İlimizde bir ilk için imzalar atıldı

İlimizde 3,4 milyon TL değerinde olan kerevit ve su ürünleri işleme tesisinin faaliyete geçmesi için protokol imzalandı. Böylece İlimizde ilk kez su ürünleri işleme sektöründe bir işletme TKDK’nın desteklerinden faydalanmış olacak.

İlimizde bir ilk için imzalar atıldı Güncel

Haber: Kübra TÜRKAN

Protokol imza töreninde 3.4 Milyon TL değerinde kerevit ve su ürünleri işleme tesisi açılacağı yatırımın 1.7 Milyon TL’sinin Tarım ve Kırsal kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından karşılanacağı aktarıldı. Tesisin kurulumunun sözleşmesi yatırımcı Sait Taşkın'la TKDK il koordinatör Vekili İbrahim Sertaç Yılmaz arasında; Vali Çetin Oktay Kaldırım'ın ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris Alan’ın katıldığı programda imzalandı.

“İLK DEFA SU ÜRÜNLERİ PROJESİ GELDİ”

Protokol imza töreninde ilk söz alan TKDK İl Koordinatör Vekili İbrahim Sertaç Yılmaz oldu. Yılmaz, “Burada ilimiz için çok önemli bir projeye imza atmak için toplanmış bulunuyoruz. İlimizde bilindiği gibi su ürünleri yetiştiriciliğinde çok önemli bir potansiyel olmasına rağmen maalesef su ürünleri işleme sektöründe çok fazla bir talep olmadı. 42 İl koordinatörlüğü arasında çok fazla proje dağıtan iller arasındayız ve Avrupa Birliği hibelerini çok etkili kullanan illerin başında olmamıza rağmen maalesef su ürünleri işleme tesislerinde işleme sektöründe çok fazla bir projeye destek veremedik. Şimdiye kadar hiç proje talebi almamıştık. İnşallah bu kerevit ve su ürünleri işleme tesisiyle beraber bir ilki gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

“BU TESİS ELAZIĞ İÇİN BİR İLK”

Yatırımın kendisini son derece mutlu ettiğini ve bu tesisin Elazığ için bir ilk olduğunu kaydeden Yılmaz, “Bu tesisle yaklaşık 3 milyon 400 bin Türk Lirası tutarında bir yatırımı Elazığ’a kazandırmış olacağız. Bunun neticesinde de %50 hibe ile yaklaşık 1 milyon 700 bin lira tutarında bir rakamı da hibe şeklinde destekleyeceğiz” şeklinde görüşlerini bildirerek sözü Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris Alan’a bıraktı .

“ÇOK CİDDİ BİR YATIRIM”

Ülkemiz genelinde bu alanda sadece iki tesisin bulunduğuna dikkat çekerek sözlerine başlayan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris Alan, “Sait Taşkın beyefendinin yapmış olduğu çalışmalar neticesinde inşallah ülkemizde iki tane olan tesislerini üçüncüsü İlimize kazandırılacak. Bu açıldığı zaman ne olacak? Çin’e, İsviçre’ye ihraç edeceğiz. Şimdiden bağlantıların kurulduğunu biliyoruz. Bu balıkçılık sektörü için çok ciddi bir yatırım” dedi.

“ELAZIĞ İÇİN MÜCADELE VEREN BİR VALİMİZ OLDUĞU İÇİN MUTLUYUZ”

Vali Çetin Oktay Kaldırım’dan övgü ile bahsederek açıklamasına devam eden Alan, “ Burada da bunu söylemeden geçemiyorum, Sayın Valimiz Elazığ’a geldiği anda ilk işi Keban Alabalık Tesislerini gezmek oldu. Ben de kendisinin yanındaydım. Bu kadar güzel çalışkan ve Elazığ için mücadele veren bir Valimiz olduğundan dolayı da büyük mutluluk duyuyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

“SU ÜRÜNLERİNDE ÇEŞİTLİLİK VE İHRACAAT ARZU EDİLİYOR”

Protokol imza töreninde son olarak söz alan Vali Çetin Oktay Kaldırım,  “Bölgesine göre Elazığ’da su ürünlerinin potansiyeli gerçekten yüksek. Alabalık üretimi yoğun bir şekilde devam ediyor. Hatta birinci üretim yapıldı. Tabi bu 17 ton geçen yıllarda çıkan rakam 30 ton ama daha da büyüme kapasitesi potansiyeli var. Gerek Ticaret Odamız ile gerek diğer sektör temsilcileri ile yaptığımız değerlendirmelerde tek ürün değil de, ürünün çeşitlendirilmesi daha katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi ve ihraç potansiyeli daha yüksek ürünlere yönelik, aynı zamanda bunların birincil ürün olarak değil işlenerek Elazığ’a bir katma değer oluşturmasını istiyoruz” dedi.

“HEM İSTİHDAMA HEM DE İHRACAATA KATKI SUNACAK”

Ürünlere katma değer katılması gerektiğini aktaran Vali Kaldırım, “ Ürünlerin hem ihraç edilmesini hem de iç piyasaya sunulmasını istiyoruz. Sadece Kerevit’te yapmayacaklar. Bunun yanında diğer tesislerde olmayan bir özellik var.  Diğer ürünleri de alabalık dahil, işleme kapasitesine imkanına sahip olacaklar. Dolayısıyla yılın belli döneminde çalışan değil 7-8 ay inşallah çalışacak. Elazığ’a hem istihdam sağlayacak hem de katma değer sağlayacak bir yatırım olacak.  Kentimizin ihracatını arttıracak bir tesis olacak İnşallah. Tesisin temelini atarak, ilk heyecanlarına şahitlik ederiz” dedi.

“ELAZIĞ, İNŞALLAH KABUĞUNU KIRACAKTIR”

6. bölge teşviklerinden faydalanacağımıza da vurgu yapan Vali Kaldırım, “İnşallah Elazığ, kabuğunu kıracaktır. Özel sektör açısından İlimiz bir cazibe merkezi haline gelecektir.  OSB içinde ve OSB dışında da 5 milyon TL’yi aşan yatırımlarda bu kapsama girmiş oldu. Enerji desteği geldi” diyerek Elazığ’ın kazanımlarından bahsetti.

YATIRIMIN SEKİZ AY SONRA FAALİYETE GEÇMESİ BEKLENİYOR!

Protokol imza törenin ardından yatırımcı Sait Taşkın imza töreninde hazır bulunan kent protokolü tarafından tebrik edildi. Bu imzanın ardından 3,4 milyon TL’lik yatırımın sekiz ay sonra hayata geçmesi ve bölgemizin ilk kerevit ve su ürünleri işleme tesisine sahip olması bekleniyor.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet