14 Şubat en çok onları mutlu ediyor!

Sevgililer gününe hazırlıklar başladı. Esnaf telaşlı. Özellikle mücevherciler, çiçekçiler ve çikolatacıları sevindiren bugün işlerin en yoğun olduğu günler arasında görünüyor. İşletme sahipleri 14 Şubat hakkındaki beklentilerini gazetemize anlattılar.

14 Şubat en çok onları mutlu ediyor! Güncel

Haber: Sami ÖZER- Faik AKGÜN/özel

Yarın Sevgililer Günü.  Esnaflar tüm hazırlıklarını yaptı. Her yıl 14 Şubat’ta kutlanan Sevgiler Günü’nde sevgilisini mutlu etmek isteyenler ise kuyumcuların, çiçekçilerin ve çikolata dükkanlarının yolunu tutmuş durumda. İşlerin yoğun geçtiği bu günlerde esnaflar ise bir hayli mutlu.

“DAHA ÇOK GÜNÜ KURTARMAYA YÖNELİK ŞEYLER TERCİH EDİLİYOR”

Aşkın ve sevginin ön plana çıktığı 14 Şubat’ın vazgeçilmezleri arasında yer alan mücevherciler tüm hazırlıklarını yapmış durumda. Sevgiler Günü’nde sevgilisini özel hissettirmek isteyenleri beklediklerini ifade eden Atasay Mücevher Elazığ temsilcilisi Ersin Aydın; “İnsanlar bu günde biraz daha uygun fiyatlı ürünler almaya dikkat ediyor. Daha çok günü kurtarmaya yönelik şeyleri tercih ediyorlar. Tabi bu birazda bütçeyle alakalı bir durumdur. Bütçesi iyi olan daha büyük hediyeler alabiliyorlar. Ama piyasadan edindiğim izlenimde farklı yönde değil. Özellikle bu tür günler kurtarılmaya yönelik şeyler alınıyor. Altında bir yükseliş olduğundan alınan şeylerde ona göre oluyor. İster istemez alınan hediyeye dikkat ediliyor. Vatandaşlarımızın Sevgililer Günü’nü kutladığını rahat bir şekilde söyleyebilirim.  Bu günü kutlayanlar sürekli artıyor. Tabi ki gençler daha fazla kutluyor. 40 yaş ve üzeri olanlar ise daha faklı düşünüyorlar. Daha çok eski kültürün verdiği örf ve adetlere göre yaşıyorlar.  Bazıları 14 Şubat’tan önce gelip hediyesini alıyor. Biz o gün kutlamıyoruz, ama yine de bir beklenti var deniliyor. Tabi bu kutlamalar piyasaya ister istemez bir hareketlilik getiriyor. Bu sene beklentimiz yüksek. Daha fazla satış yapmayı planlıyoruz. Bu günde kendi kendine hediye alanlarda var. Özellikle evli kadınlar kendilerine hediye alıyorlar. Çünkü erkekler bu tür şeylere fazla itimat etmiyorlar. Eşlerine para verip onların kendilerine hediye almalarına vesile oluyorlar. Ürün bazlı kampanyalarımız mevcut.” açıklamalarında bulundu.

“ÇİKOLATA ÇİÇEĞİN TAMAMLAYICISIDIR”

Sevgililer Günü’nde çikolatanın önemli bir tamamlayıcı olduğunu belirten Funda Sunav; “14 Şubat Sevgiler Günü için çikolata siparişlerimiz geçen yıllara göre daha fazla. Vatandaşlar 14 Şubat için şimdiden siparişlerini vermeye başladı. En fazla tercih edilen çikolata çeşitlerimiz kalpli kutularda olanlar diyebilirim. Sevgililer Günü’ne özel çikolata tercih edildiği takdirde süslemesi ve bir gül de manolya çiçekçilikten hediyemizdir. Sevgililer Günü’nde en çok evli çiftler çikolata tercih ediyor ama sevgililerinde tercih etmesini isteriz. Sevgiler Günü’nde çok fazla çikolata tercih edilmiyor. Ama çikolata her zaman gülün tamamlayıcısıdır. Onun için çiçek alınırken, yanında çikolata olmasına dikkat edilmeli. Aşkın yolu çikolatadan geçer.” ifadelerinde bulundu.

“ERKEKLER ÇİÇEK, BAYANLAR KIYAFET ALIYOR”

Çiçekçi esnaflarından Mehmet İsmail Zaman ise sektörlerinin en yoğun günlerden birinin arifesinde olduğunu ifade ederek bütün hazırlıklarını tamamladıklarını, vatandaşların bütün isteklerini karşılayabileceklerini ifade etti. Zaman,  bayanlara da bir çağrı yaparak bayanlardan bu yıl sevgililerine veya eşlerine kıyafet almak yerine çiçek almaları çağrısında bulundu. Yaşanacak yoğunluğa hazır olduklarını belirten Zaman,  “Her yıl olduğu gibi bu yılda biz çiçekçiler açısından yoğun ve özel bir gün olan sevgililer gününe çok yaklaştık. Her ne kadar bu özel güne bir hafta kadar zaman olsa da yoğunluğumuz şimdiden başladı. Hemşerilerimizden özel siparişler geliyor. Biz de hemşerilerimize tam anlamıyla hizmet vermek için hem yapay hem de doğal çiçeklerde bütün hazırlıklarımızı eksiksiz olarak yaptık.” dedi. Zaman, Elazığ’da Sevgililer Günü’ne 7’den 70’e her yaşta insanın yoğun bir ilgi gösterdiğini bu durumun Elazığ’ın sevdiğine verdiği önemden kaynaklandığını kaydederek, “ Elazığ  bu özel güne Türkiye genelinin üstünde  bir ilgi  gösteriyor. Bu noktada her yaş grubundan hemşerimizi sevgilisine ya da eşine hediye aldığını görüyoruz. Bu durumu şöyle örneklendirecek olursak on yaşında ki bir kardeşimiz de 50 yaşındaki bir amcamız da sevgilisine ya da eşine çiçek alıyor. Şunu da belirtmeden geçmek istemiyorum; İlimizde sevgilisine ya da eşine çiçeği neredeyse sadece erkekler alıyor. Bayanlar sevgililerine genellikle kıyafet almayı tercih ediyor. Elazığlı erkekler ile bayanların sevgililerine ve eşlerine göstermiş oldukları ilginin temelinde sadakat ve bağlılık olduğunu görüyorum.” ifadelerini kullandı.

“EN ÇOK BUKET GÜL TERCİH EDİLİYOR”

Elazığlı bayanlara sevgililerine ya da eşlerine bu yıl çiçek almaları için çağrıda bulunan Zaman,“Sizin aracılığınızla eşine ya da sevgilisine çiçek alan erkeklerinde çiçek beklediğini ifade etmek istiyorum. Bunu çiçek almaya gelen erkeklerden bizzat duyuyorum. Bu noktada bayan kardeşlerimizden ve ablalarımızdan bu yıl bir değişiklik yaparak kıyafet yerine sevgililerine ya da eşlerine hediye alırken çiçekleri tercih etmelerini istiyorum. Alacakları canlı bir çiçekle eşlerini ya da sevgililerini çok mutlu edecekleri gibi sürekli bir şekilde sevgililerinin ya da eşlerinin akıllarında olacaklardır.   Erkeğin bayan kardeşimizin hediye ettikleri çiçeği masasına koyduğunu düşünelim. Bu şekilde sürekli bir şekilde sevdiğini görmüş gibi olacaktır. Bu da erkeği mutlu edeceklerdir. Ablalarımız erkek çiçeğe bakabilir mi diye de düşünmesinler? İnan ki erkekler çiçeklere bayanlardan daha iyi bakıyorlar. Hele ki o çiçek sevdiğinden gelmişse adeta üzerine titriyorlar” dedi. En çok tercih edilen çiçek türleri ile ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Zaman,“İlimizde en çok tercih edilen çiçeklerin başında buket güller geliyor. Buket gülü sırasıyla orkide, papatya, kır çiçeği, kuzmanya, antonyum , sıpak ve terelyum  takip ediyor. Yapay çiçeklerde ise yeni sezon ürünleri olan kaideli yapay çiçekler yoğun ilgi görüyor.” dedi.

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet