Tanrıkorur’un besteleri İlimizden yankılanacak

Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, Türk bestekâr ve ud virtüözü Cinuçen Tanrıkorur’un bestelerine yer vereceği bir konser düzenleyecek.

Tanrıkorur’un besteleri İlimizden yankılanacak Kültür-Sanat

Haber: Songül DURSUN

Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, Türk bestekâr ve ud virtüözü Cinuçen Tanrıkorur’un bestelerine yer vereceği bir konser verecek. 16 şubat tarihinde Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezinde saat 20.00’de düzenlenecek olan konserin şefliğini Kenan Çimtay yapıyor. Cinuçen Tanrıkorur’un bestelerinden oluşan eserler, koro ve solo olarak icra edilecek. Koro Müdürü Olcay Bürhan konser ile ilgili yapmış olduğu açıklamada, “Kültürümüzün önemli öğelerinden biri olan müzik alanında, Klasik Türk Müziğimizi geçmişten günümüze yansıtmaya çalışan Devlet Koromuzun düzenlediği konserimize tüm halkımızın katılımından onur duyarız.” dedi.

CİNUÇEN TANRIKORUR KİMDİR?

1938 de İstanbul'da doğdu. İtalyan Lisesinden sonra Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksel Mimarlık Bölümü'nü bitirdi. Müziğe 3 yaşında aile içinde ses eğitimiyle başladı. Kendi kendine nota, makam, usul öğrendi. 14 yaşında beste yapmaya, 18 yaşında ud çalmaya başladı ve 22 yaşında İstanbul Radyosu'nun ud sanatçısı sınavını büyük jüri önünde kazandı. İmar ve İskan Bakanlığı'nda şehirci mimar olarak çalıştığı sırada 1973’de Ankara Radyosu TSM Şube Müdürlüğü görevine getirildi. Yine bu yıllarda Bağdat Konservatuarı'nı kurdu.1982 de TRT Müzik Dairesi Başkanı Vekili iken istifa eden Tanrıkorur, Konya Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitim Bölümü'nü kurdu.1989 Yılında Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu'na solist sanatçı olarak atandı. Aynı yıl kronik böbrek yetmezliği rahatsızlığı geçiren Tanrıkorur, bakanlık tarafından Washington DC'ye böbrek nakil ameliyatı için gönderilmiştir. Beste ve konserler açısından bundan sonraki 10 yıl sanatçının en verimli dönemi olmuş ve yine bu dönemde 300'e yakın eser bestelemiştir. Batılı anlamda ilk örneği olan Ud Metodu, Müzik Kimliğimiz Üzerine Düşünceler, Biraz da Müzik, Saz ü Söz Arasında, Osmanlılarda Müzik, Türk Musikisi El Kitabı adlı yedi kitap ile Aksiyon, Dergâh, Töre, Kubbealtı Akademi Mecmuası gibi dergilerde çok sayıda makalenin yazarı olan 5 yabancı dil bilen Tanrıkorur'un yurt içinde ve yurt dışında verilmiş pek çok tebliğ ve konferansı vardır. Fransız Radyosunca LP' si yapılan ilk klasik Türk Müziği sanatçısı olan Tanrıkorur, Taylan'dan ABD'ye, İsveç'den Suudi Arabistan ve Fas'a kadar 22 ülkede davet üzerine solo ud ve ses resitalleri, konferans ve seminerler vermiştir.505 bestesi bulunan Tanrıkorur, 28 Haziran 2000’de Hakkın rahmetine kavuşmuştur.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet