Mağdur yatırımcı sus pus!

İlimizin 6.bölge teşviklerinden faydalanmasına yönelik karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından, “Mevcut yatırımcının suçu ne?” başlığı ile haber yapmıştık. Haberimizde teşviklerden faydalanamayan yatırımcısının sıkıntısını dile getirmiştik. Dün de Elazığ Organize Sanayi Bölgesindeki işletmeleri ziyaret ederek, teşviklere ilişkin kararı nasıl değerlendirdiklerini sorduk. Bu kapsamda gün boyu 20’ye yakın işletmeyi ziyaret ettik. Ancak, işletme sahiplerinden sadece 2 tanesi gazetemize demeç vermeyi kabul ederken, diğer hiçbir işletme yetkilisi mağdur olduğunu dile getirmesine rağmen demeç vermek istemedi.

Mağdur yatırımcı sus pus! Ekonomi

MAĞDUR YATIRIMCI SUS PUS!

Haber: Sami ÖZER/ ÖZEL

İlimiz 6. bölge teşviklerinden faydalanmasına yönelik karar önceki günlerde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ancak bu haber mevcut yatırımcıdan ziyade en çok yeni yatırımcıya umut oldu. Çünkü mevcut yatırımcının bundan faydalanabilmesi için belli şartları yerine getirmesi gerekiyor. Kararın ardından Organize Sanayi Bölgesini ziyaret ederek, mevcut yatırımcının fikirlerini almak istedik. Yaklaşık 20 firmayla görüştüğümüz haberimizde sadece 2 kişi kayıtlı olarak fikirlerini beyan etmeyi kabul etti. Kayıt dışı konuşan firma yetkilileri, hayal kırıklığına uğradığını ve bu şartlarda rekabet edemeyeceklerini söylerken, gazetemize demeç vermeyi kabul etmediler. Kayıtlı konuşan iki firma yetkilisi ise mevcut yatırımcının daha fazla düşünülmesi gerektiğini ve alternatif çözümler uygulanması gerektiğini ifade ettiler.

“BU ŞARTLARDA MEVCUT YATIRIMCI NASIL REKABET EDEBİLİR?”

 “6. bölge teşviklerinden yararlanmamız çok güzel bir olay” diyerek sözlerine başlayan Şah Yapı Ahşap Muhasebecisi Muhammed Kantarcı, “Ama bu kapsamda mevcut yatırımcıya belli şartlar dışında herhangi bir katkı yok. Bunun yerine mevcut işletmelere de belli kolaylıklar sağlamaları gerekmekte. Öncelikle sigorta primlerinde bir esneklik sağlanabilirdi. Yeni yatırımcı geldiğinde birçok kolaylık sağlanacak. Mevcut yatırımcıda bunlarla rekabet etmek zorunda kalacak. Şimdi bu şartlarda mevcut yatırımcı nasıl rekabet edebilir ki? Bu nedenle rekabetin devam edebilmesi amacıyla, mevcut yatırımcıya özellikli kış aylarında sigorta primlerinde, elektrik ve su faturalarında kolaylık sağlayabilir. Vergiler konusunda yardım etme şansı olabilir. Ek bina yapıldığı taktirde ve makine tesisat konusunda bazı yardımlar yapılacağı söyleniyor. Ama bunları yapmadan, herhangi bir yardım görünmüyor. Ama bizim için önemli olan özellikli kış aylarında fabrika giderlerine yardımcı olunması. Diyelim ki bizim ek bina veya yeni makine alma ihtiyacımız yok. O zaman ne olacak? Hiçbir yardım yapılmayacak. Bu şartlarda birçok fabrika teşvik dışında kalacaktır. Onun için belli şartlar daha koyulmalı. Çünkü fabrikalar özellikle kış aylarında birçok işçi çıkarıyor. Belli yardımlar yapılırsa kış aylarında hiç işçi çıkarılmak zorunda kalmaz. Ama şunu belirtmek isterim; mevcut yatırımcının büyümesi ve daha çok işçi çalıştırması adına öncelik mevcut yatırımcının olmalıydı. Organize Sanayi Bölgesinde 100’den fazla fabrika var. Bunların hepsi emekle, alın teriyle bin bir türlü zorlukla yapılmış. En başta destek mevcutlara verilmeliydi. Ama şu an görünürde böyle bir şey yok. Bu konuda mevcut yatırımcı şöyle düşünüyor: Dışarıdan biri geldiğinde buraya yatırım yaptığında ful yardım alıyor. Peki, benim suçum ne? Bu karar biraz daha mevcut yatırımcının lehine çevrilebilir.” açıklamalarında bulundu.

“ELDEKİNİN KIYMETİNİ BİLMEMİZ GEREKİYOR”

Edöksan Döküm Makine Yönetim Kurulu Yardımcısı Muhammed Fatih Elmas ise konuya ilişkin, “İlk olarak yabancı yatırımcıların gelip ilimizde yatırım yapması bizim mutlu eden olaylardan biridir. Yeni bir iş sahası açılacaklar. Yeni bir istihdam alanı yaratacaklar. Bunlar bir il için kesinlikle mutlu edici haberler. Ancak bu konuda bizimde farklı görüşlerimiz var. Şu an ilimizde çok sayıda fabrika mevcut. Bu fabrikaların birçoğu sahipsiz bırakılmış. Gereken destek verilmiyor. Biz 1980 yılından beri bu işin içindeyiz. İşi bildiğimiz halde desteklenmiyoruz. Bir gün biri gelip, ‘Burada ne üretiliyor. Ne yapılıyor’ diye kimse sormuyor. Kapımızı çalan kimse yok. Biz de bu konuda desteklenmeyi isterdik. Ama bizim yaptığımız projeler hep rafa kalkıyor. Özellikle ülkemiz için 2 projemiz var. Yatırım anlamında destek görmeyince projeden vazgeçmek zorunda kaldık.  Eleman istihdamı hiçbir şekilde sağlanmıyor. Yani yeni elamanlar sanayiye yönlendirilmiyor. Daha çok KPSS sınavlarına yönlendiriliyor. Ülkemizin en büyük sıkıntılarından biri de bu. Hep devlet kapısında iş bulunsun istiyoruz. 6. bölge yatırımları kapsamında Organize Sanayi Bölgesinde bütün şirketleri gezip, her kesin fikirlerinin alınması lazım. İşini çok iyi bilen ve yıllardır yapan yatırımcıya daha büyük bir destek sağlanmalı. Çünkü yeni kurulan bir fabrikanın hemen başarı göstermesi beklenemez. Ama yıllar önce kurulan bir fabrikaya destek verildiği takdirde başarılı olma şansı çok daha yüksektir. Bence ilk olarak eldekilerin kıymetini bilmemiz gerekiyor. Ama bu şekildeki bir politika, mevcut yatırımcıyı küstürecektir. Çünkü yarın yeni firmalar kurulduğunda ve devlet destekli olduğunda mevcut yatırımcıda göç etmek isteyecektir. Çünkü bu şekilde rekabet bile edemez. Günümüz teknolojisi şu an otomasyona gitmekte. İyi bir otomasyon sistemi kurmak içinde bayağı yüklü paralar lazım. İlimizde mevcut şirketler şimdi bu şartlarda bunu karşılayamaz. Çünkü sanayi bölgesi şu an çok dar bir alanda. Malzeme dışarıdan geliyor. Nakliyat şirketleri çok büyük paralar istiyor. Pazar çok uzakta. Allah herkesin yardımcısı olsun.” dedi.

“SAATLERCE KONUŞUP GÖRÜŞ BİLE VERMEDİLER”

İşin en trajik komik yanı ise dakikalarca konuşup, görüş vermeyi reddeden mevcut yatırımcı oldu. Hem yaşanan durumdan şikâyetçi olan hem de kayıtlı görüş vermek istemeyen yatırımcının en büyük korkusu ise yaptığı eleştirilerinin dönüp, dolaşıp kendine gelmesi…

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet