Tartışmada uzlaşı yok!

Halk otobüslerinin, 65 yaş üstü vatandaşlar ile yüzde kırk üzeri engelli vatandaşlar ve refakatçileri ücretsiz taşımayacağına yönelik kararına ilişkin tartışmalar büyüyor. Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz bunun yasal bir zorunluluk olduğunu ve buna uymayan otobüslerin seferlerden alınacağını açıklarken,  Özel Halk Otobüsçüleri Derneği Başkanı Dursun Çetin de “Düzenleme istiyoruz. Bedava taşıyacak gücümüz yok gerekirse fes etsinler ama bedava taşımayacağız” dedi.

Tartışmada uzlaşı yok! Güncel

Haber: Kübra TÜRKAN/ÖZEL

Halk otobüslerinin, 65 yaş üstü vatandaşlar ile yüzde kırk üzeri engelli vatandaşlar ve refakatçileri ücretsiz taşımayacağına yönelik kararına ilişkin tartışmalar büyüyor. Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz bunun yasal bir zorunluluk olduğunu ve buna uymayan otobüslerin seferlerden alınacağını açıklarken,  Özel Halk Otobüsçüleri Derneği Başkanı Dursun Çetin de “Düzenleme istiyoruz. Bedava taşıyacak gücümüz yok gerekirse fes etsinler ama bedava taşımayacağız” dedi. Türkiye Sakatlar Birliği Elazığ Şube Başkanı Metin Fırat ise; “Bu kararla bizleri hapis hayatına çektiler” diyerek mağduriyetlerini dillendirdi. Kararın ardından mağduriyet yaşayan bir diğer Sivil Toplum Temsilcisi Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Elazığ Şube Başkanı Mehmet Kayabaş ise, “Yasanın tanıdığı hakkı uygulamamak suçtur. Mağduriyetler yasal yollara başvurarak giderilmeli” dedi.

Halk Otobüsleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, 65 yaş üstü vatandaşlar ile yüzde kırk üzeri engelli vatandaşlar ve refakatçilerinin artık halk otobüsleri tarafından ücretsiz taşınmayacağı yönünde bir karar aldı. Karar alınır alınmaz ilk açıklama Elazığ Belediyesinden geldi ve bu kararırın kabul edilemez olduğu açıklanarak, yasaya aykırı karar uygulamaya kalkanlara cezai müeyyidenin uygulanacağı belirtildi.

İLK TEPKİ BELEDİYEDEN

Halk Otobüsleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından 12 şubat 2018 pazartesi gününden itibaren halk otobüslerinin 65 yaş üzeri, yüzde kırk üzeri engelli vatandaşlar ve refakatçilerinin ücretsiz taşımayacağı yönündeki kararına ilişkin ilk tepki Elazığ Belediyesi’nden gelmişti. Elazığ Belediyesinden gelen tepki mesajında şu ifadeler yer almıştı:  “4 Mart 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ‘Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği’nde şehir içi ulaşımda, 65 yaş üstündekilere şehir içi toplu taşıma araçlarında bedava, şehirlerarasında demiryolları ve denizyollarında yüzde 50 indirimli seyahat imkânı sağlanmıştır.

Yönetmelikte;

65 yaş üzerindekilere şehir içinde toplu taşıma araçlarında seyahat ücretsiz.

65 yaşın üzerindeki kadınlar ve erkekler;

* Şehir içinde yolcu taşıması yapan, demiryolları ve denizyolları araçlarından,

* Belediyelere veya belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere ait taşıt araçlarından (otobüs, metrobüs, metrodan),

* Belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden (Halk otobüslerinden) ücretsiz olarak yararlanacaklar.” ifadelerine yer verilmiştir.” denildi.

“KARAR KABUL EDİLEMEZ, CEZAİ MÜEYYİDELER UYGULANIR”

Elazığ Belediyesi’nden yapılan açıklamada ilgili yönetmeliğin yüzde 40 engelliler için de özel düzenlemeler getirdiğine vurgu yapılarak, ilgili Yönetmelikte yer alan ifadede, ‘Yüzde 40 engelliler, durumlarını belgeleyen kart ile bedava seyahat imkânından yararlanacaklar. Engelliye refakat eden bir kişi herhangi bir belgeye gerek olmadan engelli ile birlikte bedava seyahat edebilecekler.’ hükmüne verildiği hatırlatıldı. Ve de bu kararın kabul edilemez olduğu ifade edilerek gerekli cezai müeyyidelerin uygulanacağı aktarıldı.

“KARARIN GEREKÇESİ; BİZ TEK KELİME İLE MAĞDURUZ”

Fırat gazetesi olarak bizlerde, sorumlu gazetecilik anlayışımızdan yola çıkarak, bu kararı uygulayan ve bu karar sonrası mağduriyet yaşayan tarafların görüşlerini aldık. Kararı uygulamaya koyan, Özel Halk Otobüsçüleri Derneği Başkanı Dursun Çetin, kararın gerekçesini paylaştı. Başkan Çetin, “Kararın gerekçesi şu tek kelime ile bizler mağduruz. Bizler şoför maaşı veremiyoruz, mazot parası bulamıyoruz. Arabaların bakımını yapamıyoruz. Elazığ’da 43 tane özel halk otobüsü var. 20 bin 297 adet ise engelli ve 65 yaş üstü kart var. Ben ancak bunlara hizmet edebiliyorum. Diğer vatandaşlarımız araçlarımıza binemiyor. Bizler kazanamadığımız için böyle bir karar aldık” dedi.

“SÖZLEŞME İMZALADIĞIMIZDA BU KARAR YOKTU”

Bu kararı almaya mecbur kaldıklarını aktaran ve sözlerini bu şekilde sürdüren Başkan Çetin, “2008 yılında sözleşme imzaladığımızda böyle bir karar yoktu. Bu karar 2014’te çıktı. Sözleşmemiz 10 yıllık, her gün cebimde mazot parası yok ki vereyim. Sıkıntımız çok. Yaklaşık 21 bin kişiye kart dağıtılmış bunların her biri günde bir kere dahi araçları kullansa biz ücretsiz bir şekilde bir tek onları taşıyabiliriz. İki sefer bindiğini düşünün 42 bin kişi yapıyor. Daha çok aracımız olsaydı araç başı daha az kişi taşırdık. Zam verilseydi. Bu kararımızı bir iki ay daha geciktirebilirdik. Birde aktarma olayı var. İndirimli ikinci araca biniliyor. Üç defa resmi zam talebim oldu. Her gün belediye personeli gibi belediyedeyiz gidip sıkıntılarımızı anlatıyoruz” ifadelerini kullandı.

“SİZ BİR ARABA ALIN, MİLLETİ BEDAVA TAŞIR MISINIZ?”

Araç sayıları fazla olsaydı böyle bir yol izlemeyeceklerini kaydeden Başkan Çetin, “Gerçekten araç sayımız fazla olsa ben yaşlıma da engellime de karşı değilim. Biz artık çıkmaza girdiğimiz için bu yola başvurduk. Yoksa durup dururken kimse ekmeğini bozmak istemez. Düzenleme istiyoruz. Beklentimiz şu her biniş başına bize ücret ödemeliler. Bu bir lira olur 80 kuruş olur ama bedava olmaz. Siz bir araba alın,  milleti bedava taşır mısınız? Böyle bir imkanınız olur mu? Hükümetin bize tek desteği ayda araç başı 590 ile 600 TL arasında oluyor. Oda bizim bir günlük mazot paramız. Günlük ortalama 400 ile 750 arasında mazot yakıyorum” şeklinde konuşarak verilen desteğin mazot parasına yetmediğini aktardı.

“ONLAR VATANDAŞ İSE BİZDE VATANDAŞIZ”

Sekiz ay önce zam talepleri olduğunu da hatırlatan Çetin, “25 kuruşluk zam talebimizde kabul görmedi. Maalesef bize seçim var seçim var denilmekte. Seçim varsa o zaman mazota da zam yapmayın. Bir tek ulaşım için mi geçerlidir bu zam. Mazot 3 lira 300 kuruştu, 5lira 300 lira civarında yani mazota 2 lira zam gelmiş. Oysa bizle 25 kuruş zam istedik. Ama hâlâ o da çok görülüyor. Seçim var vatandaştan tepki gelecek diye benim zam isteğim geri çevriliyor. Böyle bir şey var mı? Onlar vatandaş ise bizde vatandaşız. Biz fesine kadar ceza almışız. Fesh etsinler de bizde gidip rızkımızı başka yerlerde arayalım” diyerek uygulamanın süreceğini aktardı.

“BİZE GÖRE BU KARAR YOK HÜKMÜNDE”

Kararı uygulayan kişinin ardından karar sonrası mağduriyet yaşayan camiaların temsilcilerinden görüşte aldık. Bu konuda Türkiye Sakatlar Derneği Elazığ Şube Başkanı Metin Fırat, “Bize göre bu karar yok hükmünde. Engelliler zaten evlerinden çıkamıyor. Bizleri hapis hayatına çektiler ve de anne babalarımızı da gardiyan yaptılar. Ondan sonra ye, iç ve ölmeyi bekle. Burada engelliler yok sayılıyor. Minibüse gittiğimizde bir saate engelli olarak binebileceğimiz uygun otobüs bekliyoruz. Bizde kimseyi zor durumda bırakmak istemiyoruz. Ama bu bir kanun şu an askerimiz Afrin’de çatışırken, böylesi bir kararla gündemimiz meşgul ediliyor” diyerek kararın yanlışlığı üzerinde durdu.

“ARABALARIN TEKERİ BİLE YASAYLA HAREKET EDİYOR”

Kararın ardından mağduriyet yaşayan bir diğer Sivil Toplum Temsilcisi Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Elazığ Şube Başkanı Mehmet Kayabaş ise, “Şunu düşünmekteyim. Bu kararı yok sayanlar devletin çıkarmış olduğu, yasaya uygun hareket etmeliler. Bu ne belediyenin kanunu ne de derneklerin eliyle değil. Halk otobüsleri kooperatifi bunu bekleyecek ve Mecliste çözeceklerdi. Yani  yasayı yargıya taşıyacaklardı. Yasanın değişmesi lazım. Ya da tamamen bedava olacağına en azından yarı fiyatına düşüreceklerdi. Bu nedenle mağdur olanda var. Binde birde olsa sırf bedava diye araçları kullananlarda var. Ben takip ediyorum, ancak gereksiz gezenin olması imkansız. Hatta geçen şoförün biri şunu bile dedi:  ‘Bir maydanoz almak için çarşıya inen var.’ Yalan hiç kimse bir maydanoz için evinden kalkarak çarşıya maydanoz almaya gitmez. Hafta sonları ailesiyle gezmek isteyip çıkabilir. İşin içinde epey bir abartma var. Birde bu adamlar bir taraftan bugüne kadar haklarını arayıp mahkemeye vermediler. Ulaşım hizmetlerine şikayette bulunsalardı ve bu sorun Meclis’e taşınsaydı. Meclis’te de bu sorun çözülsün isteyebilirdi. Belediye açıklama yaptı. Araç başı 600 TL para verdiklerini belirtti. Belediyenin birde toplu sözleşmesi var. Bu karar çıkmadan önce ve sonra sözleşmeler yapıldı. Bir araya gelerek taraflar görüşmeli. Ya da direk Meclis’te bu konu görüşülmeli. Yasa hepsinin üzerindedir. O arabanın tekerleri bile yasa ile hareket ediyor. Yasayı direk çiğneyerek, derneğin kararı ile toplumun mağdur edilmesi doğru değil. Yasal yollara başvurulsun ve işi bu şekilde çözümlesinler” diyerek görüşlerini paylaştı.

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet