İş fikri olan elini çabuk tutsun!

Elazığ İş Geliştirme Merkezi (EİŞGEM) Genel Direktörü Ömer Naci Karataş, İŞGEM kampüs alanında iş yerlerinin dolmaya başladığını belirterek iş fikri olanları elini çabuk tutmaya çağırdı. İş fikirlerinin ‘olur mu, olmaz mı?’ endişesine girilmeden kendileri ile paylaşılmasını isteyen Karataş, “En ufak bir iş fikri olan www.elazigisgem.com. adresi üzerinden fikrini paylaşabilir. Kesinlikle yargılanacağını düşünmeden hareket edebilir. Ekiplerimiz bu fikirleri değerlendiriyorlar.”dedi.

İş fikri olan elini çabuk tutsun! Röportaj

İŞ FİKRİ OLAN ELİNİ ÇABUK TUTSUN!

Röportaj: Kübra TÜRKAN

Elazığ İş Geliştirme Merkezi (EİŞGEM) Genel Direktörü Ömer Naci Karataş, İŞGEM kampüs alanında iş yerlerinin dolmaya başladığını belirterek iş fikri olanları elini çabuk tutmaya çağırdı. İş fikirlerinin ‘olur mu, olmaz mı?’ endişesine girilmeden kendileri ile paylaşılmasını isteyen Karataş, “En ufak bir iş fikri olan www.elazigisgem.com. adresi üzerinden fikrini paylaşabilir. Kesinlikle yargılanacağını düşünmeden hareket edebilir. Ekiplerimiz bu fikirleri değerlendiriyorlar.”dedi. İş fikri olanlara ellerini çabuk tutmasını da tavsiye eden Karataş, “İkinci İŞGEM kampüs alanımız da dolmaya devam ediyor. 35 iş yerimizin 10 tanesi doldu. Burada yer almak isteyen girişimciler ellerini çabuk tutmalı.”diyerek girişimcileri İŞGEM’e davet etti.

EİŞGEM Genel Direktörü Ömer Naci Karataş ile hem EİŞGEM üzerine hem de İlimizin ekonomik durumunu masaya yatırdık. Ömer Naci Karataş, girişimcilik ruhu olan herkesin fikirlerinin paylaşmasının önemine değinerek, “Sizin fikriniz olsun, rehberliği bizler üstlenmeye hazırız” dedi.  İşte EİŞGEM Genel Direktörü Ömer Naci Karataş ile gerçekleştirdiğimiz söyleşimizin detayları…

Öncelikle okurlarımıza EİŞGEM’i tanıtmak istiyoruz. EİŞGEM nedir bunu bize biraz açar mısınız?

GİRİŞİMCİLERE REHBERLİK EDEN BİR KURUM

Kısa adı EİŞGEM olarak bilinen kurumumuz Elazığ İş Geliştirme Merkezidir. Özellikle son 10 yılda bir takım yeni çıkan kanunlarla hükümetin ve devletin girişimcileri desteklemek noktasında başlatmış olduğu çalışmalardan bir tanesi. Girişimcilere yönelik çok farklı sistemler var. Bakanlık nezdinden tutunda kurumlara kadar birçok çalışma var. Bu çalışmaların biride İŞGEM. İŞGEM’de ana mantık şu; kâr amacı gütmeden kamu veya kamuya yakın kuruluşlar, tüzel kuruluşlar dernekler, vakıflar bir araya gelip girişimciye yönelik yapmak istedikleri çalışmaların toplandığı bir mekan burası. Burada ana hedef şu ülke bazında küçük sermayelerde kendi iş yerini açmak isteyen girişimcilere belirli kanalları kullanarak, belirli prosedürleri geçerek ekonomik katkı sağlamak. Türkiye bazında İŞGEM’e baktığımızda; genelde ortak paydaşlarımız diğer illerde olduğu gibi burada kamu kuruluşları. Hem kamu kuruluşu hem de özel sektör statüsündeki kuruluşlar İŞGEM’ler. Türkiye genelinde İl Özel İdareleri,  İl veya büyükşehir belediyeleri ve ilde hizmet veren ekonomik kuruluşların dernekleri de paydaşımız. Statüsü özel şirket olsa da ortaklarımız kamu.  İŞGEM’in yarı kamu ve yarı özel bir yapısı var. Bizi Sayıştay denetliyor. Böyle bir yapımız var. Yani Ticaret Hukuku açısından baktığımızda özel şirket. Diğer açılardan baktığımızda ise kamu şirketi statüsünde.

Gerek kamu gerekse de özel bir yapıya sahip İŞGEM’de görev alma nedeniniz nedir?

“EİŞGEM ÖNEMLİ BİR MECRA VE BU MECREDA ELAZIĞ ADINA HİZMET ÜRETİYORUM”

Ben Elazığlıyım ilk ve ortaokulu da burada tamamladım. Sonrasında eğitim nedeni ile Elazığ dışında 30 yıla yakın kaldım. Ağırlıklı olarak Marmara bölgesindeydim. Hep özel sektörde çalıştım. Büyük holdinglerde çeşitli kademelerde görev aldım. Bir vesile ile iki yıl kadar önce Elazığ’a geldim. Burada da ilk etapta İŞGEM benzeri Fırat Teknokentte bir iş yapmayı planladık. Orada da mantık aynı esasında. Orada da devlet girişimciyi destekliyor. Orada bir takım projeler vardı ve yaklaşık bir buçuk yıl kadar o projeler ile uğraştık. Bu sırada Elazığ İŞGEM’de revizyon söz konusuydu. Elazığ İŞGEM’in yeni bir soluklanma ve yeni bir reformla yola devam edeceğini öğrendik. Bir değerlendirme yapıldı. Benim içinde şu önemlidir eğer bir birikim varsa;  Elazığ adına bir şeyler yapmak, Elazığ halkına hizmet vermek açısından bu nedenle EİŞGEM benim için çok kıymet arz ediyor. Bu şehrin bir potansiyeli var bunu görüyoruz. Ama bu potansiyel, çok zor bir şekilde kanalize ediliyor. Bu potansiyelin açığa çıkması için elbette bir sürü insan bir sürü çaba gösteriyor ancak baktığımız zaman sanki Türkiye ortalamasının birazcık altındayız. Daha hızlı endüstrileşmeli ve daha hızlı sanayileşmeliyiz. Bu ilde üretilen ürünlerin katma değerlerinin çok daha yüksek olması gerekiyor. Bu anlamda da tahmin ediyorum ilgili kurumlar benim özgeçmişimi incelediklerinde beni uygun gördüler.  EİŞGEM Elazığ’da var olan potansiyeli daha fazla sanayileştirmek ve bu ürünleri endüstriyel hale getirmek için ciddi bir anlam ifade ediyor. Bu hem Elazığ için hem de Elazığ’ın mahalli ve yerel değerleri için ayrıca ulusal ve uluslararası değerler adına bir takım projelerin Elazığ’a getirilmesini sağlayacaktır. Yani iki yönlü bir şekilde bir bakış açısı kazandırmak adına EİŞGEM önemli bir mecra.

EİŞGEM kaç yılından beri hizmet üretiyor ve neden bir revizyona ihtiyaç duyuldu?

EİŞGEM’in çok öncesini bilmiyorum. Bize anlatıldığı ve okuduğum kadarı ile 2007 yılından beri hizmet veriyor. Şu anda mevcut olan Hilalkent’te birinci kampüs alanı da devreye alınıyor. Bu anlamda ciddi çalışmalar yapılıyor. Daha sonra ortaklık yapısında bir revizyona gidiliyor ve 2015 yılında Sanayi Bakanlığının katkıları ile Avrupa Birliğinden fon elde ediliyor ve şu anda ikinci kampüs dediğimiz yerin yapımına başlanıyor. Yani 2015’ten bu yana ciddi bir revize ve ciddi bir reform tasarlanıyor. EİŞGEM’in ortaklık yapısı değişiyor. Geçtiğimiz iki ay içinde yeni bir kadro kuruldu. Altı aydır alınan fonun dört ayağı söz konusu ve bizler şu anda proje gruptan danışmanlık almaktayız. Bu ekibin katkıları ile EİŞGEM’deki iş süreçleri, girişimci süreçleri revize edilerek, prosedürler hazırlanıyor ve de tanıtım faaliyetlerine kadar ciddi organizasyon söz konusu. Şu anda yaşadığımız aşama yeni bir kadro kuruluyor kadromuz tamamlanmak üzere. EİŞGEM bünyesinde altı arkadaş filen hizmet veriyor. Proje Gruptan ise yaklaşık 16 kişilik bir ekip var. Toplamda 22 kişilik bir kadro var. Paydaşlarımız zaten sürekli destekçilerimiz bu nedenle onları tekrar saymıyorum.

Peki EİŞGEM’e neden ihtiyaç var? 

“ANA HEDEFİMİZ SIFIRDAN BİR ŞİRKETİN KURULMASI”

Bu il ve çevre illerde iş fikri olan, yatırım yapmak isteyen kişileri veya kurumları dinlemek onlarla beraber yürümek istiyoruz. Onların aşamadıkları kişisel ya da kurumsal olarak aşamadıkları ticari ve hukuki prosedürleri aşarak onların kendi ayakları üzerinde durmasını sağlıyoruz. Kısacası EİŞGEM’de mantık şu; insanların bir iş fikri olacak ve EİŞGEM’de yer alacaklar. Bizler bu aşamada kendilerine yardımcı olacağız. Orada şirketleri büyüyecek. Belirli bir potansiyele geldikten sonra yani belirli bir zaman sonunda EİŞGEM’e sığmayacak kadar büyüyecekler tabiri caiz ise bizde onları mezun edeceğiz. Bu çerçevede baktığınızda ana hedefimiz sıfırdan bir şirketin kurulması ve büyütülmesi ve de yaşamasını sağlamak. Bununda birçok ayağı var. Hukuku var,  finansmanı var, pazarlaması var yani var ha var. Biz EİŞGEM olarak kuracağımız ve kurmayı hedeflediğimiz kadro ile girişimcilerimizin bu serüvenlerinde karşılaşabilecekleri bütün problemlerde kendilerine destek olacak uzman kadro ile onların yanında olacağız. Satışı, finansmanı çok iyi bilen kadrolarla işletmelere destek vermek istiyoruz.  Bunu yaparken bölgesel ve stratejik düşündüğümüzde ben iki şeyin altını çiziyorum. İki şeyi hedeflediğimizi belirtiyorum. Bu ile ait mahalli yani yöresel değerleri ulusal hale getirmek. Yani yerel olanı ulusal hale nasıl getirebiliriz bunu konuşmalıyız. Birde şu var kabul edelim ki katma değeri yüksek olan ürünleri de buraya getirmenin yollarına da bakmalıyız. Farklı sektörlerdeki ulusal hatta uluslararası ürünlerinde Elazığ’da üretilmesi adına yani devasal firmaların Elazığ’a bakmasını sağlamalıyız. Misal 60 işletme söz konusu ise bunların on ya da onbeş tanesi ikinci saydığımız segmentte yer almalı. Bu anlamda şimdiden birkaç proje inceliyoruz İnşallah bunlarda sonuçlanır. Mesela bizleri heyecanlandıran ve incelenen projeler arasında tıp elektroniği, biyokimya, yazılım ve de kimya sektörüne yönelik işler var. Bir taraftan orcikçileri desteklerken bir taraftan da tıp elektroniği gibi alanlarda faaliyet gösterecek sektörleri İlimize getirmenin çabası içerisindeyiz. 

Birinci kampüs alanınız tam kapasite ile çalışıyor, ikinci kampüs alanına çok ciddi bir ilgi söz konusu; peki sizce bu başvurular arasında Elazığ’ı parlatacak diyebildiğiniz proje hangisidir?

“KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜNLER KAZANÇLIDIR”

Böyle bir ayrım yapmak istemiyorum. Mahalli değerlerimizi ön plana çıkarmak isteyen ve de bunların ulusal ve uluslararası pazarlara taşınmasını destekleyenlerde var. Ayrıca yüksek teknoloji ürünleri İlimizde üretip, pazarlamak isteyenlerde var. Bu doğrultuda uluslararası yatırımı Elazığ’a getirmeliyiz. Yani yüksek teknoloji ürünleri üretmek daha zor ve prestijlidir. Yani sayılı firmaların bir kaçının bile İlimizde olması son derece güzeldir. Yani katma değer oranı yüksek olan ürünleri daha fazla önemsemeliyiz. Yani bir kamyon ürününüz ne kadar ediyor yani İlimize ne kadar bir katma değer elde ederiz bu ürünle buna bakmalıyız.

 

EİŞGEM hakkında bir hayli bilgi verdiniz. Peki EİŞGEM’e başvuru kriterleriniz nelerdir. Kimler EİŞGEM’e başvurabilir?

“İŞ FİKRİNİZ VARSA BİZE ULAŞIN YETER”

Biz başvuru aşamasında hiçbir kriter aramıyoruz. Yani bir iş fikri olan, her arkadaşımız, her girişimci buraya gelerek bizlerle bunu paylaşabilir. Bizlerde o iş fikrinin olgunlaşması ile ilgili; bütün süreçlerde kendisine yardımcı oluruz. Yaklaşık bir iki aylık çalışma sonucunda kişi fikrini işe döküp dökmemeye karar veriyor. Bizler işletme koçluğu yapıyoruz. Biz fikri olan kişinin pazar aşaması da dahil kendisini güvende hissedeceği tüm aşamaları kontrol ediyoruz. Yani biz fikri olanın önüne bir iki yıllık plan koyuyoruz ve kendisi o işe girip girmeyeceğine karar veriyor. Kararı evet ben devam edeceğim dediği zamanda ise bu sefer onu değerlendirme kuruluna dahil ediyoruz. EİŞGEM Türkiye deki 3. nesil ilk İŞGEM’dir. Yanılmıyorsam halâ bu aşamada tek.  Bizler burada bütün bir koçluk vermekteyiz. Üçüncü nesil olmasının şu farkı var.  Yani EİŞGEM’de ön kuluçka diye bir dönemde var. Biz henüz fikir aşamasındaki bireylere bile hizmet veriyoruz.  Bizler bu işi yapabilir ya da yapamaz yargısı taşımadan hareket ediyoruz. Ancak bazen enteresan gelişmelerde oluyor.  İş başvurusu için kurumumuza gelenlerde oluyor. Onlara teşekkür ederek böyle bir hizmetimiz olduğunu belirtiyoruz.

İlimize katma değer sunacağına inandığınız en temel proje sizin nazarınızda şu aşamada hangisi ve bunlara daha fazla özen gösteriyor musunuz?

“TÜM PROJELERE AYNI ÖZENİ GÖSTERİYORUZ”

Tüm projelere aynı özeni ve aynı hassasiyeti gösteriyoruz. Sadece bazı projeler daha fazla işle ilgili biraz daha yoğunluk istiyor. Bazı girişimciler ulusal pazara girmek istiyor. Bunun için daha uzun vadeli planlama yapılması gerekiyor. Bu anlamda iş yükleri son derece ağır. Ön kuluçka döneminde olan yazılım sektörüne, bilişim sektörlerine yönelik bir proje var. Ancak bunlar henüz İŞGEM bünyesinde olup olmayacaklarına karar vermediler. Bunlar devasal projeler mesela biyokimya ile ilgili olan yatırımın bütçesi 20 milyon böylesi rakamlar konuşuluyor. Eğer bunlar hayata geçerse Türkiye’de örnek gösterilen projeler olur. Yani her işin kendisine has uğraşılması gereken kısımları var. Ancak satış ve pazarlama ağırlıklı olan işler bir hayli zor bu işler girişimcinin çok fazla emeğini istiyor. Üretim tarafı çok komplike olan işler var. Yani işin özü kolay iş yok. Para kazanmak kolay değil.

Diğer destekleme kurumlarında kredi imkânları söz konusu iken sizde böyle bir uygulama yok. Peki bundan kaynaklı sıkıntılar olmuyor mu?

“BİZDE KREDİ YOK, ANCAK KREDİ KONUSUNDA PAYDAŞ KURUMLARIMIZA YÖNLENDİRİYORUZ”

Bizde sizinde belirttiğiniz gibi kredi imkanı yok. Ancak kredi veren kurumlarla ortaklığımız var. Mesela KOSGEP gibi yani İŞGEM’le çalışan birinin KODGEP noktasında avantajı oluyor. Yani üç yada dört adım önde gidiyor. Kredi ve hibe bulmakta kolaylık yaşıyor. TKDK’dan, Kalkınma Ajanslarında öncelikli oluyor. Birde bizlerde de kadınlar ve gençlere pozitif ayrımcılık söz konusu.

İşiniz ve bulunduğunuz konum itibarı ile sık sık yatırımcılarla bir araya geliyorsunuz. Peki yatırımcılara vereceğiniz tavsiyeleriniz var mı?

“İNSANIMIZIN KOVALADIĞI ŞEY İYİ BİR ÇALIŞAN OLMAK BU MANTALİTE DEĞİŞMELİ”

Bizim İlimizde şöyle bir anlayış var. Maalesef bizler eğitimlerimiz süresince nasıl daha iyi memur olunuru yada çalışan olunuru öğreniyoruz. İlimizde de nasıl daha iyi bir memuriyet bulurum kaygısı yaşayanlar var. Hatta insanlar boş boş vakit harcıyorlar. Ancak bir girişimde bulunmuyorlar. Bütün kovaladıkları şey insanların bir çalışan olmak. Bizim en başta bu zihniyeti değiştirmemiz gerekiyor. bu zihniyeti değiştiren iller örnekleri var. Ülkemizde de Gaziantep, Kayseri ve Kocaeli gibi. Mesela Kayseri’de aileler çocukluklarını daha küçükken ticaretin içerisine çekiyorlar. Bizse çocuklarımızı daha iyi çalışan nasıl olur şeklinde yetiştiriyoruz. Bir radyo kanalını değiştirir gibi bu mantaliteyi değiştirmemiz gerekiyor. Bu şehirde çok fazla zenginlik var. Bu şehirde çok ciddi bir iş gücü var. Bu şehirde çok ciddi bir beyin gücü var.  Bizler girişimciliği başlatmalıyız. Yani ilk olarak bu şehrin pastasını büyütmeliyiz en önemlisi o. İkincisi bir durum daha maalesef söz konusu yani ortada mevcut bir pasta var ve bu pastadan daha büyük pay nasıl alırımın peşinde olanlar var.  Yani bu pastayı daha nasıl büyütürüz bunu konuşmalı ve bunu düşünmeliyiz. EİŞGEM olarak bizler şunu hedefliyoruz; zihinlerimizi girişimci olarak değiştirelim ve bu ilde pastayı büyütelim. Pastadaki payımızı değil. Pastadan aldığımız payı büyütürsek; bir başkasının payından almış oluruz. Bizler bunu istemiyoruz.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı? Sonuçta 2. kampüs alanınız açıldı bununla ilgili bir şeyler eklemek ister misiniz?

“EİŞGEM’DE YER ALMAK İSTEYEN ELİNİ ÇABUK TUTSUN”

En ufak bir iş fikri olan www.elazigisgem.com. adresi üzerinden fikrini paylaşabilir. Kesinlikle yargılanacağını düşünmeden hareket edebilir. Olur mu olmaz mı endişesine girmeden bu konuda adım atabilir. Birde bazen dört başı mamur bir şekilde düşünen girişimler bir bakıyoruz bir sonuç alamıyorlar. Bazen de ufak bir iş fikri olanlar bazen işlerini çok iyi noktalara getirebiliyorlar. Yanı bu konuda kimse tereddüt etmeden fikirlerini paylaşsınlar. Ekiplerimiz bu fikirleri değerlendiriyorlar.  Bu arada ikinci İŞGEM kampüs alanımızda dolmaya devam ediyor. 35 iş yerimizin 10 tanesi doldu. Burada yer almak isteyen girişimciler ellerini çabuk tutmalı. Sonuçta buraların hiçbir sorunu yok. Anahtar teslim iş yeri teslim ediyoruz. EİŞGEM’e kapsamlı tanıtma fırsatı verdiğiniz için sizin nazarınızda gazetenize teşekkür eder ve de başarılarınızın devamını dileriz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet