Öztürk umutları tazeledi…

Cazibe Merkezleri Programı’nın açıklanmasının ardından teşvikle yatıp kalkar olduk. En son yapılan değişiklikler ile yatırımcı İlimizdeki OSB’ye yapacağı yatırımda 6.bölge teşviklerinden yararlanabilecek. Cazibe Merkezleri Programı kapsamında da İlimizde 5 milyonların üzerinde yapılan yatırımlar nereye yapıldığına bakılmaksızın hem 6.bölge teşviklerinden faydalanacak hem de ek olarak enerji desteğinden yararlanabilecek. Konuya ilişkin görüştüğümüz OSB Yönetim Kurulu Başkanı Suat Öztürk, hem OSB’ye yatırım yapmak isteyen yatırımcıların, hem de 5 milyon liranın üzerinde yatırım düşüncesi olan iş adamlarının bulunduğunu söyleyerek umutlarımızı bir kez daha tazeledi. Öztürk mevcut yatırımcının da bu teşviklerden faydalanması için girişimlerinin devam ettiğini belirtti.

Öztürk umutları tazeledi… Röportaj

Röportaj: Erhan Dabak

Cazibe Merkezleri Programı’nın açıklanmasının ardından teşvikle yatıp kalkar olduk. En son yapılan değişiklikler ile yatırımcı İlimizdeki OSB’ye yapacağı yatırımda 6.bölge teşviklerinden yararlanabilecek. Cazibe Merkezleri Programı kapsamında da İlimizde 5 milyonların üzerinde yapılan yatırımlar nereye yapıldığına bakılmaksızın hem 6.bölge teşviklerinden faydalanacak hem de ek olarak enerji desteğinden yararlanabilecek. Konuya ilişkin görüştüğümüz OSB Yönetim Kurulu Başkanı Suat Öztürk, hem OSB’ye yatırım yapmak isteyen yatırımcıların, hem de 5 milyon liranın üzerinde yatırım düşüncesi olan iş adamlarının bulunduğunu söyleyerek umutlarımızı bir kez daha tazeledi. Öztürk mevcut yatırımcının da bu teşviklerden faydalanması için girişimlerinin devam ettiğini belirtti. Öztürk, İlimizdeki yatırımların mart ayında hızlanacağını, 2018’de ise 10 bine yakın bir istihdam öngördüklerini ifade ederken, vatandaş ise teşviklerin yansımasını dört gözle bekliyor.

İlimizdeki en büyük sıkıntılarından biri de istihdam. İşsiz sayısındaki fazlalık gözleri yatırımlara çeviriyor. Yatırımcı ise devletin sunacağı destekleri bekliyor. Uzun yıllardır devam eden bu bekleyiş Cazibe Merkezleri Programı’nın açıklanması ile yerini büyük bir heyecana bıraktı. Her ne kadar sonraki gelişmeler hayal kırıklığı yaratsa da bu dönemde İlimizin elde ettiği kazanımlar yatırım umutlarımızı diri tutuyor. İlimizdeki yatırımların merkezi ise OSB olacak. Konuya ilişkin sorularımızı cevaplayan OSB Yönetim Kurulu Başkanı Suat Öztürk, yaptığı açıklamalar ile umutlarımızı tazeledi. Öztürk, hem OSB’ye yatırım yapmak isteyen yatırımcıların, hem de 5 milyon liranın üzerinde yatırım düşüncesi olan iş adamlarının bulunduğunu söyledi ve mevcut yatırımcının da bu teşviklerden faydalanması için girişimlerinin devam ettiğini belirtti. Öztürk sorularımıza şu cevapları verdi:

Teşvik sistemi nihayet açıklandı. Bu açıklamaların ardından kafaların karıştığını görüyoruz. Yeni açıklanan teşvik sisteminde İlimizin konumu nedir?

23 cazibe merkezleri arasında kimi iller 6.bölgeden kimi iller ise 5.bölgeden faydalanıyordu. Bizde son olarak 6.bölgeye dahil olduk. Altıncı bölgeye dahil olduğumuzda sektör anlamda sıkıntılar vardı. Yani bütün teşvikler sektörlerin birçoğunu kapsamıyordu. İlimiz için önemli olan sektörler bulunmamaktaydı. Bunlarla ilgili çeşitli girişimlerimiz oldu. Siyasilerimizde bu konularda çalışmalar yaptılar. İlimizi ziyaret eden bakanlara da sıkıntılarımızı dile getirdik. İlimizde mevcut sektörlerin yanında yatırımları devam eden sektörler bulunmaktaydı. 10 gün önce açıklanan teşvik sistemi ile 6.bölgenin kapsamının genişletilmesi yatırım yapan sektörlerin sorunlarını gidermiş oldu. Teşvik sisteminde ilimiz daha iyi bir konuma geldi. Döküm sanayi sektörü, cam sanayi sektörü, plastik sanayi sektörü, tekstil sanayi sektörü gibi sektörler yoktu. Hepsi bu teşvik sisteminde kapsama dahil oldular. Şimdi tekstilde hangi alanda yatırım yapılırsa yapılsın altıncı bölgenin şartlarından faydalanabilecektir. İlimizde son dönemde tekstil sektöründe ciddi yatırımların olduğunu görüyoruz. Ayrıca 5 milyon TL’lik yatırım yapan işletmelere %30 enerji indirimi geldi. 5 milyon TL’lik yatırımlar OSB’nin dışında da yapılsa 6.bölgenin teşviklerinden faydalanabilecektir. 

Şu anda İlimiz dördüncü bölgede, OSB’de yatırım yapıldığında 6. bölgenin desteklerinden faydalanılabilecek gibi bir algı var hala…

Eski teşvik yasası sizin söylediğiniz gibiydi. Şimdi İlimiz cazibe merkezleri arasında yer alıyor. Bu noktada bazı kriterler getirildi. 5 milyon liranın üzerinde yatırım yapma kriteri var mesela. 5 milyonun üzerinde yapılan yatırımda yatırımcı hem Cazibe Merkezi Programı’nın sunduğu teşviklerden hem de 6.bölge teşviklerinden faydalanacak. Bu durumda yatırımı OSB’ye yapma zorunluluğu yok. Ancak bu tutarın altındaki yatırımlar teşviklerden faydalanmak istiyorsa yatırımını OSB’de yapmak zorunda.

Baskil, Kovancılar, Karakoçan ilçelerimizde tekstil yatırımlar düşünülüyor. Onlarda mı faydalanacak bu teşviklerden?

“YATIRIMLAR MART AYINDA HIZLANIR, 10 BİN YENİ İSTİHDAM BEKLİYORUZ”

Oralarda yapılan yatırımlar da 5 milyon liranın üzerinde olduğu takdirde bu teşviklerden faydalanabilecektir. Bunun kanun ve yönetmeliği açıklandı. Ancak uygulama yönetmeliği daha belli olmadı. Bizde yönetmelikleri bekliyoruz. Yönetmeliklerin açıklanması ile OSB’de duran, özellikle plastikteki ciddi yatırımlar aktif hale gelecektir. Tekstilde bir firmamızda vardı. İkinci bir firma daha geliyor.  Teşvikin bu şekilde çıkması OSB için bir avantajdır. İlimiz gerçekten cazibe merkezi haline gelecek. Buradaki yatırımcı portföyü hızlanacak. Belirli sektörlerde ciddi yatırımlar gelecektir. Teşvik sisteminin açıklanmasından sonra 10’un üzerinde ciddi firma ile görüşmelerimiz oldu. 2018 yılının mart ayından sonra İlimizde yatırım açısından hızlı bir gelişmenin yaşanacağını tahmin ediyorum. 2018 yılında özellikle tekstil alanında gerçekleşecek yatırımlar ile 10 bine yakın bir istihdam bekliyoruz. Teknoloji alanında ciddi yatırımlar da var. Ancak istihdam açısından tekstil sektörü daha ciddi bir katkı sağlayacaktır. Cazibe Merkezi Programı’nın hayata geçilememesi nedeniyle bir buçuk yıl kaybettik. Şimdi onu telefi etmek için çalışacağız.

5 milyon lirayı aşan yatırımların İlimize geleceğini bekliyor musunuz?

Var var. Şu anda bile müracaatlar var. Mevcutlarda da 5 milyonun üzerinde yatırım yapacak firmalarımız var. Tevzi yatırımları var.

Teşviklerin açıklanması ile mevcut yatırımcıların durumu tartışılıyor. Teşvik yeni yatırımcıları kapsamaktadır. Eski yatırımcının durumu ne olacak?

“MEVCUT YATIRIMCILAR İÇİN DE ÇALIŞMAMIZ VAR”

Çalışma Bakanlığının bir çalışması var. Meclise gönderilecek. Eski işletmelerle ilgili. SGK yetkilileri ile de görüştük. Buna göre eğer bu işletmeler 2017 yılında ortalamanın üzerinde ve belirli sayıda işçi alımı yapmışsa yeni işletmelerin faydalandığı bazı desteklerden faydalanabilecek. Mesela bu işletmeler yeni alınan çalışanlar açısından SSK ve vergi muafiyetlerinden faydalanabilecek. Eski işletmeler mevcut işletmelerini büyütme ve makine araç gereçlerinin yenilemesi noktasında da desteklerden faydalanacaktır.

Peki, gelecek yatırımlara arsa tesisi konusunda bir gelişme var mı? Bu noktada bir sıkıntı yaşanır mı?

Şu anda bir sıkıntı çekeceğimizi zannetmiyorum. Beşinci etabın birinci kısmını bitirdik. Birinci kısımda az bir arsamız var. Beşinci etabın ikinci kısmı olan alanlarımız var. 110 hektara yakın bir parselimiz var. İmar çalışmaları bitti. Alt yapı çalışmaları ihaleleri bu yıl yapılacak. Ancak gecikmeler yaşansa bile parsellerde tahsis ederek geçici yollar ve alt yapı çalışmalarını yaparak yatırımcıya arsa tahsisini gerçekleştirmiş olacağız.

2018 yılına umutla bakabileceğimiz bir yıl olacak diyebiliyormuyuz?

2017’DE 28 İŞLETME ÜRETİME BAŞLADI

İyi olacak. 2017 yılında da iyi durumdaydık. Beşinci bölgede önemli yatırımlar yapıldı. 38 yatırımdan 28 e yakın işletme üretime başladı. Bir kısmı bu yıl üretime başlayacak. Bu bölgemizde 40 a yakın işletme yatırım yaptı.

OSB’de çok fazla istihdam sağlayan işletmenin bulunmadığından yakınılıyor. Buna katılıyor musunuz?

 İstihdamın en yüksek olduğu sektör tekstildir. Özellikle konfeksiyon bölümü olan yatırımlar istihdamın ana kaynağını oluşturuyor. Örneğin 30 bin metre kare alan üzerinde bir iplik işletmesi kurulduğundan en az 100- 120 kişiye istihdam sağlar. Şu anda bir tekstil firması ilimizde üretime başlayacak. Yine bu işletme OSB de bir fabrikanın yerini de satın alarak bu yılın mart ayında yatırımlarını gerçekleştirdikleri takdirde bine yakın bir istihdam imkanına ulaşılacak. Şu anda çağrı merkezi kuruldu. 130 kişi istihdam edildi. İstihdam olayı sektörlere bağlıdır. Otomasyon sistemi ile çalışan işletmelerde istihdam sayısı az olur. Yeni teşvik sistemine tekstilin dahil edilmesi ile iplik, dokuma gibi tekstil yatırımlarını da ilimize çekecektir.  Bahsettiğimiz işletme tam üretime geçtiğinde ise iki bin veya üç bin kişiye istihdam alanı yaratmış olacaktır. Bir iki yerli işletmeninde tekstilde yatırım yapması ile istihdam sayının artacağını düşünüyoruz.

Teşviklerin bu kadar gecikmesi sizce bir kayıp yarattı mı?

Teşvikte öncelikle bir buçuk yıllık bir kaybımız oldu. Faiz oranlarında %7’lik bir destek açıklandı. 5 milyon yatırımlarda %30’luk bir enerji desteği sağlandı. Ben isterdim ki yeni yatırımcıya  %50 eski yatırımcıya %25 bir destek verilsin. Bu desteğin verilmesini dile getirmemize rağmen bu olanak yatırımcıya sağlanmadı. Ancak yeni yatırımcıya şu anda sağlanan destekleri de küçümsenmeyecek destekler olarak kabul ediyoruz. Daha önce bildiğiniz gibi faizsiz para verileceği ifade edilmişti. 23 ilden üç bine yakın bir müracaat oldu. O teşvikte bütün finansmanı devlet karşılamaktaydı. Yeni teşvik sisteminde %7’lik bir destek sağlandı. İlk yatırım programında başvuruların bütçenin çok üzerinde talep edilmesi eski yatırım sisteminden vazgeçilmesine vesile oldu. Başta söylediğimiz gibi teşvik sistemi açıklandı. Ancak uygulamaların nasıl olacağını bekliyoruz. Yeni yatırımcı için bir sıkıntı olacağını beklemiyoruz. Eski yatırımcılar için ise daraltmalar olabilir.

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet