“En küçük bir kötü muameleyi bile göz ardı edemeyiz”

Gazetemizin 10 Şubat 2018 tarihli manşetine ilişkin sorumuzu yanıtlayan TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyon Başkanı ve AK Parti Elazığ Milletvekili Ömer Serdar, şikayet gelen bütün cezaevlerine heyet gönderdiklerini ve kötü muamele iddialarını soruşturduklarını, en küçük bir kötü muameleyi bile göz ardı edemeyeceklerini söyledi.

“En küçük bir kötü muameleyi bile göz ardı edemeyiz” Siyaset

Haber: Fatih ATABEY

Geçtiğimiz günlerde ulusal basında Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevine ilişkin yer alan bir haberde TBMM Komisyonu’nun Elazığ Cezaevi’nde yaptığı incelemeye ilişkin olarak hazırladığı iddia edilen bir rapora yer verildi. Raporda ise tutuklu ve hükümlülere kötü muamele yapıldığı, şikâyet üzerine iki gardiyan hakkında soruşturma açıldığı belirtildi. İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ömer Serdar, konuya ilişkin sorumuzu şu şekilde yanıtladı:Ben bu noktada gazeteye yanlış yaptıklarını ifade ettim. Onlar da yanlış yaptıklarını kabul ettiler. Biz şikayet bulunan bütün cezaevlerine heyetler gönderiyoruz.  Kötü muamele iddialarını soruşturuyoruz.  Göndermiş olduğumuz heyet koğuşa giriyor. Koğuşlarda ki şikayetleri alıyor. Bütün şikayetleri zabıt altına alıyor.  Bizim komisyonumuzun tespit ve öneriler kısmında bu iddiaların birçoğunun gerçek olmadığını görüyoruz. Kötü muamele ile ilgili iki tane soruşturma açılmış, bu iki soruşturma ile ilgili olarak da takipsizlik kararı verilmiştir.  Biz en küçük bir kötü muameleyi bile göz ardı edemeyiz.  Gazete iddialardan hareket ederek böyle bir haber yapmıştır.  Cezaevi ile ilgili rapor hazırlandı. Çarşamba günü komisyon gündemine alınarak görüştük ve raporu kabul ettik.  Raporda sunduğumuz önerilerimiz vardı. Bu önerilerimiz doğrultusunda cezaevine yeni bir heyet gönderdik. Heyet gözlemlerde bulunacak, kameralara ilişkin olarak da önerilerimizi sunmuştuk.  Kameraların mağduriyet yaratmayacak şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Sayımlara ilişkin şikayetler bulunuyordu. Sayımların mevzuatlar çerçevesinde yapılmasını önerdik.  Cezaevlerindeki alt yapı noktasında Türkiye’nin çok ciddi mesafeler aldığını görüyoruz.”

“TERÖR TUTUKLULARI TOPLUMDA İNFİAL UYANDIRMA ÇABASI İÇİNDE”

Bireysel bazı tutumların devlete fatura edilmemesi için cezaevlerinde kontrollerin devam edeceğini de aktaran Serdar, “Bu kadar mesafe alınan bir konuda bireysel birtakım yanlışların devlete fatura edilmesinin önüne geçmek için kontrolleri ciddi bir şekilde yaptıracağım.  Yapmış olduğumuz inceleme de rutin incelemelerden biriydi. Daha öncesinde bir takım açlık grevleri de yaşanmıştı.  Şuanda o grevler yok.  Bu grevlerin de nedenlerini araştırıyoruz. İdareden kaynaklı bir sorun varsa bu sorunu gidermeye çalışıyoruz.  Ancak şunu da belirtmek istiyorum. Özellikle terörden tutuklu ya da hükümlü olarak cezaevinde bulunanların toplumda infial uyandırma çabası içinde olduğunu vurgulamak istiyorum.  Bu noktada basını da çok detaylı olarak tanıyoruz. Kötü muamele ile ilgili herhangi bir bilgi bize gelmeden basına ulaşmış olsa bile ilgili heyetimizi gönderiyoruz. Son olarak Çorlu’da ihmali olan görevliler ile ilgili soruşturma açtırdım.”dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet