Elazığ sahipsiz değil!

‘Elazığ sahipsiz’ söylemini haksız bir eleştiri olarak değerlendiren, böyle bir durum yaşandığında halkın gereken cevabı zaten sandıklarda verdiğine dikkat çeken AK Parti Elazığ Milletvekili Ejder Açıkkapı, “Bu eleştiriyi yapanlara da saygı duyuyoruz. Neticede herkesin bir fikri var. Ama Elazığ sahipsiz değil, Elazığ’ın siyasetçileri var. Siyasetçilerinin bağlı olduğu bir siyasi hareket var.  Bu siyasi hareketin de bir lideri var. Bu lider ve bu liderin yol arkadaşları hem Elazığ’a hem de Türkiye’nin bütün şehirlerine sahip çıkmaktadırlar.”dedi.

Elazığ sahipsiz değil! Röportaj

Röportaj: Kübra TÜRKAN

AK Parti Elazığ Milletvekili Ejder Açıkkapı ile İlimizin sorunlarını masaya yatırdık. Vekil Açıkkapı İlimizin sorunlarına yönelik ürettikleri çözüm önerilerine sıraladı. İşte Milletvekili Açıkkapı ile gerçekleştirdiğimiz keyifli ve bir o kadar da bilgilendirici söyleşimizin detayları…

Geçtiğimiz ay İlimize gelen Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ’a her geldiğinde farklı bir Elazığ gördüğünü belirtmişti. Sizde sürekli Ankara’dan İlimize geliyorsunuz, Elazığlı biri olarak gerçekten sizde İlimizde bir değişim görüyor musunuz?

“YAŞAYANLARIN DEĞİŞİMİ GÖRMESİ HEMEN MÜMKÜN OLMUYOR”

Yani tabi biz Elazığ’da yaşayan insanlar olarak, belki değişimi hemen göremeyebiliriz. Ama uzun süre ara verip gelenler, bu değişimi daha rahat görebilirler. Elazığ aslında gerçekten gelişiyor. Bunu İlimize dışarıdan gelen arkadaşlarımızda beyan ediyor. Mesela Kültür Parkı birçok ilde olmayan bir kazanç. Ayrıca bunun gibi Şehit Fethi Sekin Mesire Alanımıza birçok il özlem duyuyor. Sosyal alanlar bir şehrin nefes alması adına çok önemli kazanımlardır. Bu anlamda belediyemizin çalışmalarının da önemli bir katkısı da var.  Bir şehre girdiğiniz zaman şehrin yolları, şehrin giriş ve çıkışlarının temizliği ile şehir bu şehre gelenler tarafından nota tabi tutulur. Bu anlamda Elazığ gerçekten, Doğu’ya, Batı’ya, Güney’e ve Kuzey’e açılan kapısı ile önemli bir noktada. Bu kapılarımızda bu şehrin bir nevi aynası.  Birde şehirdeki sosyal donatıların artması, bu şehrin gelişimine önemli katkılar sunuyor. Sosyal aktivitelerin olduğu bir şehre sahip olursanız, oraya gelen hem öğrenciler hem de memurlar olsun o şehirde daha mutlu yaşayabildiklerini gördükleri zaman buradan dışarıya gitmek istemezler.  Ve de bu durumu dışarıdaki arkadaşları ile paylaşırlar. O anlamda Elazığ bölgede gelişen bir il. Ama arzumuz tabi ki hep birlikte bir ekip olarak şehrimizi daha da ilerilere taşıyacak hizmetleri kazandırmak. Bu anlamda da Sayın Cumhurbaşkanımızın bu ifadeyi kullanması yerinde ve doğru bir ifadedir.

Hedefinizin İlimize daha iyi hizmetler kazandırmak olduğunu aktarıyorsunuz. Ancak nedense İlimiz genelinde bir ‘Elazığ Sahipsiz’ algısı var. Sizce bu algı nasıl kırılabilir?

“BAHSETTİĞİNİZ BU SÖYLEM NE YAZIK ELAZIĞ’DA YERLEŞİK HALE GELDİ”

Tabi biz bunun sonuçlarını, çoğu zaman siyasiler olarak, yapılan hizmetlerin notunu sandıkta öğreniyoruz. Halkımız bunu sandıklara yansıtır. Eğer siyasetçiler olarak bizler şehre katkı sunan bir profil çizemiyorsak veya siyasi parti bu doğrultuda bir profil çizemiyorsa seçmen buna göre kararını veriyor. Allah’a hamd olsun bugüne kadar AK Parti kuruluşundan bu yana Elazığ hep AK Parti’ye, liderine ve de yol arkadaşlarına sahip çıktı. AK Parti’de hükümetleri döneminde bölge ayrımı yapmadan, il ayrımı yapmadan inanılmaz hizmetleri şehirlere kazandırdı. Ancak bahsettiğiniz bu söylem Elazığ’da yerleşik bir hale geldi. Uzun bir süredir ne yapıldı ki; ifadesini zaman zaman duyuyoruz. Ama tabi bardağın dolu kısmını görebilmek lazım. Bu eleştiriyi yapanlara da saygı duyuyoruz. Neticede herkesin bir fikri var. Ama Elazığ sahipsiz değil, Elazığ’ın siyasetçileri var. Siyasetçilerinin bağlı olduğu, bir siyasi hareket var.  Bu siyasi hareketin bir lideri var. Bu lider ve bu liderin yol arkadaşları hem Elazığ’a hem de Türkiye’nin bütün şehirlerine sahip çıkmaktadırlar. Bu ifadeyi kullananları da saygıyla karşılıyoruz. İnsanlar birbirlerinden farklı düşünebilir. Farklı düşünenleri de yermek ve suçlamakta doğru olmaz.

Birde Vali Çetin Oktay Kaldırım, İlimize yatırımcı çekmek adına bir gayret gösteriyor göstermesine ama İlimizde dedikodu oldukça ve karamsar bir söyleyiş var olduğu sürece İlimize yatırımcıların gelmeyeceğini de belirtmişti. Sizce İlimizdeki bu dedikodu furyasını nasıl durdurabiliriz?

“DEDİKODU MEKANİZMALARI, BİZLERİ YILDIRAMAZ”

Sayın Valimizin bu ifadesi ile zaman zaman bizde karşı karşıya kalıyoruz. Bizlerinde zaman zaman motivasyonunu azda olsa bu durum etkiliyor. Ancak Cazibe Merkezi Programları açıklandığında, İlimizden 230‘un üzerinde bir başvuru olmuştu. Elazığ aslında yatırımcılar için son derece cazip bir il. Bunu görebilmek lazım. Elazığ gerçekten havalimanıyla, Doğu’ya, Batı’ya, Güney’e ve Kuzey’e açılması, duble yollarıyla ve de demir yolları açısından lojistik üstü gibi. Birde yer altı ve yer üstü zenginlikleriyle, üniversitesi,  sivil toplum kuruluşları ve basınıyla Elazığ gerçekten yatırım yapılacak bir il olduğunu gösteriyor. Elazığ, yatırımcılar için bulunmayan bir şehir durumunda. Elazığ güven adası, stratejik konum itibarıyla Ortadoğu’ya açılıyor. Elazığ aslında avantajlı bir il bunu yabancı yatırımcıda görüyor yerli yatırımcıda görüyor. Hele hele 6. bölge teşviklerinden de faydalanacak olmamız, bundan sonra ki süreçte İlimize bir ivme kazandıracaktır. Burada tabi dedikodu mekanizması, maalesef hem Elazığ’da hem de birçok ilde olagelmektedir. Tabi bunlar bizi yıldırmaz ve yıldıramaz. Çünkü bizim ideallerimiz, hedeflerimiz var. Daha yaşanılabilir, ebediyen sürecek bir Türkiye sevdamız var. Bu nedenle bu dedikodular belki biraz bizleri yolar ama bizi hedefimizden alıkoymaz. Tabi Sayın Valimizin de bunu görüp, bu ifadeleri kullanmış. Valimiz, daha önce buraya gelen yabancı firmalarla görüşmüş ve zamanında diğer görev aldığı illere bu kişiler kanalı ile yatırım kazandırmış biri. Şimdide orada yapılan yatırımlarla, burada yapılacak yatırımları görebilen biri. Sayın Valimiz bu yatırımların İlimize kazandıracaklarını biliyor. Yabancı yatırımcılarda son süreçte Elazığ’a bir ilgi duymaya başladılar. Neticede dedikodu olsa da olmasa da biz büyük Türkiye hayalimizi gerçekleştirmek ve İlimizi geliştirmek için her türlü mücadeleyi göstereceğiz.  İşin özü eksiklikleri ifade edebilirken yapılan hizmetleri de görebilmek önemli.

Gayret içerisinde olacağınızı belirttiniz. 2019 seçimlerine bir hayli zaman olsa da 2019 seçimlerinde yeniden kendi görevinize talip olmayı düşünüyor musunuz. Yoksa gönlünüzden geçen başka bir şey var mı? Bunu öğrenebilir miyiz?

“HİÇ HIRSIM OLMADI, İLLE DE ŞU OLMALIYIM DEMEDİM!”

Şimdi bir siyasetçinin ben bu işin içinde yokum diye bir şey söylemesi olmaz. Tabi ki biz İlimize ve Ülkemize her zaman hizmet edeceğiz ve etmekte isteriz. Tabi burada önemli olan bizim siyasi hareketimizin karar vermesidir. Bize görev tebliğ edildiğinde bizler, bize hangi görev verilirse verilsin bizler hem İlimize hem de Ülkemize hizmet etmek için çaba sarf edeceğiz. Ben bugüne kadar emin olun hiç hırs yapmadım. İlle de şu olmalıyım diye bir kaygım olmadı. Rabbim bir şeyi nasip etmişse  olur. Etmemiş ise de siz istediğiniz kadar onun mücadelesini verin mümkün olmaz. Dolayısıyla önce Rabbimiz bunu nasip edecek. Bizlerde tabi bir şeyleri arzu edip, isteriz. Bu asla hırsa dönüşmemeli. Ne olursa olsun şu olmalıyım demek baştan kaybetmektir.

Seçimle ilgili bir soru daha yöneltmek istemekteyim, 2019 seçimlerinde İlimizi Ankara’da temsil edecek vekil sayısı 5’e yükselecek. 4 vekilimizin tamamı AK Partili Peki 5 vekillide kazanacağınıza inanıyor musunuz?

“1 KASIM SEÇİMLERİNDE 5 VEKİL ÇIKARMA ŞANSIMIZ OLSAYDI O GÜNDE 5 VEKİL ÇIKARIRDIK”

1 kasım 2015 seçimlerine baktığınızda o gün 5 vekil uygulaması olsaydı o gün 5 vekil Meclise giderdik. Tabi bu bizim yapacağımız doğrularla alakalı bir şey. Biz İlimizdeki hizmetleri ne kadar arttırırsak ve de ne kadar çok hemşehrimizin gönlüne girebilirsek bu şansımız tabi ki artar. AK Parti her zaman iddialıdır. Elbette hedefimiz 5 vekilliğin 5’inide almaktır. Bunun içinde çok çalışmalıyız. Vatandaşlarımızla ilişkilerimizde onları kucaklayıcı olmalıyız. Yani vatandaşla hemhal olabilmeliyiz. Ben inanıyorum ki vatandaşımızın liderimize olan sevgisi siyasi hareketimize olan sevgisi ve bizlerinde burada vatandaşımızla olan diyalogumuzu üst düzeyde tutarak onlarla bir muhabbet iklimi oluşturmamız neticesinde eminim ki bizleri yine; iddialı parti konumuna getirecektir.

Vatandaşla diyalogunuzu üst düzeyde tuttuğunuzu belirttiniz ama vatandaş nedense siyasilerin sadece seçim arifesinde gözüktüğünü öne sürüyor. Peki vatandaş neden bunu dillendiriyor. Bu tarz faaliyetlerinizi az mı yansıtıyorsunuz?

“EN BÜYÜK ÇALIŞMA; VATANDAŞLAR ARASINDA NASIL KONUŞULDUĞUNUZDUR”

Sık sık yaptığınız işleri şova dönüştürüyor olmak, bana biraz ters geliyor. Basının içerisinde yer almış birisiyim. Ama emin olun en büyük çalışma vatandaşlar arasında ne şekilde konuşulduğunuzdur. Yani biz neticede her hafta en uzak iki haftada bir milletvekillerimizden biri buradadır. Yani geçmişte olduğu gibi altı ayda bir ya da bir yılda bir gelen milletvekilleri dönemi sona erdi. Bu bizim partimizin çalışma kültürüne de ters. Bizim liderimiz bizim şehrimizle hemhal olmamızı istiyor. Bizler sürekli buralarda olan vekilleriz. Vatandaşlarımız, dertlerini, sıkıntılarını gelip bizlerle paylaşıyorlar. Bu anlamda Allah’a şükür bizim bir sıkıntımız yok.

Siyasi gündemden İlimizin gündemine yeniden dönecek olursak, hem Cazibe Merkezi Programlarına dahil edildik hem de 6. bölge teşvikleri içerisinde yer aldık almasına ama mevcut yatırımcı yeni gelecek yatırımcı ile rekabet edemeyeceğinden korkuyor.  Mevcut yatırımcıya yönelik bir çalışmanızda olacak mı?

“MEVCUT YATIRIMCI KAPASİTESİNİ GELİŞTİRİRSE, O DA BU İMKANLARDAN FAYDALANABİLECEK”

Şu anda bunlar mevcut yatırımcıyı kapsamıyor.  Ancak mevcut yatırımcı ilave bir yatırım planladığı zaman o da bunlardan faydalanabilecek. 23 ilin 15 tanesi zaten 6. bölge teşvikleri kapsamındaydı. 5 tanesi 5. bölgeden 3 tanesi ise yani Elazığ, Malatya ve Erzincan ise 4. bölgeden faydalanıyordu. Artık OSB’de yatırım yapacaklar 6. bölge teşviklerinden faydalanabilecek. Bizler 23 ili kapsayan Cazibe Merkezi Programı açıklandığı zaman, milletvekili arkadaşlarımızla, Valimizle, belediye başkanımız ve İl başkanımız ile hemen çalışmaları başlattık. Yarın yatırımcılarımızın yoğun talebini karşılayabilmek için; bizim ikinci bir OSB’ye ihtiyacımız var dedik. Çünkü birinci OSB’de çok az bir yerimiz kalmış. Buna hazırlıklı olmalıyız dedik. Bu da tevafuk oldu, çok şükür 2. OSB’yi de biz arkadaşlarımızla birlikte Elazığ’a kazandırdık. Valimiz başkanlığında geçici yönetim kuruluda toplandı. Şu anda oranın jeofizik etütleri de yapılıyor. İmar ve parsel çalışmaları da düzenleniyor. İnşallah ön başvuruları da almaya başlayacağız ve Elazığ’da ciddi istihdam sağlayacağız. İlimizde yüksek teknoloji işletmeler faaliyet gösterecek.  O zaman gençlerimizde daha fazla iş imkanına kavuşmuş olacak. Bu süreç İnşallah Elazığ için çok farklı olacak. Çünkü Elazığ az öncede ifade ettiğim gibi altyapısını hazırlamış bir il. Yatırımcıyı en fazla çekebilecek illerin başında geleceğine ben inanıyorum. Bu konuda da ne çalışma gerekiyorsa onu yapacağız. Yatırımcıları davet etmeye devam ediyoruz.

Bir programda mevkidaşınız Metin Bulut, Elazığ’ın OSB’ye boğulacağını aktarmıştı. Sizde Bulut’un bu fikrine katılıyor musunuz?

“FERDİ DEĞİL, TOPLUMA KAZANIMI OLANLARA BAKACAĞIZ!”

Gerçekten aynı Metin Bulut’un da ifade ettiği gibi 2018 yılında Elazığ OSB’ye boğulacak. Bizlerin gayreti ile bu OSB’lere yatırımcılar gelecek. Elazığ ferdi anlamdaki taleplerle değil, toplumun büyük bir kesimini ilgilendiren ve toplumun büyük bir kesimine fayda sağlayacak çalışmaları bu süreçte hep birlikte yürüteceğiz.

Hükümet olarak, eğitime önem verdiğinizi biliyoruz. Ancak İlimizde eğitim seviyemiz git gide düşüyor. Bunu önlemek adına okuma seferberliği kampanyaları başlatıldı. Peki bu kampanyaların daha iyi olması adına neler yapılabilir?

“BİR EĞİTİMCİYİM VE BAŞARIYI ARTIRMAK EVDEN BAŞLAR”

Derslik anlamında Elazığ Türkiye ortalamasının üzerinde olan bir il. Derslik anlamında İlimizde herhangi bir sıkıntı yaşamıyor. Ancak önümüzdeki yıl, Türkiye’nin tamamında tekli eğitime geçmeyi planlıyoruz. ilimiz olarak da tekli eğitime geçtiğimiz zaman bir sıkıntı yaşamamak adına çok daha iyi çalışmalar yürütmekteyiz. İnşallah 2018-2019 Eğitim Öğretim döneminde tekli eğitime geçeceğiz. Öğretmen sayısı bakımından da yine Türkiye ortalamasının üzerinde bir iliz. Bu anlamda Elazığ’ın bir sıkıntısı yok. Bende bir eğitimciyim, öğretmenim. Başarıyı arttırmak evden başlar, ebeveynlere iş düşüyor ve de eğitim kadrosu ile bu mümkün olur. Biz çok güzel fiziki mekanlar kazandırdık. Öğrencilerimize çok geniş imkanlar tanıyoruz. Hükümetimiz öğrencilerimizi, velilerimizi düşünen bir şekilde hizmet üretti. Burada Elazığ’ın, bir bütün olarak inanması ve ev ile eğitimci arasındaki  köprünün sağlam bir hale gelmesi gerekiyor.  O zaman Elazığ’daki başarı oranımız daha da artacaktır. Elazığ’ın potansiyeli var biliyorum. Geçmişten bu yana Elazığ, çok iyi bürokratlar ve iyi yerlere gelmiş insanlar yetiştirdi. Dolayısı ile bu eksikliklerimizi ortaya koyup, bunları gidermek için ilgili kurumlar ve birimlerle gerekli çalışmaları yaparak Elazığ’daki başarıyı İnşallah arttırırız diye düşünüyorum.

Geçtiğimiz haftalarda Keban ilçemizdeydik. Keban’daki Gençlik Merkezi Projesini sizin takip ettiğinizi biliyoruz. Acaba bu proje ne aşamada bizi bilgilendirir misiniz?

Gençlik Merkezinin yapılacağına ilişkin sözü zaten aldık. Ancak orada Sayın Belediye Başkanımızın bize gösterdiği arazi ile ilgili sıkıntı çıktı. O sıkıntı giderilir giderilmez, biz yine oradaki çalışmalarımıza hız katacağız. Bu arada Keban’a birde sentetik çim saha kazandırdık. Bu sahamızda her türlü donatıya sahip.

Birde Kovancılar, doğalgaza kavuşturulduğu sırada İlçelerimizin tamamının doğalgaza kavuşturulacağı müjdelendi. Oysa Keban dağlık bir bölge oraya doğalgaz gelemsi mümkün mü?

“İLÇELERDEN GELEN TALEP ÇOK ÖNEMLİ”

İlçelere doğalgaz götürebilmenin bazı şartları var. Talep çok önemli. İlçeden gelecek talep son derece önemli. Şimdi hem katı hem de sıvı doğalgaz temini söz konusu. Katı depolama olanakları ile o ilçelere doğalgaz verilebilir. Şayet İlçelerimizde yeterli talep oluştuğu takdirde, bu konuda o programda bundan bahseden Sayın Metin Bulut’un ifade ettiği gibi bizim hedefimiz bütün ilçelerimizi bu güzelliği yaşatmak olmalı. Ancak tabi ki ön şart ilgili firmanın kabul edebileceği o talebi oluşturabilmek.

Son günlerde Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinin yapımı devam eden Şehir Hastanesi bünyesine taşınıp taşınmayacağı da konuşuluyor. Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi yerinde kalacak mı?

“KALMASI YÖNÜNDE ÇALIŞIYORUZ”

Şu andaki yaklaşımımız bu hastaneyi taşımamak. Böyle bir niyetimiz var ve çalışmalarımız bu yönde. Sağlık İl Müdürlüğümüzde bu yönde çalışmalar ortaya koymakta. Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanemizin bulunduğu yerde kalacak şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Tüm sorularımıza içtenlikle cevap verdiğiniz için sizlere teşekkür ederiz. Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Elazığlı hemşehrilerimize Afrin’de yürüttüğümüz Zeytin Dalı Operasyonunda göstermiş oldukları hassasiyetten ve özveriden dolayı teşekkür ediyorum. Gerçekten biz zorlu süreçlerde, milli meselelerde bütün ayrımcılıklarımızı bir kenara bırakabilen bir millet ve şehiriz. Birlik ve beraberliği gördüğümüz için mutluluk yaşıyoruz. Bütün hemşehrilerimize saygılarımızı sunuyorum. Sizlere de hayırlı ve başarılı çalışmalar diliyorum.

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet