Özlemle ve saygı ile anıyoruz!

Hem ressam, hem gazeteci, hem gazete sahibiydi. İş hayatı dışında bir eş, bir baba bir dedeydi. Ancak onun hayatında hiçbir vasfı diğerinin önüne çıkmadı. İki yıl önce bugün kaybettik kendisini. Bahsettiğimiz kişi gazetemizin kurucusu Kemal Ergun Aslan. Gazeteciliği ile camianın takdirini kazanmış, ressamlığı ile sanat camiasının övgülerine mazhar olmuş ve özel hayatı ile her çocuğun özlemle baktığı baba olmuştur o. Gazetede yazdığı yazılar ile dönemin hem ekonomik hem de siyasi sorunlarına değinmiş tavrını hep doğrunun ve haklının yanında koymuştu. Vefatının 2. yılında gazetemizin kurucu Kemal Ergun Aslan’ı özlem ve saygı ile anıyoruz.

Özlemle ve saygı ile anıyoruz! Güncel

KEMAL ERGUN ASLAN KİMDİR?

Kemal Ergun Aslan, 1946 yılında Hozat’ta dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Hozat’ta tamamladı. Elazığ Lisesi’ne bir yıl devam eden Kemal Ergun Aslan, çeşitli zorluklar nedeni ile eğitimine ara verdi ve İstanbul’a gitti. İstanbul’da Vatan gazetesi sahibi Mehmet Emin Yalman’la tanıştı. Bu tanışma Kemal Ergun Aslan’ın hayatına farklı bir pencere açarak, Vatan gazetesinde yazmaya başlamasına vesile oldu. Bir yandan gazetecilik hayatını sürdürürken bir yandan da yarım kalan öğrenimini Pertevniyal Lisesi’nde tamamladı. Bu arada spor muhabirliği, adliye muhabirliği yaptı. Milliyet gazetesi ile Son Saat gazetelerinde çalıştı. Elazığ’ın özlemini her daim yüreğinde taşıyan Kemal Ergun Aslan, 1970 yılında Elazığ’a döndü. Bu tarihten itibaren kendisini tamamıyla  resme verdi. Resmin yanı sıra yazı yazmayı da ihmal etmedi. Yeni Harput gazetesinde haftalık yazıları yayımlandı. 1986 yılı, yazar, ressam Aslan’ın hayatında yeni bir sayfa açtı. 1986 yılında Fırat gazetesini çıkarmaya başladı. Bir dönem tirajı 2800’ü bulan Fırat gazetesi ile Kemal Ergun Aslan, Elazığ’ın olduğu kadar ülke problemlerini de gazete sütunlarına taşıdı.

FIRAT GAZETESİ İKİNCİ EVİ OLDU

Fırat gazetesi yayım hayatına başladığı 1986 yılından günümüze uzanan zaman çizgisinde duruşundan, ilkelerinden ve çizgisinden taviz vermeden devam eden bir gazete oldu. Elazığ’ın kültür değerlerine sahip çıkan, sorunlarına çözüm arayan Fırat gazetesinde Aslan, haftanın dört günü köşe yazıları ile Elazığ’ın sorunlarını dile getirdi ve çözüm yollarını gösterdi. Gazete Kemal Ergun Aslan’ın adeta ikinci evi olmuştu. Resim sevgisini ise Elazığ’ın çok yakından tanıdığı ressam, heykeltıraş Nurettin Orhan’dan aldığını söyleyen Kemal Ergun Aslan yurtiçinde ve yurtdışında da sergiler açtı. İlk resim sergisini ise 1964 yılında Elazığlı Necmi Onur’un destekleri ile İstanbul Nuru Osmanye’de açtı. Yaşadığı sürece pek çok resim sergisi açan ve sayısız resim sergisine katılan Kemal Ergun Aslan, resmin kendisini dinlendirdiğini ve resim yaparken huzur bulduğunu ifade etmiştir. 15 Şubat 2016 tarihinde aramızdan ayrılarak Hakka yürüyen gazetemizin kurucusu Aslan, Elazığ’ın Elazığlıların dertlerini olduğu kadar ülke meselelerini de bir ömür omuzlamış;  , yüklendiği görevden hiçbir zaman şikâyetçi olmamıştır.  Gazeteciliği hakkıyla yapan, diliyle, kalemiyle, sanatı ile olduğu kadar beyefendiliği, inceliği, engin hoşgörüsüyle ve dostluğu ile gönüllerde taht kuran Kemal Ergun Aslan’ı vefatının 2. yılında özlem ve saygı ile anıyoruz.  (Fırat gazetesi)

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet