F.Ü’de hedef ilk 5’e girmek

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Üniversite olarak laboratuar ve altyapı konularında önemli mesafeler aldıklarını, bundan sonra eğitim kalitesini yükseltmek için çalışacaklarını ve hedeflerinin ilk beş üniversite arasına girmek olduğunu söyledi. Üniversite bünyesinde birçok yeni bölüm açacaklarının müjdesini de veren Demirdağ, bu bölümlerin açılması ile birlikte öğrenci sayısının hızla artacağını belirtti.

F.Ü’de hedef ilk 5’e girmek Röportaj

F.Ü’DE HEDEF İLK 5’E GİRMEK

Röportaj: Erhan DABAK

Fırat Üniversitesi son yıllarda yaptığı atılımlar ile İlimizin olduğu kadar Ülkemizin de önemli üniversiteleri arasına girdi. Özellikle mühendislik, tıp alanındaki çalışmaları ile takdir toplayan Üniversite, altyapı çalışmaları ile de öğrencilere daha kaliteli bir eğitim ortamı sunmaya çalışıyor. Üniversiteye ilişkin bilgileri Rektör Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ’dan aldık. Rektörlüğü boyunca yaptıklarını anlatan Demirdağ, Üniversitenin geleceğe ilişkin hedeflerini de anlattı. Demirdağ sorularımızı şöyle yanıtladı:

2017 yılı çalışmalarınız ve 2018 yılı hedeflerinizi anlatır mısınız?

2017 yılını kazasız ve belasız hem üniversitemiz adına hem de şehrimiz adına neticelendirdik. Olumsuz şeyler gerçekleşmedi. Güzel şeyler yaşandı. 2017 yılının başında ve ortasında temelini attığımız yatırımlar vardı. Kronikleşmiş bir problemimiz olan kütüphanemizin temelini attık. Yine Radyasyon Onkolojisi, Hemotoloji,Onkoloji ünitelerimizin inşaatlarına başladık. Misafirhanemiz ve çok katlı otopark’ın temelini attık. Kaba inşaatları devam ediyor. Eğitim fakültemizin ek bir binası vardı.  Onu da tamamladık. Çevre düzenlemeleri ile çalışmalarımız oldu. Baskil Meslek Yüksek Okulunun daha önce temelini atmıştık. Onu 2017 yılında bitirdik. Mimarlık mühendislik binasının birinci etap kaba inşaat kısmı da bitti. 2018 yılında eğitim ve öğretime açmayı hedefliyoruz. 2017 yılında planlanan ve biten projelerin 2018 yılında hizmete açmayı düşünüyoruz. Kesik Köprü Yerleşkemizin giriş kısmında açmayı planladığımı bir bölümü 2018 yılında faaliyete alacağız. Oradaki spor tesislerimizde bitirdik ve hizmete sunduk. Yeni yapılan kapalı spor salonumuzu açmıştık. Cumhurbaşkanımızın teşrifleri ile salondan varlığından kamuoyu haberdar oldu. Spor Bilimler Fakültemize bu spor salonu hizmet verecektir. Onun dışında yeni programlar açıyoruz. Açmaya devam ediyoruz.

Hangi bölümler bunlar?

“YENİ BÖLÜMLER AÇACAĞIZ”

Yüksek okullarımızda öğretim üyesi tamamlamaya başladığımız bölümler var. Keban ilçemizde İş Sağlığı Güvenliği Bölümü, Baskil ilçemizde ziraat programı ve enerji sistemleri ile ilgili bölümleri bu yıl eğitim vermesi için devreye sokacağız. Kovancılar ilçesinde Meslek Yüksek Okulumuzda eczacılıkla ilgili programımıza bu sene öğrenci alımlarımızı başlatacağız. Sivil Havacılık Yüksek Okulumuzda bir programımızı bu sene açacağız. En önemli şey Diş Hekimliği Fakültemizin hizmete başlaması oldu. Fiziki dar bir imkanımız olmasına rağmen kısa sürede daha iyi şartlarda hem ilimize hem de bölgemize hizmet vermesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Öğrenci sayımız yeni açtığımız bölümlerle beraber sürekli artıyor. Sağlık Bilimleri Fakültemizde, Fizik Tedavi Rehabilitasyon Bölümü açıyoruz. Onunda öğretim görevlisi ilanlarımız var. Eğer bir aksaklık olmazsa onun da bu yıl öğrenci alımlarına başlayacağız. Bunlar dışında projelerimiz var. Hem TÜBİTAK hem de Avrupa Birliği Projelerimiz var. Avrupa Birliği projelerinde Çevre İklimleri konulu iktisadi ve Bilimler Fakültesi Prof. Dr. Kenan Pekel hocamızın yürüttüğü bir proje var. 150 ila 170 milyon Euro’luk bir projedir. Bunun dışında TUBİTAK ile bağlantılı projelerimiz de var. Tıp Fakültemizin Biomühendislikteki arkadaşlarımızın iki üç tane TÜBİTAK projesi şu anda yürütülüyor. Bir kısmı devam ediyor, bir kısmı da yeni başlayacak. En son Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile bir proje imzaladık. Hayata geçecek inşallah. Bu yaklaşık 2 milyonluk bir proje. Bu projenin devamında sürdürülebilirlik söz konusudur. Savunma Sanayi Müsteşarlığına başka arkadaşlarımızın malzeme üretimi yönünde projeleri devam ediyor. Kalkınma Bakanlığında bazı alanlar belirlendi. Bunlarla ilgili proje grupları oluştu. Projeler hazırlanıyor. Bu alanda da İnşallah proje alacağız. Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile yürüttüğümüz bir projemiz bulunmaktaydı. Bitki koruma laboratuarını tamamladık. Devir teslim işlemlerini yürütüyoruz. Özellikle endemik bitkilerin türlerin korunmasına yönelik güzel bir projemiz olacak. Sadece bölgede değil Türkiye’nin herhangi bir yerinde endemik türlerin korunmasına yönelik olarak ve bu türlerin laboratuar ortamında çoğaltılması ve yaşatılması, sonrasında ise uygun ortamlarda tekrar yetiştirilmesine yönelik bir projedir. Bu da yine tamamlanmış oldu. TAHAM’da da ciddi eğitimler başlıyor. 2018 yılında da 10’nun üzerinde program var. 2017 yılında kırkın üzerinde program gerçekleştirdiler. Küçük baş, büyük baş ve kanatlı dahil olmak üzere tüm alanlarda bölge çiftçisine bölge yetiştiricilerine eğitimler veriliyor. Bu eğitimler tamamen DAP bölgesi ile birlikte koordineli olarak veriliyor. Kursiyerleri herhangi bir ücret almadan misafirhanemizde ağırlıyoruz. Adıyaman ilinden tutun Bitlis’e kadar alanlarda kursiyerlerimize hangi alanlarda eğitim veriliyorsa o alanlarda çiftçilerimiz burada profesyonel anlamda eğitim görmektedirler. Bu programlar bu yılda talepler çerçevesinde devam edecektir.

Üniversiteler bulundukları bölgelere ve toplumlara önemli katkılar sağlar. Siz üniversite olarak bu katkıyı sağladığınızı düşünüyor musunuz? Bu konuda çalışmalar yapıyor musunuz?

Tabii kültürel ve sosyal anlamda da öğrencilerimizin oluşturduğu 100 ün üzerinde kulübümüz bulunmaktadır. Bu kulüplerin bir kısmı bilimsel anlamda faaliyetler gösteriyorlar. Bir kısmı sosyal amaçlı faaliyet göstermektedirler. Bu kulüplerin içerisinde hem öğrencilerimiz hem de koordinatör hocalarımız ve memur arkadaşlarımız bulunmaktadır. Ayrıca sportif ve sosyal anlamda faaliyet gösteren kulüplerimiz de var. Bu faaliyetlerde hem kendi personelimizin kaynaşmasını, sosyalleşmesini amaçlıyoruz. Ayrıca diğer paydaşlarımızla mesela; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Belediyeler, Valiliğimizin ilgili kuruluşlar ile de ciddi faaliyetler yürütüyoruz. Bunun yanında bir eksiklik var mı? Tabi ki vardır. Dışardan bakan göz bunu daha iyi görür. Biz STK’larda, kuruluşlardan, basından bize hep öneri getirmelerini bekliyoruz. Şuna bakmak lazım; şehrin üniversiteden beklentisi nedir? Elazığ Ticaret Sanayi Odası ve Organize Sanayi Bölgesi ile sizinde bildiğiniz gibi ciddi çalışmalarımız var. Tekonokentte ve OSB’de yüksek okulumuz aracılığı ile OSB deki yatırımcılarla, paydaşlarımızla programlarımız devam ediyor. Girişimcilik konularda program açıyoruz. Ara eleman sıkıntısını gidermeye yönelik programlar açıyoruz. Onların taleplerini göz önünde bulundurarak bu programları açıyoruz. Eğitim noktasında da işletmelerin talepleri çerçevesinde sürekli yeniliyoruz. Çoğu öğrencilerimiz o işletmelerde ara eleman olarak çalışıyor.

Gelecek talepler doğrultusunda Üniversitenin eğitim ve öğretimde her türlü desteğe açık olduğunu mu ifade ediyorsunuz?

Kesinlikle her şeyi yaptığımız söyleyemem. Ancak gelen taleplere de açık olduğumuzu hatta birlikte neler yapabileceğimiz noktasında o konu da yapabildiklerimizi yapmaya devam ediyoruz. Bu tabii ki yetmez. Bunu sonu yok. Günün şartlarına göre talepler oluşuyor. Yeni gelişmelere ayak uydurmak gerekiyor. Bu konuda biz de kendi programımızı ve kendimizi gözden geçiriyoruz. Yeni talepler doğrultusunda da programlar geliştirmeye çalışıyoruz.

Yabancı yatırımcıların Üniversiteye ait araziyi talep ettiğini biliyoruz. Buraya yatırım yapacaklarını belirtiliyorlar. Basın da ise sizin bu arazileri vermek istemediğinize yönelik haberler yer aldı. Bu konuya ilişkin neler söylemek istersiniz?

“ÜNİVERSİTE KURACAKLARSA TABİ Kİ BUNA AÇIĞIZ”

O konu biraz farklı. Bizim üniversite olarak gelecek planlamamız içerisinde Kesik Köprü Yerleşkesi var. Bu araziye ilişkin kendi planlarımızın olduğunu, bu planların bu günlük olmadığını, üniversitenin geleceği açısından, hatta şehirde ikinci bir üniversitesi açılması noktasında bu araziye baktığımızı dile getirmiştik. Buranın üniversite için gerekli olduğu düşüncesindeyiz. Bizim dışımızda gelişen bir olay, sizin bahsettiğiniz olay. Bizim sonradan vakıf olduğumuz ve müdahil olduğumuz bir olay. Ortada bir yatırım değerlendirme kuruluşu, yabancı bir kuruluş var. Mutlaka bunun içerisinde yerli yatırımcılar da beraberinde vardır. O kısmını ben bilmiyorum. Onu planlayanlara sormak lazım. Bir fiili durumla karşı karşıya kaldık. Bizim bilgimiz dışında gelişen bir olaydı. O fiili durumda şehirde bir algı oluştu. Sonra sanki biz üniversite olarak bu alana yatırım yapılmasına karşı olduğumuz düşüncesi oluştu. Biz bu memlekette yolcu değiliz, hancıyız. Şehre ister yatırım ister ticaret olsun bir çivi çakana da Allah razı olsun. Biz o konuda karşı değiliz. Ancak yer konusunda bizim endişelerimiz vardı. Yatırım üniversite ise biz üniversite anlamında bütün düşüncelere açık olduğumuzu ifade etmiştik. Ama üniversiteden ziyade daha çok başka amaçlı bir proje olarak tarafımızdan algılandı. Onunla ilgili itirazlarımızı ilgili yerlerde dile getirdik. Netice itibariyle bu süreç bizim dışımızda şu aşamada devam ediyor. Bu süreçte biz izleyiciyiz. Bizim fikrimizi ilgili yerlerde ifade ettik. Bir üniversite ise üniversitenin ihtiyacı olduğu alanlar bellidir. O alanlarla ilgili bir programı var. Yabancıların Türkiye’de Üniversite kurması ile ilgili bir kanun maddesi var. Üniversiteyi kuran insanların önce o izni almaları gerekiyor. Üniversite kurarken alanın yüzde kaçı üniversite yüzde kaçı başka amaçlı kullanılıyorsa ona itirazımız var. Biz o açıdan baktığımızda üniversite kurulacaksa, tabi ki bir sürü yer olabilir. Bizim yerimizde olabilir. Başka alanlarda olabilir. Üniversite kısmına açık olduğumuzu her zaman söylüyoruz. Bir problem yok. Yeterki insanlar samimi olsun. Gelsinler üniversite kurmak istesinler.

Üniversite olarak havacılık alanında bir atılım içerisindesiniz. Üniversitenin havacılık sektörüne katkısı ne düzeyde olacak?

Bizim sivil havacılık yüksek okulumuz dört yıllık. İşin mutfağında teknisyen kısmı da var. Hem de işin diğer boyutu var. İnsansız araçlar dediğimiz Afrin operasyonunda kullanılan veya diğer Erbab da kullanılan akıllı sistemler yani. Üniversitemizde ise daha çok havaalanında kullanılan bir programımız var. Buna yönelik eğitim almış hocalarımız var. O konuda kendilerini geliştirerek model üretiyorlar. O programımızı aktif hale getirmeye çalışıyoruz. Öte yandan insansız hava araçlarının parçalarını üretecek Savunma Sanayi ile ilgili projeler üzerinde üniversite olarak çalışmaları yürütmekteyiz. 

Üniversitede teknoloji transferlerini hızlandırma fonu konusunda bir çalışma yapılmaktaydı. Bu fonun Üniversite kısmındaki durumu nedir?

“DOĞU ANADOLU’NUN İNOVASYON MERKEZİ OLMAK HEDEFİMİZ”

Genel anlamda Teknoloji Transfer Ofisi, teknolojinin geliştiricisi olan üniversite-Ar-Ge kurum ve kuruluşları ile teknoloji kullanıcısı sanayi şirketleri ve diğer Ar-Ge kurum ve kuruluşları arasında bilgilendirme, koordinasyon, araştırmayı yönlendirme sağlar. Yani Ar-Ge şirketlerinin oluşturulmasını teşvik etme, işbirliği geliştirme, fikri mülkiyet haklarının korunması, pazarlanması, satılması, fikri mülkiyetin satışından elde edilen gelirlerin yönetilmesi konularında faaliyet gösteren yapıdır. Fırat Teknoloji Ofisinin ana misyonu transferlerinin teşvik edilmesi ve sanayiye yönlendirilmesini sağlayarak üniversite ile sanayi arasında bir köprü görevi görmektir.  Bu misyon çerçevesinde inovasyon toplumunun oluşmasına katkıda bulunmak için yaptığı faaliyetler pazardaki ihtiyaçlar doğrultusunda belirlenmiş yüksek teknoloji içeren ürün ve hizmetlerin ortaya çıkışını sağlamak, bu çıktıların fikri mülkiyet hakları kapsamında değerlendirilmesini sağlamak, projelerin uygulanmasında kaynak yetersizliği nedeniyle sorun yaşayan araştırmacı ve girişimcilerin ulusal ve uluslar arası destek programlarından yararlanmasını sağlamak, teknoloji tabanlı Ar-Ge firmalarının ticarileşmesi yolunda destek vermek ve rehberlik etmek, üniversite-sanayi işbirliğini verimi bir şekilde sürdürebilmek amacıyla etkin iletişim yöntemleri kullanarak ekonomik çıktıların oluşmasını sağlamak olarak özetlenebilir. Fırat TTO yenilikçi fikirleri olan akademisyen ve girişimcileri bulmak için hem üniversite ile yakın işbirliği yapmakta hem de girişimcileri çeşitli yarışmalar ve TÜBİTAK-KOSGEB teşviklerine yönlendirerek ilk numunelerini hayata geçirilmesi için fonlar bulmalarına destek vermektir. Uygulayıcı kuruluş olarak görev aldığı BIGG Damla (TUBİTAK 1512) projesi ile 2015-2017 döneminde toplam 434 iş fikri başvurusunu değerlendirmeye almıştır. Bu projelerden ön değerlendirme sonucu 165 iş fikri sahibi iş modeli geliştirme, ticarileştirme, finansal yönetim, proje yazma, sunum yapma becerilerini geliştirme gibi konularda eğitime almış ve yine seçmelerden TUBİTAK’a göndermiş ve 26 girişimci TUBİTAK’tan destek alarak şirketleşmeyi başarmıştır. Bir başka deyişle Fırat TTO Elazığ ‘da teşvik ettiği girişimcilere sadece TUBİTAK’tan 3 milyon TL 2 fon almasına destek olmuştur. Yine 2015-2017 döneminde ifşa edilen buluş sayısı 46 olup 45’ine patent başvurusu yapılmıştır. 2 patent tescil edilmiştir. Diğer yandan Teknoloji transferlerini Hızlandırma projesi kapsamında çalıştığımız iki risk sermayesi şirketi ve bir TUSİAD heyeti ile 2016-2017 döneminde toplam 30 yatırımcı sunumu yapılmıştır. Görüşmeler sonucunda 4 start-up firmasına tohum sermayesi teklif edilmiştir. TUSİAD yatırım masasında bir grup iş adamının değerlendirildiği girişimcilerden 6’sı ise TUSİAD’ın yönlendirmesi ile ilgili sanayicilerle görüşmeler yaparak üniversite-sanayi iş birliğinin temeli atılmıştır. Kısaca Fırat TTO, Fırat Üniversitesinden aldığı destek ve donanımlı akademisyenler sayesinde girişimci ve patent başvurularına teşvik etmeye devam ederken bölgenin girişimcilik potansiyelini canlı tutmayı, akademisyenlerin kurduğu şirketleri sürdürülebilir kılmayı, başarılı girişimcileri uluslararası pazara taşımayı ve Doğu Anadolu’nun inovasyon merkezi olmayı hedef olarak belirlemiştir.  

Kamu Sanayi İş Birliği alanlarına çalışmalarında olduğunu biliyoruz. Bu çalışmalarda son durum nedir?

Üniversiteler toplumun beynidir. İşi planlayıp uygulayan, kontrol eden ana düşünsel kurumlardır. Sanayi ise bir ülkeyi ayağa kaldıran güçtür. Sanayi ve üniversite iş birliğini güçlü bir şekilde sağlarsak Ülkemizin kalkınma hızı da artacaktır. Fırat Üniversitesi olarak KUSİ çalışmaları kapsamında 86 öğretim elemanımız 5 Kamu Kurumu, Meslek Odası ve STK ziyaret ile 50 firmayı bizzat gezerek neler yapabileceklerini, hangi konularda destek vereceklerini ve teşvik fırsatlarını anlatmışlardır.  Bunun yanında konu ile ilgili 13 adet panel ve Çalıştay ile 9 adet bilgilendirme toplantıları yapılmıştır. 

Yabancı öğrenciler konusunda çalışmanızda durum hangi aşamadadır?

“1000’E YAKIN YABANCI ÖĞRENCİ EĞİTİM GÖRÜYOR”

Üniversitemize yabancı öğrencilerin eğitim görmesi konusunda girişimlerimiz sürmektedir. Üniversitemizde bine yakın bir yabancı öğrencilerimiz eğitim görmektedir. Yabancı öğrencilerimizin konaklama sorunlarının olduğunu tespit ettik. Öğrencilerin barınmalarını sağlayacak projemiz bulunmaktadır. Bu projenin gerçekleşmesi ile Üniversitemize yabancı öğrencilerini artışında önemli bir katkıyı da sağlamış olacaktır

Medyada öğrencilerin sizinle yeterli iletişim kuramadıkları yönünde eleştirileri oldu. Bu konuda neler söyleyeceksiniz.

Ben aslında sürekli öğrencilerle birlikteyim. Geçtiğimiz günlerde böyle bir haber yayınladı. Bende öğrencilerle birlikte oldum. Bazı talepleri oldu. Onların taleplerini dikkate alıyoruz. Her zaman da öğrencilerle birlikte olmaya gayret göstereceğiz.

Üniversitenin Sosyal aktiviteleri konusunda eksiklikleri olduğu ifade ediliyor. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Üniversitemizde sosyal anlamda aktiviteler yapılıyor. Öğrencilerimizin kurduğu kulüpler söz konusudur. Bu aktivitelerle öğrencilerimizle kaynaşmayı ve birlik beraberliği oluşturuyoruz. Öğrenciler bir talebi şenlikler yapılması konusuydu. Daha önceki yıllarda üniversitemizde şenlikler yapılıyordu. Ancak son dönemler Ülkemizde yaşanan siyasi gelişmeler nedeniyle olabilecek tatsız hadiselerin yaşanmaması için şenliklerin yapılmamasını daha mantıklı olacağını düşündük. Üniversitemizde sosyal alanda mekanlar da vardır. Öğrencilerimizin istifade edeceği üniversite kampüsü içerisinde sosyal alanlar bulunmaktadır. Ayrıca sportif anlamda da gerek öğrencilerin gerekse öğretim görevlilerin faydalanacağı sportif mekanlarımız bulunmaktadır. Gerek Rektörlük kampüsü içerisinde gerekse mühendislik bölümündeki kampüslerde sportif mekanlar öğrencilerimizin ve üniversite personelimizin imkanına sunulmuştur.

Üniversiteyi nasıl bir yerde görmeyi hedeflemektesiniz?

“HEDEFİMİZ EĞİTİMDE İLK 5 ÜNİVERSİTE ARASINA GİRMEK”

Üniversitemiz teknik altyapısı ile eksikliklerini tamamlamış bir seviyededir. 362 Profesör,   181 Doçent, 363 Yardımcı Doçent, 902 Araştırma Görevlisi kadromuzla Laboratuvarları ve eğitim kadrosu ile iyi bir eğitim verebilecek seviyeye gelmiş durumdayız. Öğretim görevlilerimizin çalışmaları ile önemli projelerde Üniversitemize değer katmıştır. Üniversitemiz bünyesinde görev yapan öğretim üyelerimiz bölgemizdeki üniversitelere kadro oluşturulması noktasında ve eğitimde önemli katkılar sunmaktadır. Bundan sonra hedefimiz eğitim seviyesi kalitesini iyi bir seviyeye çıkartarak Ülkemizde eğitim veren ilk beş üniversite içerisinde olan bir üniversite olmaktır.Son dönem de Birleşmiş Milletler bünyesinde yaptığımız protokol ile Akademik Üyelik statüsünü elde ettik. Birleşmiş Milletler Bilimsel  ÜniversitemiziBM üye kuruluşu olarak görüyor. Bundan sonra Birleşmiş Milletler bünyesinde yapacağımız çalışmalarımızı dünyaya anlatabiliriz. Bu Üniversitemiz açısından da büyük bir başarıdır.

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet