Elazığ Beyaz TV’de tanıtıldı

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz Beyaz Tv’de yayımlanan Uyan Türkiyem adlı programda Elazığ Belediyesinin çalışmalarını anlatarak izleyenleri Elazığ’a davet etti.

Elazığ Beyaz TV’de tanıtıldı Güncel

Haber: Songül DURSUN

Beyaz TV’nin sabah programına Harput’tan canlı yayın ile katılan Başkan Mücahit Yanılmaz İlimizin güzelliklerini bir bir tanıtarak izleyicileri Elazığ’a davet etti. İlk olarak konuşmasında Harput’un önemine değinen ve Harput Kalesi’nin tarihini anlatan Yanılmaz, “Tüm izleyicileri Elaziz’den, Mamuratül Aziz’den, Harput’tan selamlıyorum. Kadim şehirdeyiz, kadim bir kentteyiz.Birçok medeniyetin, birçok dinlerin, birçok ırkların, birçok mezheplerin yaşadığı ve her birinin bu kültüre katkı sağladığı güzel bir mekandayız.Tarihi Harput Kalesi diğer bir adıyla süt kalesi denilir. Bu kale yapıldığında su bulunmadığından dolayı suyun yerine harcına süt konulduğu için süt kalesi denilir. Dolayısıyla Harput’a, Elazığ’a ve bölgeye önemli değer katan bir simge olarak durur.Şu anda restorasyon çalışmaları devam ediyor.İnşallah turizme açtığımızda görülecek gezilecek ve incelenecek çok önemli bir imge olacak. Esasında Türkiye’de, dünyada arkeolojik araştırma yapmak isteyenler, sosyolojik araştırma yapmak isteyenler, geçmişi araştırıp gelecekle ilgili fikirlerini görüşlerini belirtmek isteyenler için Harput kalesiyle, medreseleriyle, hanlarıyla, hamamlarıyla o dönemde yaşayan Hıristiyanların kiliseleriyle bulunmaz bir yer, çok önemli bir yer. Mesela Meryem Ana Kilisesine her yıl ağustos ayında dünyanın birçok yerinden Hıristiyanlar gelir burada ayin yaparlar, tören yaparlar. Dolayısıyla ağustos ayında Harput tıklım tıklım bu törenlerle dolu dolu geçer.”

İNSANI MERT, TOPRAĞI AZİZ, KADİM ŞEHİR ELAZIĞ

İlimizin “İnsanı mert toprağı aziz kadim şehir Elazığ” diye anlatıldığı programda Başkan Yanılmaz Elazığ Belediyesinin çalışmalarından da bahsederek şunları söyledi: ”30 Mart 2014 tarihinde göreve geldiğimizde en hızlı bir şekilde projelendirdiğimiz; yaptığımız, bitirdiğimiz projelerden bir tanesi Kültür Park projesidir. İçerisinde spor tesisleri, halı saha, basketbol sahaları, voleybol sahaları, tenis kortları, restoranları, Türk Mutfağı ve Dünya mutfağı bulunduruyor. Dünya mutfağına gelen “ ben Japon yemeği istiyorum” dediğinde Japon yemeği yapılır. Bir İtalyan yemeği istendiğinde İtalyan yemeği yapılır. Türk mutfağında ise Elazığımızın güzel yöresel yemeklerini bulmak mümkün… 154 çeşit yöresel yemeğimiz var. Dolayısıyla Gaziantep’ten sonra Türkiye’de gastronomide ikinci sırada olan iliz. Yemeklerimizle de meşhuruz. Bütün izleyicileri güzelim yöresel yemeklerimizi tatmaya Elazığ’a davet ediyorum. Kültürpark’da bir de Down Sendromlu evlatlarımız için açmış olduğumuz Down Kafemiz var. Down Sendromlu hastalarımız oraya geliyorlar. Kendi çaylarını, yemeklerini yapıyorlar, orada bütünüyle bir yaşamın keyfini çıkarıyorlar. Onların yüzünün tebessüm etmesi bir dünyaya bedel…”

MESİRE ALANLARINDAN BAHSETTİ

Programda göreve geldiklerinden beri Elazığ’a iki tane mesire alanı kazandırdıklarını aktaran Başkan Yanılmaz “Kahraman Şehit polisimiz Fethi Sekin Mesire Alanı 160 bin metrekare büyüklüğünde ormanlık bir alan. O ormanlık alanı yeniden düzenledik, yeniden şekillendirdik. 3bin 500 kamyon hafriyat oraya taşıdık. Barbeküleriyle oturma gruplarıyla spor tesisleriyle dinlenme alanlarıyla 24 saat vakit geçirilebilecek çok önemli bir mesire alanı… Özellikle Ramazan ayında iftar ve sahur saatlerinde orada boş yer bulma mümkün değil. Ona eş olarak 1 milyon 540 bin metrekarelik Cip Barajı Mesire alanını bitirdik. Onu da bu yıl hizmete sunduk. Yine orası da bir piknik alanı, masaları barbeküleriyle piknik alanlarıyla yeme içme yerleriyle tam bir dinlenme yeri olarak hemşehrilerimize ve bütün bizi izleyenlerimize hizmet verecek olan bir alan…”dedi.

DÜNYADA İLK KEZ ELAZIĞ’DA KULLANILACAK

Yine Şehrimizden “Doğu Anadolu’nun yükselen yıldızı Elazığ ” diye bahsedildiği programda iİlimize yakın zamanda hizmet verecek olan elektrikli otobüs projesi hakkında bilgilendirmeler yapan Başkan Mücahit Yanılmaz, elektrikli otobüslerin dünyada ilk kez Elazığ’da kullanılacağını söyledi. Yanılmaz, “Göreve geldiğimizde ilk olarak yaptığımız önemli çalışmalardan bir tanesi çöpten elektrik enerjisi üretecek tesisi kurmaktı.  2015 Aralık ayı itibarı ile kurduk ve bu tesisimizde günde 10 bin konuta yetecek kadar elektrik enerjisi üretiliyor. Bu yılın Nisan ayında ise dünyada ilk defa Elazığ’da kullanılacak olan 18 metre uzunluğunda, körüklü, bataryalı, her türlü konfora sahip olan elektrikli otobüsleri Elazığımzda kullanmaya başlayacağız.”diyerek sözlerini sürdürdü.

HERKESİ ELAZIĞ’A DAVET ETTİ

Başkan Yanılmaz programın sonunda hizmete açtıkları hayvan hastanesine de değinerek izleyenleri Elazığ’a davet etti ve “Tabi bununla birlikte yapmış olduğumuz hayvan hastanesine de değinmeden geçemeyeceğim.30 dönüm arazi üzerinde 5 bin metrekarelik bir kapalı alanda polikliniği olan ameliyathanesi olan yoğun bakımı olan röntgen cihazı olan ultrason cihazı olan tam teşekküllü bir hayvan hastanesi kurduk. Orada her türlü hizmeti veriyoruz. Tüm izleyicileri Elazığ’a davet ediyorum. Elazığ’ın doğasını, tarihini, kimliğini, sanat eserlerini, kültürünü tanımak, yaşamak ve yemeklerinden tatmak üzere Elazığ’a davet ediyorum.”diyerek sözlerini noktaladı.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet