Pazarcılar yaz için endişeli

İstenilen yağışların gelmemesi vatandaşları tedirgin ederken, pazardaki fiyatlara ise olumlu yansıyor. Kış mevsiminin son ayına gelmemize rağmen,  pazarlarda sebze ve meyve fiyatları neredeyse yaz aylarındaki fiyatlarla aynı. Uzun yıllardır kış aylarında bu fiyatlara sebze meyve satılmadığını belirten pazarcılar ise, yaza doğru fiyatların artabileceğini söylüyor.

Pazarcılar yaz için endişeli Yaşam

Haber: Sami ÖZER/ ÖZEL

Kış ayların en pahalı sebze ve meyveleri pazar tezgâhlarında bir hayli ucuz fiyatlara satılıyor. Pazarcılar, sebze ve yeşilliklerin çok ucuz olduğunu vurgulayarak, vatandaşların alım gücünün ise bir hayli düşük olduğunu ifade etti.

“BU KIŞ VATANDAŞLARIN LEHİNE OLDU”

“Kış bu kadar ılık geçmeseydi, sebze ve meyveler bu mevsimde ateş pahası olurdu” diyen vatandaş Ahmet İnceer, “Bu sene kış olmadığı için fiyatlar çok ama çok ucuz. Fiyatlar gayet normal. Kışın ortasında böyle fiyatlar görmek bizi gerçekten mutlu ediyor. Geçen sene domates ve biberlerin fiyatı 7-8 lirayken, bu sene 3 lira civarında.  Bu sene kış yaşanmadığı için insanlar yazın fiyatların düşmeyeceğinden korkuyor. Ama bence yine normal olur. Çünkü yağmur çok güzel yağdı. İlkbaharda da yağmur yağarsa, her şey iyi olacaktır. Bu sene ılık bir kış yaşadık. Bence bu vatandaşın lehine oldu. Sebze meyve çok ucuz. İnsanlar çalışabiliyor. Her yer güllük gülistanlık. Kış böyle geçmeseydi, her şey ateş pahasına olurdu.” dedi.

“VATANDAŞIN ALIM GÜCÜ YOK”

“Bu sene havalar güllük gülistanlık geçiyor” diyerek sözlerine başlayan Kemal Güneş, “Fiyatlar çok ucuz. Ama alan yok. Vatandaşın ne işi var, ne alışveriş yapacak gücü var. Millette para yok. Pazar alanına baktığınızda alıcı bulamıyorsunuz. Gelenlerde bakıp gidiyor. Manavda da fiyatlar ucuz. Vatandaş pazara gelene kadar oradan alıp gidiyor. Mesela limon bu sene 3 lira. Ama geçen sene bu dönemde 5 lira civarındaydı. Geçen sene don vardı, yollar kapalıydı. Marul 3-4 lira arasında satılıyordu. Allah sonumuzu hayır etsin. Yağmur, kar, dolu hiçbir şey yağmıyor. Yaza doğru fiyatlar artabilir.” ifadelerini kullandı.

“NEREDEYSE BEDAVA SATIŞ YAPIYORUZ”

Pazarcı Metin Öz; “Vatandaşlara nedeyse bedava meyve sebze satıyoruz. Ama alan yok. Pazarın ortak sorunu bu. Mallar ucuz, ama alıcı yok. Vatandaşlarda para yok. İnşallah en kısa zamanda durumlar iyi olur. Pazarın en ucuz meyvesi mandalina ve portakal. En pahalı meyve ise muz ve elma. Adana’dan 5 liraya gelen mallar burada bir lira daha fazladan satılıyor. O da yol parasıdır. Pazarcının kazancıdır derken, 6 lira oluyor. Bu kış çok ılık geçti. İnşallah bol yağmur yağar, çünkü bu şekilde devam ederse, yaz aylarında fiyatlar artabilir.” açıklamalarında bulundu.

“VATANDAŞLARIN İLGİSİ ÇOK DÜŞÜK”

Pazarcı Burhan Aydın ise, “Fiyatlarımızı geçen seneye göre çok iyi. Domates  2,5 lira. Salatalık 3 lira. Geçen sene bu dönemde biber 8 liraydı, şuan 4 lira.  Havalar bu sene çok güzel geçiyor. Dolayısıyla fiyatlar bu yüzden çok ucuz. Ama vatandaşların ilgisi çok düşük. Kışın sebze biraz daha az tüketiliyor. Çünkü sebzelerde hormon var. Bir de vatandaşların alım gücü çok iyi değil. Meyve sebzeye göre daha fazla satılıyor. Her şey çok ucuz. Bütün vatandaşları pazarlara bekliyoruz. Hem siz kazanın hem biz kazanalım.” açıklamalarında bulundu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet