Yetenekli hikâyeciler bu yarışma sizin için!

Elazığ Belediyesi ve Bizim Külliye Dergisi işbirliği ile Elazığ’da uluslararası katılımlı 1. Dede Korkut Hikâye Yarışması gerçekleştirilecek. Eserlerin son teslim tarihi ise 30 Haziran 2018 olarak açıklandı.

Yetenekli hikâyeciler bu yarışma sizin için! Kültür-Sanat

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın kamuoyuna duyurması ile başlayan Uluslararası Dede Korkut Hikâye Yarışmasında katılımcılar eserlerini 30 Haziran 2018 tarihine kadar ulaştırabilecekler.

YARIŞMA İKİ KATEGORİDEN OLUŞUYOR

İki kategoride yapılacak yarışmanın ilk kategorisi Elazığ genelinde orta öğrenim öğrencilerine yönelik olacak. Bu kategoride ilk üçe girenlere tam, yarım ve çeyrek altın ödül verilecek. Yine bu kategoride yarışmacılar 10 adet mansiyon ödülü ile ödüllendirilecekler. Her yaştan insanın katılımına açık, serbest içerikli ve toplam 10.000 lira para ödüllü ikinci kategoride ise birinciye: 5.000 TL, ikinciye: 3.000 TL, üçüncüye: 2.000 TL ödül verilecek. Ayrıca yarışmada dereceye giren hikâyeler Bizim Külliye dergisinde de yayımlanacak.

HİKÂYE GELENEĞİMİZE KATKIDA BULUNMAK AMAÇLANIYOR

Yarışma Düzenleme Kurulu adına bir açıklama yapan Proje Koordinatörü Nazım Payam, yarışmanın Türk hikâyeciliğine ve hikâye geleneğimize katkıda bulunmayı amaçladığını belirterek, yarışmaya Dede Korkut’un adının verilmesini de, bu önemli şahsiyetin ve onunla özdeşleşen hikâyeciliğimizin yaşatılmasına yönelik olduğunu belirtti. Nazım Payam açıklamasında “Belediyemiz ve Bizim Külliye dergisi tarafından düzenlenen hikâye yazma yarışması Türk hikâyeciliğinin zengin ve güçlü arka planına dikkat çekmek, dil ve kültürümüze hizmet amacı taşımaktadır. İki kategoride yapılacak olan yarışmanın 1. kategorisi Elazığ ilinde ortaöğrenim öğrencileri içindir. 2. kategorisi ise Türkiye ve Türkiye dışındaki bütün hikâyecilere açıktır. Yarışmanın, edebiyatımıza güçlü hikâyeci ve hikâyeler kazandırma yolunda önemli bir adım olacağı düşünmekteyiz. Yarışma, geleneksel hikâyemizi yaşatma ve hikâyeciliğimiz adına bir adım atma amacını taşımaktadır. Yarışmayla yeni hikâyecilerin yetişmesine vesile olma imkânı da bir bakıma sağlanmış olacaktır. Yarışmamız aynı zamanda millî hayatımız açısından olumlu gelişmeleri hikâyeci zaviyesinden yansıtmak gibi bir amaca hizmet edecektir. Yarışma, hikâye anlatıcılığımızda yüce bir kişi olarak görülen ve kültürümüz için sembol bir kişi olan Dede Korkut gibi bir adın yaşatılması açısından da hem önemli hem de anlamlıdır. Kadim bir hikâye geleneği olan Türk milletinin, bu türle temasının da sağlıklı bir şekilde devam etmesi kültürümüzün geleceği açısından oldukça önemlidir. Türkçenin uluslararası bir edebiyat müşterekliğiyle de gündeme taşınacak olması, Türk diline bir hizmet adımı olarak kaydedilecektir.” İfadelerini kullandı.

“PROJENİN DUYURULMASI SAĞLANACAK”

Payam ayrıca açıklamasında Millî Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türk Cumhuriyetlerinin Büyükelçilikleri, Yurt Dışı Türk Dernekleri, Yunus Emre Enstitüsü, TÜRKSOY, TÜRKSAV, Türkiye Yazarlar Birliği, İLESAM, ESKADER, akademik ve edebî muhitin desteği alınarak; dergiler, internet, TV ve gazeteler aracılığıyla projenin duyurulmasının sağlanacağını kaydetti. Nazım Payam açıklamalarının sonunda “Yarışmamızın konusu serbesttir, Türkiye Türkçesiyle kaleme almak şartıyla yurt içinden ve yurt dışından herkes katılabilir. Eserlerin son teslim tarihi 30 Haziran 2018 olup sonuçlar Eylül 2018’de açıklanacak, yine Eylül ayı içerisinde ödül takvimi duyurulacaktır. Yarışmamızın diğer detayları ve şartname, teslim adresi ve iletişim bilgileri Elazığ Belediyesi ve Bizim Külliye dergisi web sayfasında yer almaktadır”.dedi. Yarışmanın jüri üyeliklerini ise Nazım PAYAM (Proje Koordinatörü), Necip TOSUN, Bahtiyar ASLAN, Şerif AYDEMİR, Necati KANTER, Cemil TURGUT, Mahmut BAHAR yapacak. Yarışmanın Yürütme Kurulu Selami POLAT ve Mehmet KARAASLAN’dan oluşuyor. Yine yarışmanın sekretaryasında ise Gıyasettin DAĞ yer alıyor.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet