Yüzlerce kişi ‘kar yağsın’ diye dua etti

Doğu Anadolu Bölgesi'nde son 40 yılın en kurak kışı yaşanıyor. İlimizde yüzlerce vatandaş ‘kar yağsın’ diye dua etti.

Yüzlerce kişi ‘kar yağsın’ diye dua etti Güncel

Haber: Sami ÖZER

Türkiye genelinde olduğu gibi İlimizde son yılların en kurak kışını geçiriyor. Kuraklığın son bulmasını isteyen vatandaş da kar yağması için duaya çıktı. Harput Mahallesi sakinleri Cuma Namazı sonrası bir araya geldi. Tarihi Ulu Cami önünde toplanan vatandaşlar, Ulu Cami İmamı Hacettin Yılmaz öncülüğünde kar yağması için hep birlikte dua etti. Dua önceki konuşan Ulu Cami İmamı Hacettin Yılmaz ise, “Aylardır hasretini yaşadığımız, yolunu gözlediğimiz ve onun sonsuz hazinesinden bağlarımızı, bahçelerimizi, tarlalarımızı, kuyularımızı ve derelerimizi ihya edecek, kar ve yağmur diliyoruz. İnşallah dualarımızla bizi ihya edecek ilahi rahmeti tecelli edeceğiz. Çok ağır bir süreçten ve sıkıntılı bir zamandan geçiyoruz.  Son 40 küsur yılın en ağır kurak ve çorak kışı ile karşı karşıyayız. Allah inşallah imtihanımızı kolay eyler. Yükümüzü hafif eyler. Ve bu aminlerlebirlikte dualarımız kabul eder.”dedi.

“İNŞALLAH DUAMIZ KABUL OLUR”

Bu yıl yağmur ve kar yağışının az olması nedeniyle kuraklık yaşıyoruz diyerek sözlerine başlayan Vatandaş Fahri Tiryaki, “Tabi her şey cenabı Allahtan. Biz de bugün dua ederek, Allahtan yardım istedik. İnşallah Cenabı Hak rahmetini esirgemez. Ve bize bol bol kar ve yağmur nasip eder. Allah’tan bunu niyaz ediyoruz” dedi.  Vatandaş Kenan Yelken ise, “Cenabı Allah herkese yardım etsin. Biz kul olarak Allah’a yakışan olsaydık, bizi bu günlerle sınamazdı. Biz nankörlük ettiğimiz için bu haldeyiz. Biz kar ve yağmur için dua ettik. Allahtan yardım bekliyoruz. İnşallah dualarımız kabul olur.” ifadelerini kullandı.

“HER YIL BU DÖNEMLERDE GREYDERLERLE KARLA MÜCADELE EDERDİK”

Zülküf Demirpolat Harput Mahalle Muhtarı ise, “Bu sena malum çok kurak geçiyor. Son 40 yılın en kurak yılını yaşıyoruz. Bu kapsamda Harput Ulu Camide Cuma namazı sonrası vatandaşlarımızla bir araya gelerek Hacettin hocamız öncülüğünde dua ettik. Sosyal medyada bunun duyurusunu yapmıştık. Bize çok büyük bir dönüş oldu. Çoğu vatandaşımız mazeretlerini bildirerek, gelemeyeceklerini bildirdi. Herkesten Allah razı olsun.  Her yıl bu dönemlerde greyderlerle karla mücadele ederdik. Bu yıl günlük güneşlik. Bu şekilde devam ederse, yaz ayları çok ama çok kurak geçecektir. Biz de bu kapsamda dualarımızı ettik. İnşallah dualarımız karşılıklarını bulacaktır.” Açıklamalarında bulundu. 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet