Gazeteciliğin dünü ve bugünü konuşuldu

Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesinde ‘Gazetecilikte 50. yıl’ konulu bir konferans düzenledi. Konferansı, meslekte 50 yılını doldurmuş ilimizin tanıdığı bir isim ve aynı zamanda Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı olan Mehmet Topal verdi.  Mehmet Topal, öğrencilere gazeteciliğin tarihsel sürecinden bahsederek, mesleğin nereden nereye geldiğini aktardı.

Gazeteciliğin dünü ve bugünü konuşuldu Güncel

 Haber: Kübra TÜRKAN

Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesinde dün ‘Gazetecilikte 50. yıl’ konulu bir konferans düzenledi. Konferansı meslekte 50. yılını doldurmuş olan Mehmet Topal verdi.  Mehmet Topal, sözlerine akademisyenleri ve konferansı dinleyen kişileri selamlayarak başladı.

“ESKİDEN HABERLER GEÇ ULAŞIRDI”

Mehmet Topal, “Sizlere bu konuda teorik bilgiler aktarmak istemiyorum. Her biriniz fakültede işin teorik kısmını bir hayli öğreniyorsunuz.  Eskiden haber ulaştırmak bir hayli zaman alırdı. İstanbul’daki bir gelişmeyi öğrenmek bile günler alırdı. Şimdi ise bir yerde olay olur olmaz haberdar oluyoruz. Ben hem yerel de hem de ulusalda gazetecilik yapmış biriyim. İlimizde eskiden gazetelerin ilk nüshaları cama yapıştırılırdı. Ve gelen geçen haberleri camdan okurdu. Kimse gazetelere para vermezdi. Az sayıda gazete basılır. Basılan gazetelerde bürokratlara ve birkaç tane kuruma gönderilirdi” diyerek geçmişte yaşadığı hatıraları öğrencilere aktardı.  Yeni nesil gazeteciliğin daha bir hızlı olduğunu vurgulayan Mehmet Topal, Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyetinin bir projesi olan Basın Müzesi ile ilgilide bilgiler paylaştı. Konferansın sonunda Mehmet Topal, konferansı dinleyenlerden gelen soruları da cevaplamayı da ihmal etmedi.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet