Serdar’dan AP’ye rapor eleştirisi

Avrupa Parlamentosunun 8 Şubat 2018 tarihli oturumunda kabul ettiği “Türkiye’de İnsan Haklarının Durumu” başlıklı karara ilişkin basın açıklaması yapan İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Milletvekili Ömer Serdar, raporun Türkiye’yi anlamaktan uzak bir metin olduğunu ifade etti.

Serdar’dan AP’ye rapor eleştirisi Siyaset

Haber: Sami ÖZER

 Avrupa Parlamentosunda kabul edilen “Türkiye’de Mevcut İnsan Haklarının Durumu” başlıklı raporu eleştiren İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Ömer Serdar, Rapor, Türkiye’nin içinde bulunduğu koşulları anlamaktan uzak bir metin olup, ülkemizin Avrupa Birliği ile karşılıklı işbirliğine zarar verecek mahiyettedir. Her fırsatta Türkiye karşıtı oluşumlara sahip çıkan, konu Türkiye olunca Avrupa Parlamentosu nesnellikten uzak kararlar veriyor” dedi.

“OLAĞANÜSTÜ HAL SADECE TÜRKİYE’NİN BAŞVURDUĞU BİR YÖNTEM DEĞİL”

Avrupa’nın empati yapması gerektiğini belirten Serdar, “15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY terör örgütü tarafından gerçekleştirilmek istenen darbe girişimi, Türkiye’nin meşru hükümetini ve demokratik kurumları hedef almıştır. Darbeciler, vatandaşlarımızın –başta yaşam hakkı olmak üzere- temel hak ve hürriyetlerine kast etmiş ve anti-demokratik yöntemlerle seçilmiş hükümeti devirmek istemişlerdir. Bu tehdidin bertaraf edilmesi için gerekli olan Olağanüstü Hal ilanı, Türkiye’nin en doğal hakkıdır. OHAL kapsamında alınan tedbirler de uluslararası yükümlülüklerimize uygun ve hukuk ilkeleri çerçevesinde yürütülmektedir. Olağanüstü Hal, sadece Türkiye’nin başvurduğu bir yöntem değildir. AB üyesi pek çok ülke, milli güvenlik kaygıları söz konusu olunca böyle bir yönteme başvurmaktadır. Kendi güvenliğinin tehlikede olduğu dönemlerde “hukuk devleti ve insan hakları” ilkelerini askıya alan Avrupa’nın bu konuda empati yapması yerinde olacaktır.” dedi.

“PKK- PYD- DEAŞ AVRUPA BİRLİĞİNİN TERÖR ÖRGÜTÜ LİSTESİNDEDİR”

Serdar konuşmasına şöyle devam etti: “Zeytindalı Harekâtı, Birleşmiş Milletler Şartı’nın 51. Maddesi’nde kayıtlı meşru müdafaa hakkına istinaden, ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına ve uluslararası hukuka uygun olarak yürütülmektedir. Türkiye bu harekâtı yaparken, oradaki terör örgütlerini ve sınırlarımıza yönelik tehditleri uzaklaştırmak istemiştir. Bu operasyonun hedefinde terör örgütü PKK’nın Suriye kolu olan PYD/YPG ve bölgedeki DEAŞ unsurları bulunmaktadır.Bu harekât yapılırken azami hassasiyet gösterilmiş ve sivil kayıpların yaşanmaması adına her türlü önlem alınmıştır. Avrupa Parlamentosu, eğer bir insan hakkı ihlali arıyorsa, Avrupa Parlamentosu’na tavsiyemiz, Birleşmiş Milletler ve uluslararası insan hakları kuruluşlarının, PKK/PYD konusunda hazırladıkları raporlarını okumaları olacaktır. PKK, 2002 yılından beri Avrupa Birliği’nin terör örgütleri listesinde yer almaktadır. Türkiye’nin DEAŞ ile mücadelesinden övgüyle bahseden Avrupa Parlamentosu, bir başka terör örgütü olan PKK ve türevleriyle mücadelesinde ise ikircikli bir tutum ortaya koymaktadır. PKK/PYD terör örgütü de tıpkı DEAŞ gibi, Avrupa Birliği’nin terör örgütü listesindedir. Birleşmiş Milletler ve uluslararası insan hakları kuruluşları tarafından yayımlanan raporlarda da PKK/PYD’nin yaptığı insan hakları ihlalleri uluslararası toplumu rahatsız etmektedir. Türkiye’nin PKK/PYD ile mücadelesi bu minvalde değerlendirilmeli, ülkemizin özveriyle yürüttüğü bu mücadelenin Avrupa için de hayati önemi haiz olduğu Avrupalı müttefiklerimiz tarafından da görülmelidir. Kendi binalarına terör örgütünün sembollerinin asılmasına izin veren Avrupa Parlamentosu’nun, terör örgütü listesine aldığı PKK’ya terör örgütü gibi davranması Avrupa Birliği’nin felsefesine uygun bir yaklaşım olacaktır.”

“TÜRKİYE DEMOKRATİK BİR ÜLKEDİR”

Türkiye, demokratik hukuk devletinin gereklerine hassasiyetle riayet eden bir ülke olduğunu sözlerine ekleyen Ömer Serdar son olarak şunları kaydetti: “Türkiye’nin, “demokrasi, insan hakları ve evrensel hukuk” alanlarındaki hassasiyetleri en üst noktadadır. Bu konularla ilgili her türlü her türlü tarafsız eleştiri ve yapıcı öneriye açık olduğumuz bilinmeli; buna karşın ülkemize yönelik tutarsız, önyargılı, sübjektif ve rasyonellikten uzak kararlara müsamaha göstermeyeceğimiz unutulmamalıdır. Türkiye, Birliğe katılma iradesi taşıyan ve bunu her fırsatta dile getiren demokratik bir hukuk devletidir. Avrupalı müttefiklerimizden beklentimiz, ortaklık ruhuna uygun olarak davranmaları, karşı karşıya kaldığımız sıkıntıları aşabilmek adına demokratik bir sabır göstererek destekleyici ve kolaylaştırıcı bir konum belirlemeleridir.”

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet