Cezaevinde ‘kötü muamele’ iddiası

Geçtiğimiz günlerde ulusal basında Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevine ilişkin yer alan bir haberde TBMM Komisyonu’nun Elazığ Cezaevi’nde yaptığı incelemeye ilişkin olarak hazırladığı iddia edilen bir rapora yer verildi. Raporda ise tutuklu ve hükümlülere kötü muamele yapıldığı, şikâyet üzerine iki gardiyan hakkında soruşturma açıldığı belirtildi. İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ömer Serdar, işkence ve kötü muamele iddialarının mahpuslara ait olduğunu, komisyonun böyle bir tespitinin bulunmadığını belirterek, “Kategorik ve sistematik bir şiddet yok” dedi.

Cezaevinde ‘kötü muamele’ iddiası Güncel

Geçtiğimiz günlerde bir ulusal gazetede AK Parti İstanbul Milletvekili Fatma Benli’nin başkanlığındaki TBMM İnsan Haklarını İnceleme Alt Komisyonu’nun, Elazığ T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda yaptığı inceleme sonucu hazırladığı iddia edilen bir rapora yer verildi. Kötü muamelede bulunan iki ceza infaz koruma memuru hakkında savcılık tarafından soruşturma açıldığının belirtildiği raporda kötü muamele iddialarına yer verildi.  İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ömer Serdar ise, “İddiaların mahpuslara ait olduğunu, komisyonun böyle bir tespitinin bulunmadığını” belirterek “Kategorik ve sistematik bir şiddet yok. Kapasite fazlalığı başta olmak üzere eksiklikler de giderilecektir. Bireysel ihlal varsa buna ilişkin ikazlar da yapılıyor” dedi. Elazığ T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda mahkumların iddialarını içeren ve alt komisyonun yapıcı önerilerinin yer aldığı raporla ilgili Serdar şunları söyledi:

“SOMUT OLAY YOK”

“Elazığ Cezaevi’nde şikâyetler üzerinde komisyonu görevlendirdik. Gittiler incelemelerini yaptılar. Bütün koğuşları idareyi de dinleyerek ifadeler aldılar. Ancak cezaevinde mahpusların iddiaları ve sorunlar sanki komisyonun objektif tespitleri gibi sunulmuş, bu doğru değil. Oradaki tutuklular gerek hükümlü ve tutuklular dinlenir rapora yazılır. Ancak komisyonu tespitleri farklıdır. Kadın koğuşlarına ilişkin kötü muameleye ilişkin somut olay yok. Olanlar hakkında da iki soruşturma açılmış soruşturmadan sonra takipsizlik verilmiş.” 

“AYKIRILIK VARSA GİDERİLİR”

Banyo ve tuvaleti görecek kamera konulmasının fiziki zorunluluktan kaynaklandığını, içini görecek şekilde olmadığını belirten Serdar, “Orada somut olarak cezaevinde öne çıkan fazlalıktan kaynaklı sorunlar var. Fizik şartlar itibarıyla kapasite artırımı yapıyoruz. Kapasite fazlalığı da dönemin şartlarına ait zorunluluktan. Komisyon eğer bireysel tespit ve ihlal varsa buna ilişkin ikazlarını yapıyor. Biz de Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü ve ekibini çağırmıştık. Tespit edilen aksaklıklar konusunda gerekli incelemeleri onlar tamamlayacaklar. Aykırılık varsa bunlar giderilecek. Belirttiğim husus, katagorik olarak şiddet olarak sistematik şiddet olmadığı” dedi. (Haber Merkezi)

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet