Sevginizi bir güne sığdırmayın!

Bugün 14 Şubat. Yani dünya genelindeki adıyla Sevgililer Günü. İlimizdeki üniversiteli gençler bu güne karşı olduklarını belirttiler. Sevginin tek bir güne sığmayacağını belirten gençler sevginin her gün gösterilmesi gerektiğini ifade ettiler. Sevgililer Günü’nün kültürümüz ile alakası olmadığını belirten gençler, bu günü tüketim kültürünün bir dayatması olarak görüyorlar.

Sevginizi bir güne sığdırmayın! Yaşam

Haber: Sami ÖZER- Faik AKGÜN

Tüketim kültürünün bir parçasıdır özel günler. Bunlardan biri de Sevgililer Günü. Biz de bugüne ilişkin üniversiteli gençlerin görüşlerini aldık. Böylesi günlerin toplumumuz ile alakası olmadığını belirten gençler, sevginin bir güne sığdırılamayacağını, anne, baba, eş veya sevgiliye her gün sevginin gösterilmesi gerektiğini ifade ettiler. İşte gençlerin bu güne ilişkin görüşleri:

14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ NEDİR?

Bir ritüel olarak her yıl 14 Şubat tarihinde kutlanan Sevgililer Günü,  Milattan Sonra III. yüzyıla dayanmaktadır. Rivayete göre İmparator 2. Claudius Roma’yı kendi katı kurallar ile zalimce yöneten bir hükümdardı. Onun için en büyük problem ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi. İşte bu yüzden Claudias, Roma’daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı. Aziz Valentina ise Cladudius’un hükümdarlığı zamanında Roma’da yaşayan bir papazdı. Aziz Valentina kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudias’un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Ancak imparator bu durumu bir süre sonra öğrendi. Aziz Valentine, insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü. Valentina Milattan sonra 270 yılının 14 Şubat’ında gömüldü. O gün itibariyle Sevgililer Günü’nün kutlandığı ifade edilmektedir.

“BENCE BÜTÜN İNSANLAR BUNA KARŞI ÇIKMALI”

Öğrencilerden Osman Pekgöz, “Bu günü kutlamayı düşünmüyorum.  Çünkü birbirini seven iki insanın sevgisini o gün göstermeye çalışması kadar saçma bir şey olamaz.  Sevgililer Günü’nün doğuş şeklini de sevmiyorum. Bizimle alakası olmayan bir olaydır. Onun için hiç sıcak bakamıyorum.  Aynı zamanda bu tür şeylerin para tuzağı olduğunu düşünüyorum.  Sevginin çok güzel bir anlamı var. Onu bir güne sığdırmak çok abes geliyor. Kapitalist sistemi canlandırma adına yapılmış şeylere çok itibar etmemek gerekiyor.  Bence bütün insanlar buna karşı çıkmalı. Sonuç itibariyle dayatmalar güzel değildir.” ifadelerini kullandı.

“SEVİYORSANIZ BÖYLE ŞEYLERE KALKIŞMANIZ DOĞRU DEĞİL”

Yasemin Genç ise, “Sevgililer Günü’nün nereden doğduğunu bilmiyorum. Ama fikir olarak çok gereksiz olduğunu düşünüyorum. Bir insan sevgisini sadece bir güne indirgememeli.  Birini seviyorsanız her gün belli etmeniz gerekiyor. 14 Şubat’ta hediye almak çok saçma. Hediye alınmak isteniyorsa, 14 Şubat’ı beklemenin bir anlamı yok. Farklı günlerde de hediye alınabilir.  Benden buradan bizi okuyanlara bir tavsiye; seviyorsanız böyle şeylere kalkışmanız doğru değil.  Sevginizi hissettirdiğiniz zaman böyle özel günlere gerek kalmaz.” açıklamalarında bulundu.

“BUGÜNE KADAR BİLİNÇLİ OLARAK HİÇ KUTLAMADIM”

“Bu günün nereden doğduğu hakkında bir bilgim yok” diyerek sözlerine başlayan Yeliz Yaman, “ Bugünün kutlanması bana çok saçma geliyor. Sevgiyi tek bir günde yaşatmaya çalışmak çok saçma. Şu ana kadar bilinçli olarak hiç kutlamadım. Kutlayanlara karışamayız. Ama bence bu tür şeyler para tuzağı. Örneğin o gün alınan hediye benim için bir şey ifade etmez. Çünkü o gün birileri tarafından empoze edildiği için bana hediye alınmış olur. Ben böyle bir hediye istemem. Sevgilim istediği zaman, kafasına estiği zaman bana hediye alırsa, çok daha mutlu olurum.  Benim tavsiyem bu günde hediye alınmaması.” açıklamalarında bulundu.

“SEVGİ BİR GÜNE SIĞDIRILMAZ”

14 Şubat Sevgililer Günü’nün kendisi için bir şey ifade etmediğini belirten Hamit Çelik de,  “Biz bu günü kutlamıyoruz.  Sevgiyi sadece bir güne sıkıştırmanın yanlış olduğunu düşünüyorum. 14 Şubat’ı kutlamak istemiyorum. Ayrıca insanların birbirlerinden yüksek bir şekilde beklenti içerisinde olmaları da doğru bir şey değil. Bu gün kapitalizmin önemli günleri arasında yer alıyor. Sevgilimle başka günlerde hediyeleştiğimiz oldu. Ama özel bir gün belirleyip o gün için bir şey yaptığımız olmadı.  14 Şubat İnsanları daha çok tüketime yönlendirmek için tasarlanan özel günlerden bir tanesidir. İnsanlar sevgilerini neden bir güne sıkıştırıyorlar? Anneler Günü, Babalar Günü, Sevgililer Günü vb. günlerle bizleri kandırıyorlar.  Sadece bir güne odaklanmamak gerekiyor. Sevgini sevdiğine göstermek istiyorsan her gün gösterebilirsin. 14 Şubat’ı kutlayan kişi yönlendiriliyordur. Kendi düşüncesi ve fikri yoktur” şeklinde konuştu.

“KAPİTALİZMİN DAYATMALARIN KABUL ETMİYORUM”

Onur Taş ise, “Biz Sevgililer Günü’nü kutlamıyoruz.  15 Şubat zaten benim doğum günüm. İkisini aynı anda aradan çıkarıyoruz. Şahsen o günün kutlanmasına karşıyım. Duyduğuma göre Sevgiler Günü o gün öldürülecek iki gencin papa tarafından koruma altına alınmasından sonra ortaya çıkmış. O olaydan dolayı biz kutlamıyoruz. 14 Şubat insanları köleleştiren bir sisteme yönlendiriyor. Bilinçli bir birey olarak kapitalizmin bize dayattığı günleri kabul etmiyorum. Özellikle Müslüman ülkesinde bu günlerin prim yapmaması gerekir. Bazıları bu özel günlerde rant sağladığı için 14 Şubat’ın geldiğini avazı çıktığı kadar haber veriyor.”ifadelerini kullandı.

“İNSANLAR BİLGİ SAHİBİ OLDUKÇA KUTLAMALAR AZALACAKTIR”

Veysel Akti de “Ben şahsen kutlanmasına karşıyım. Çünkü Sevgililer Günü diye bir günün olması doğru değil. İnsanın sevgilisi varsa, zaten her gün vardır. O günü bekleyip de hediye almasına gerek yok. Bu nedenle bana çok saçma geliyor. Hem akla mantığa ters, hem de kültürümüzde yeri yok. Bu nedenle ben kutlamayı hiç düşünmedim. Bu günü kutlayanlar var. Yaptığımız bir eylemin tarihini iyi bilmemiz gerekiyor. Bugünler bizi monotonlaştırıyor. İnsanlar düşünmeden bize dayatılan olay ve olguların peşinden gidiyor. Sevgililer Günü kutlamak kapitalizmin kölesi olmaktır. İnsanlar bilgi sahibi oldukça bu günlerin ortadan kalkacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“BUGÜNÜ ÇOK GEREKSİZ BULUYORUM “

Sevgililer gününe farklı bir yaklaşım ortaya koyan  Sevgi Sema, sevgililerin birbirlerine pahalı hediyeler almasını eleştirerek  sevgililer günün kendisi için anlamsız bir gün olduğunu ifade etti. Sema “Sevgililer gününü kutlamıyorum. Üstüne de bugünü çok gereksiz buluyorum. Bugüne kadar bu günü kutlamadım, kutlamayı da düşünmüyorum. Bugünü bir para tuzağı olarak görüyorum. Sevgililer günü insanlar üzerinde çok ciddi bir baskı oluşturuyor. 365 günden oluşan bir yıl içerisinde sanki sevginizi sadece bugün ifade edebilirmişsiniz gibi bir algı oluşuyor. Sevgililerine gidip pahalı hediyeler alan öğrenci arkadaşlarıma bir bayan olarak tavsiyede bulunmak istiyorum. Arkadaşlar boşuna gidip pahalı elbiseler almayın. Sevgilinize alacağınız bir lahmacun almış olduğunuz o pahalı hediyelerden daha makbule geçecektir.” dedi

 “SEVGİYİ BİR GÜNE SIĞDIRMAK KADAR YANLIŞ BİR YAKLAŞIM OLAMAZ”

Yılın 365 günün Sevgililer Günü tadında kutlanması gerektiğini, insanların yılın sadece bir gününü sevgilisine ayırmasını yanlış bulduğunu ifade eden Gökhan Özmen ise “Sevgililer günü benim için hiçbir anlam ifade etmiyor.  Sevgiyi bir güne sığdırmak kadar yanlış bir yaklaşım olamaz. Sevginin her gün yaşanması gerektiğini düşünüyorum. Bir yılda 365 gün var bu 365 günün 364 gününü boş geçirip sadece bir günde sevgiliye hediye alınmasını doğru bulmuyorum. Sevgililer Günü tamamen birileri para kazansın insanların üzerinde para harcasın baskısının kurulduğu bir günden ibarettir. Zamanında akıllı bir adam çıkıp bugünü para kazanmak için Sevgililer Günü olarak adlandırmış insanlarda hala bu  adamdan etkilenip bugünü kutlamaya devam ediyor. Boş bir gün insanların canı sıkıldıkça bu boş günlerin sayısının artacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

“BU YILA KADAR SEVGİLİLER GÜNÜ KUTLAMADIĞIM BİR GÜNDÜ”

Geçtiğimiz yıllarda Sevgililer Günü’nü kutlamadığını ifade eden Seda Hanım ise düşüncelerinin değişmemesine rağmen bu yıl kutlayacağını belirtti.  Seda hanım, “Sevgililer Günü’nü tamamen alış veriş çılgınlığı üzerine kurulmuş bir gün olarak görüyorum. Her ne kadar bugünü alış veriş çılgınlığının yaşandığı bir gün olarak görsem de maalesef bende kutlayacağım. Bu yıla kadar Sevgililer Günü kutlamadığım bir gündü. Ancak bu düşüncem sevgi ve aşk ile değişti. Özellikle istediğim bir hediye bulunmuyor ancak bugüne özel bir sürpriz beklediğimi de ifade etmek istiyorum.”  şeklinde değerlendirmede bulundu.

“HAZIR VAKİT ÇOK GEÇ OLMAMIŞKEN GİDİN VE ONA SEVDİĞİNİZİ SÖYLEYİN”

İsminin açıklamak istemeyen bir vatandaşımız ise yaptığı açıklamada mahalle baskısına vurgu yaparak gençlerin bütün baskılara karşı koymasını istedi ve şu açıklamada bulundu,  “14 Şubat çok özel bir gün bugünün tarihine baktığımızda yaşanan acı olayları görüyoruz. Bu bile bugünün ne kadar özel bir gün olduğunu ortaya koyuyor. Ancak ülkemizde bugünün hakkıyla kutlandığını düşünmüyorum. Bunda da en büyük etken mahalle baskısıdır. Bu baskı hem kadınları hem de erkekleri etkisi altına alıyor. Ancak kadınlar bu durumdan daha derinden etkileniyor. Yıl 2018 olmasına karşın hala sevdiği adama sevdiğini söylediğinde kendisinden bir şeyler eksileceğini sevdiği adamın kendisi hakkında nasıl düşüneceği hesap eden kadınlar buluyor. Benim sizin aracılığınızla bütün gençlere tavsiyem hazır vakit çok geç olmamışken gidin ve ona sevdiğinizi söyleyin. 14 Şubat’ı da gönlünüzce kutlayın. Çünkü o günü çok isteyip te ya sevgilisi olmadığı için ya da sevdiği hayat da olmadığı için kutlama şansı olmayan binlerce insan var.”  dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet