımız Eşref Fakıbaba’nın talimatlarıyla ülkemizin yedi bölgesinde yapacağımız yatırımla kuş gribinin en önemli nedeni olan ve sularımızı kirleten bu atık sorununu bertaraf edeceğiz.  Elazığ Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Başkanı Tekin Bey’in, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürümüz Turan Karahan Bey’in ve Sayın valimiz Oktay Kaldırım Bey’in yoğun çabaları ve girişimleri sonrasında Elazığ’a yatırım yapma kararı aldık.  Kendilerine bizleri çok iyi ağırladıkları için sizin aracılığınızla çok teşekkür ediyorum.  Yapacağımız yatırımın bedeli 40 milyon Euro’dur. Tesisimiz 18 ay içerisinde tamamlanacak. Tesiste direk olarak 130 kişi yan kollarıyla yani servis ve diğer hizmet alanlarıyla birlikte toplamda 500 kişi istihdam edilecek. Tesiste sadece kanatlı hayvan atığı işemeyeceğiz. Mısır koçanı ve bağ bahçe budamalarından çıkan atıkları da işleyeceğiz. Bu işlemlerden sonra ortaya çıkan potasyum fosfatı da gübre ham maddesi olarak kullanıma sunacağız.  İşletmemiz bu yönüyle atıkları bertaraf ederek yüzde yüz çevre dostu bir işletme olduğunu da ortaya koyacak. Bu tesisler Avrupa’da 20 yıldır hizmet veriyor.  Tesisimiz için gerekli olan hammaddeyi çiftliklerden biz kendimiz toplayacağız. Ton başına da 2 Dolar da ücret ödeyeceğiz.  Mevcut şartlarda üreticimiz kümeslerinin temizlenmesine 1,5 miyar lira ücret ödemektedir. Üreticimizi bu külfetten de kurtarmış olacağız. İşlemlerimizi biyo güvenlik sistemleri içerisinde gerçekleştireceğiz. Üreteceğimiz elektrikle 6 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılayacağız. Bu tesisimiz inşallah ilimize ve ülkemize hayırlar getirecektir. Bu noktada tesisin Elazığ’a kazandırılması için yoğun çaba sarf eden Elazığ’da ki bütün yetkililere teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı

KÜMESLERDEKİ ÖLÜM ORANLARI %8’LERDEN %1’LERE DÜŞECEK”

Elazığ Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Başkanı Tekin Genyüz ise yaptığı değerlendirmede kurulacak olan biyokütle tesisi ile kümeslerdeki ölüm oranın düşeceğini ifade ederek, “Elazığ’da 187 adet beyaz et üretim tesisi bulunmaktadır. Her kümesten yıllık 200 ton atık çıkmaktadır. Bu miktarda atığı bertaraf etmek üreticimiz açısından hem de çevre açısından çok ciddi bir sıkıntı yaratmaktadır. Bu atıklar bertaraf edilirken maalesef sularımıza karışmaktadır. Bu da sağlık açısından ciddi bir risk oluşturmaktadır. Bu atıkları hem bertaraf etmek için hem de çevreye olan zararı engellemek için Anadolu Biyokütle Genel Müdürü Fuat Bey ile Elazığ’a bir tesis kurmaları noktasında görüşmeler yaptık. İlimize davet ettik. Kendileri davetimiz sonrasında ilimize gelerek potansiyelimiz gördüler. Sonrasında bu yatırımı ilimize kazandıracaklarını ifade ettiler. Bugünde üreticilerimizin atıkları ile ilgili olarak yaptığımız sözleşmeleri kendileri yaptığımız protokol ile teslim ettik. Atıkların bertaraf edilmesi sonrasında kümeslerdeki ölüm oranları %8’lerden %1’lere düşecek. Hepsinden önemlisi doğamız artık kirlenmeyecek. Ben bu noktada tesisin Elazığ’a kurulması noktasında çaba sarf eden ilimiz bürokratlarına ve Anadolu Biyokütle Genel Müdürü Fuat Bey’e çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet