Vatandaş hakkını geri istiyor

Halk otobüslerinin, 65 yaş üstü vatandaşlar ile yüzde kırk üzeri engelli vatandaşlar ve refakatçileri ücretsiz taşımayacağına yönelik kararına ilişkin tartışmalar devam ederken, konuya ilişkin görüştüğümüz vatandaşlar kendilerine verilen hakkın yasal olduğunu belirterek haklarını geri istedi. Bu hakkın birçok kişi tarafından suiistimal edildiğini belirten bazı vatandaşlar ise çözüm önerisi olarak kartlara sınırlama getirilmesini önerdi. Otobüsçülerin de bazı konularda haklı olduğuna vurgu yapan vatandaşlar, hem kendi mağduriyetlerini hem de otobüsçülerin mağduriyetlerini giderecek bir çözüm talep etti.

Vatandaş hakkını geri istiyor Güncel

VATANDAŞ HAKKINI GERİ İSTİYOR

Haber: Kübra TÜRKAN / Faik AKGÜN /ÖZEL

Halk Otobüsleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, 65 yaş üstü vatandaşlar ile yüzde kırk üzeri engelli vatandaşlar ve refakatçilerinin artık halk otobüsleri tarafından ücretsiz taşınmayacağı yönünde bir karar aldı. Karar alınır alınmaz ilk açıklama Elazığ Belediyesinden geldi. Belediye yaptığı açıklamada bu kararırın kabul edilemez olduğunu, yasa ve yönetmeliklere aykırı hareket eden otobüslere de cezai müeyyide uygulanacağını bildirdi. Kentimizin gündemini son derece meşgul eden bu kararı uygulayan ve bu kararın ardından sıkıntı yaşayan STK temsilcilerinin görüşlerine geçtiğimiz gün gazetemizde yer vermiştik. Taraflar konuya ilişkin şu görüşleri dile getirmişti: Özel Halk Otobüsleri Derneği Başkanı Dursun Çetin; “Düzenleme istiyoruz. Bedava taşıyacak gücümüz yok gerekirse fes etsinler ama bedava taşımayacağız.” Türkiye Sakatlar Birliği Elazığ Şube Başkanı Metin Fırat; “Bu kararla bizleri hapis hayatına çektiler.” Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Elazığ Şube Başkanı Mehmet Kayabaş; “Yasanın tanıdığı hakkı uygulamamak suçtur. Mağduriyetler yasal yollara başvurarak giderilmeli.” Peki bu yasağın bizzat mağduriyetini yaşayan vatandaşlarımızın görüşleri nasıl. İşte vatandaşımızın hem görüşleri hem de bu yasal olmayan uygulamanın ortadan kalkması için sundukları çözüm önerilerinin detayları…

“BELEDİYE BİZE KART VERDİ, BELEDİYE ARAÇLARINA BİNİYORUM”

Belediyenin araçlarını kullandığını aktaran 83 yaşındaki Feyzi Sertkaya, “Ben bana tanınan 380 TL ile geçinmeye çalışmaktayım. Belediye bize kart verdi. Onunla ücretsiz bir şekilde gidip geliyorum. Genelde belediyenin araçlarını kullanıyorum.  Bu nedenle Özel Halk Otobüslerinin nasıl bir uygulama yaptığının farkında değilim. Ancak zaten zar zor geçiniyoruz. Sizler gençsiniz bizden daha iyi bilirsiniz uygulamanın yanlış mı doğru mu olduğunu? “ diyerek görüşlerini aktardı.

“DEVLET BİZE BU HAKI VERİYOR BU HAKKIN BİZDEN ALINMASI İYİ DEĞİL”

Aydın Gözel isimli 75 yaşındaki vatandaş ise;  “Ben belediyeden emekliyim. Köyümden kalkıp geliyorum. Yaşlıyım diye şoför esnafı benden para almıyor. Buradaki uygulamayı da bilmiyorum. Kendilerine kalmış, ister alsınlar ister almasınlar” dedi. İsmini vermek istemeyen bir vatandaş ise; “Devlet bize bu hakkı veriyor. Bu hakkın bizden alınması iyi değil. Bu hak tanındığı zaman bu hakkı istismar edenler oldu. Bu nedenle böyle bir yaptırım ile karşı karşıya kaldığımızı düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“SUİSTİMAL EDİLMESEYDİ, BÖYLE OLMAZDI”

Uygulamanın bazıları tarafından suiistimal edildiğini kaydederek sözlerine başlayan Niyazi Çak, “Şoför esnafına da yazık günah.  Esnaf mazot parası bile bulamıyor. Sırf bedava diye bazıları günde 10 sefer araca biniyor. Bu kadar suiistimal edilirse, esnafın yapacağı da buydu” diyerek suiistimal edenler yüzünden uygulamanın sekteye uğradığını aktardı.

“YASALLAŞAN BİR HAKKI KİMSE KİMSENİN ELİNDEN ALMAMALI”

“Bu hak yasalarla bizlere tanımışken böylesi bir uygulama doğru değil” diyerek görüşlerini aktarmaya başlayan Nevzat Aktaş ise, “Bu yasal hak vatandaşın elinden alındığı zaman, vatandaş toplu taşıma aracında rencide edilir. Böylesi bir karar vermiş olmalarını doğru bulmuyorum. Yasalarla verilen hakkı kimse kimsenin elinden almamalı.  Madem mağduriyetleri var. O zaman bu karar henüz yasal hale gelmeden bunun önlemini alacaklardı” diyerek düşüncelerini paylaştı.

“PARA VERSEK BİLE BAZEN KÖTÜ MUAMMELE YAŞIYORUZ”

 66 yaşında olan Ali Canpolat isimli vatandaş ise; “Ben Kıbrıs Gazisiyim. Bu nedenle benim ve eşimin kartları var. Ancak benim kartım okunduğu halde eşimin kartı okunmadı.  Bunun üzerine parasını vereyim dedim.  Lakin yinede bize kaba davranışlar sergilendi. Yaşlı birilerini gördükleri zaman dikkatli davranmaları gerekirken öyle davranmıyorlar” şeklinde iddiada bulundu.  Bu sırada Canpolat’ın sözünü bölen ve halk otobüsü sahibi olduğunu ifade eden birisi ise, “Elazığ’da tüm şoför arkadaşlarımız bu konuda son derece hassas hiç biri şehit yakınına da gazilerimize de yanlış muamelede bulunmaz” diyerek açıklamanın yanlış olduğunu savundu. Bu gelişmenin ardından Canpolat, “ Bu yaştaki benim yalan söyleyecek halim yok” diyerek başından geçeni anlattı ve para verdikleri zaman bile bazen kötü muamele yaşadıklarını iddia ederek, şoförlerin daha fazla hoşgörülü olmalarını istedi.

“MİNİBÜSLERDE BEDAVA TAŞIMIYOR!”

Ahmet Dağaşan isimli bir diğer vatandaşımız ise; “Özel Halk Otobüsçüleri çok haksız diyemeyeceğim. Belediye kendisi ücretsiz taşısın. Ancak bu konuda özele bir dayatma yapmasın.  Sonuçta minibüslerde özel, ulaşımda onlara bu konuda bir yaptırım yaptırılmıyorsa bence Özel Halk Otobüslerine de bu yaptırım uygulanmamalı. Ama ne yazık ki bizde ileriye dönük projeler hayata geçirilmiyor. Sıkıntının temelinde bu var” diyerek görüşlerini aktardı.

“GÜNDE İKİ BİNİŞ HAKKI VERİLMELİ”

Yüzde 82 engelli raporu kartını göstererek açıklamasına başlayan 27 yaşındaki genç Sercan Katılmış, “Ben sara ve epilepsi hastasıyım.  Ancak bazıları verilen bu kartları öylesine suiistimal ettiler ki çay içmeye bile araç kullanır oldular.   Bundan dolayı da Özel Halk Otobüsleri haliyle uygulamadan isyan etti ve şimdi kartlarımız okunmaz oldu. Oysa herkese günde iki kere biniş hakkı tanınsaydı.  Fazlası ücrete tabi olsa iyi olur. Ne yaşlılar ne engelliler nede şoför esnafı mağdur olmazdı. Böylesi bir düzenleme ile yeniden haklarımız elde edebiliriz” diyerek hem görüşlerini yansıttı hem de bu durumdan nasıl sıyrılabileceğine ilişkin tavsiyelerde bulundu.

“BU SORUN ÇÖZÜLMEZSE OY VERMEM!”

Şoförlerin yaşlı görür görmez kötü muamele içerisinde olduklarını iddia eden Turan Bey, “Elazığ küçük bir yer bu nedenle şoför esnafı yaşlı görür görmez ona kötü muamele ederek aracına almak istemiyor. Türkiye genelinde yaşlılara engellilere bu hak verilmiş. Ama nedense bu hak bizde sorun oldu.  Bu konuda vatandaş rencide oluyor. Belediye madem bu işi yapamıyorsun, ver anahtarını demeli.  Yaşlıların hepsi bizim annemiz, babanız, dedemiz ve ninemiz onlara kötü muamelede bulunamayız. Eğer belediye bu sorunu çözemezse bu seçimlerde ne AK Parti’ye nede belediyeye oy vermem “ diyerek çeşitli iddialarda bulundu.  Ve de vatandaşın aynı zamanda bir seçmen olduğunun da hatırlatmasını yaptı.

“SADECE DÜŞKÜNLERE BEDAVA KART VERLİMELİ”

Herkese bedava kartın dağıtılmasının yanlış olduğunu savunan ve olaya farkl ı bir bakış açısı getiren Yusuf Sınır, “65 yaş ve üzerindeki herkese beleş kart dağıtıldı. Bence bu olmalı kartı kullananların yüzde 90’nın emekli maaşı var, evi ve arabası var. Bunlar bir lokantada yemek yerken en az 15 TL hesap ödüyorlar.  Ama nedense iş iki liralık ulaşıma geldiğinde bunları ceplerinden karşılamıyorlar.   Ben 70 yaşındayım ve ücretsiz binmedim. Ücretsiz binmeyi de düşünmüyorum. Bırakalım, gerçekten düşkünlere bu kartlar verilsin” dedi.

“YASALARLA BİZE VERİLEN HAKKI KULLANMAK İSTİYORUZ”

Yasal haklarının kendilerine yeniden verilmesi gerektiğini kaydeden Ramazan Kayabaş, “Benim bir aylığım yok. Ama ona rağmen bir anda kartım iptal edildi. Mağdur olduk. Bunun sebebi neydi anlamadık bile. Çünkü bu bize tanınan bir haktı.   Tanınan hakkın bir anda elimizden alınmasından yani bu durumdan şikayetçiyiz. Yasalarla bize verilen hakkı bir an evvel kullanmak istiyoruz. Bu yanlıştan vazgeçilmeli” diyerek görüşlerini aktardı.

“İLÇE ARABALARI ÜCRET ALIYORSA ŞEHİRİÇİ ARAÇLARI DA ÜCRET ALMALI”

Yurtbaşından geldiğini aktaran Ahmet Özyalçın, “Ben 68 yaşındayım. İlçe arabalarına pek tabi ücret ödüyoruz. Şehir içi trafiğinde bu işi özel bir şekilde yürüten kişilere de bedava taşıyacaksınız demek doğru değil. Buradaki şoför neden bedava taşısın. Sadece maddi durumu iyi olmayanlara her yerde kolaylık sağlanmalı. Onun dışında bedavacılığı özendirmek doğru değil” şeklinde görüşlerini paylaştı.

“BEDAVA TAŞIYACAKLARSA, VERGİ ALINMASIN!”

52 yaşında olduğunu babasının 90 yaşında olmasına rağmen bedava hiç kart kullanmadığını aktaran Yalçın Özkara, “Sırf bedava diye otobüsleri 10 sefer kullananlar var. Özel Halk Otobüsleri bu nedenle bu uygulamadan pek tabi rahatsız oldular ve böylesi bir yaptırıma başvurdular.  1 litre mazot olmuş 6 lira, şoför esnafı herkesi ücretsiz taşırsa yakıt parası bile bulamaz ki. Madem devlet bedava yapıyor. O zaman otobüslerden hiç vergi almasın. Vatandaşa bedava hizmet hakkı tanınırken bir diğer tarafta şoför esnafı mağduriyet yaşıyor    “ dedi.

“BU HAKKI BİZE DEVLET TANIDI”

Devletin bu hakkı tanıdığını ifade ederek sözlerine başlayan İmdat Çiçek ise, “Ortada devletin yasalarla tanıdığı bir hak var. Bunun durup dururken elimizden alınıyor olmasını doğru bulmuyorum. Vatandaş ile şoför karşı karşıya gelebilir bu uygulama sonrası. Bu nedenle yasalara aykırı hayata geçirilen bu uygulamayı doğru ve iyi bulmuyorum. İnşallah bir an evvel bu yanlıştan dönülür” diyerek samimi bir şekilde görüşlerini yansıttı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet