Arslan’dan eleştirel yaklaşım

ELEP Dönem Başkanı Asilhan Arslan, özellikle teşvik sistemi ve Cazibe Merkezi Programı kapsamında birçok yeni atılım beklediklerini, fakat siyasi iradenin projenin belli noktalarından dönmek istemesinden dolayı bir sürünceme süreci yaşandığını ve bu sürecin de ekonomimize ciddi zararlar verdiğini söyleyerek Cazibe Merkezi Programı’nın hayata geçirilmemesine eleştirel yaklaştı.

Arslan’dan eleştirel yaklaşım Ekonomi

Haber: Fatih Atabey

Elazığ İnşaat Müteahhitleri Derneğinde bir araya gelen Ekonomi Platformu (ELEP) üyeleri, 2017 yılını değerlendirerek 2018 yılı beklentilerini açıkladı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Elazığ Ekonomi Platformu Dönem Başkanı Asilhan Arslan, 2017 yılında Gıda Toptancıları Sitesi ve Elazığ Mobilyacılar Sitesi projelerini gerçekleştirmek amacıyla çok çalıştıklarını, 2018 yılında ise bu çalışmalarını neticelendirmek istediklerini söyledi. “Gıda Toptancılar Sitesi projemiz Elazığ Gıda ve İş Adamları Derneği Başkanımız Süleyman Kamaç’ın himayelerinde yürüyor. Proje için arazi ile alakalı Elazığ Belediyesi ile yasal süreç bir türlü neticelenmediği için başka çözüm yolu bulduk. Şimdi o yolda ilerliyoruz. Mobilyacılar Sitesi projemizi ise Gıda Toptancılar Sitesi projemizin neticelenmesi ile tekrar gündeme alacağız.”diyen Arslan 2018 yılında bu projelerin bitirilmesi yönünde çaba harcayacaklarını belirtti.

“EKONOMİZE CİDDİ ZARARLAR VERDİ”

Konuşmasının devamında İlimizdeki gelişmelere değinen Arslan, “Özellikle teşvik sistemi ve Cazibe Merkezi Programı kapsamında birçok yeni atılım bekledik. Fakat siyasi iradenin projenin belli noktalarından dönmek istemesinden dolayı bir sürünceme süreci yaşandı. Bu da ekonomimize ciddi zararlar verdi. Bunu yaşamak istemezdik. Lakin 2016 yılında hain bir darbe kalkışması oldu. Biz her ne kadar az şiddette hissetsek de içeride ciddi sıkıntılar var. Onların yansımaları ile birlikte belki istenilen seviyede planlanan projeler, teşvikler hayata geçirilemedi. Yeniden yapılanması gündemde. İnşallah yeni hali ile memleketimiz bir atılım içinde olacaktır.”şeklinde konuştu. 

“ATIL DURUMDAKİ İŞLETMELERİN YENİDEN EKONOMİYE KAZANDIRILMASI ÖNEMLİ”

Konuşmasında Cazibe Merkezleri Programı ve atıl durumdaki işletmelere de değinen Arslan, “2.OSB’nin kurulması ile alakalı çalışmalar ciddi anlamda bizleri mutlu ve motive ediyor. Cazibe Merkezi Projesi açıklandığında insanların dikkatini çekmişti. Özellikle İlimizdeki iş adamlarımız, dışarıda yatırımı olan Elazığlı hemşehrilerimizin memleketlerine dönüp bu imkandan istifade etmek hem de memleketlerine olan vefa borçlarını ödemek noktasında yeni yatırımlar planladıklarını biliyoruz.  Yatırımların bir kısmının hayata geçmesi için gayretimiz ve çabamız devam edecektir. Valimizin bu konuyu sahiplenmesi çok önemli. Atıl konumda olan yatırımlarımızın yeniden ekonomiye kazandırılması adına gerek borçlu olan müteşebbislerimizin işletmelerini çeviremedikleri noktada onlara ortak bulunması, gerekse de şirketini veya arazisini satmak isteyen müteşebbislerimizin önünün açılması noktasında yatırımcıların buluşturulması çok önemliydi. Çünkü yeni yatırım doğabilir ama mevcutta sıkıntılı olan müteşebbisin elinden tutup hem onun derdine derman olma hem de atıl olan yatırımı ekonomiye kazandırmak çok daha değerli. Bu çalışmalar gerçekten sevindiricidir. Birkaç müteşebbisimizin de savunma sanayinde ciddi projeler yapmaya başladığını biliyoruz fakat bu istediğimiz seviyede değil. O da kendi kulvarında gelişerek yürüyecektir.”dedi.

“İNŞALLAH 2018 ATILIM YILI OLUR”

Konuşmasının sonunda Türkiye ekonomisine ve ekonomide yaşanan büyümeye değinen Arslan, “Ekonomik anlamda 2017 büyüme verileri çok iyi çıkmıştır. Biz kendi iştiraklerimizden biliyoruz. Gerçekten hacim anlamında ciddi bir artış var. Ancak piyasada likidite problemi var. Merkez Bankası eski Başkanın dile getirdiği gibi memleketin öz kaynakları, bankaların öz kaynakları veya içlerinde bulunan mevduatlar bu büyüme rakamlarını karşılayacak durumda değil. Bankalar artık zorlanıyor. Neticede ekonomi bir dengedir. Her türlü yürümesi lazım. KGF destekleri ile ekonomi belli oranda nefes aldı.  Bir yandan da büyüme iştahımız çok fazla. Bu güzel bir durum ama ekonomi bir bütündür. Tüm çarklar belli oranda büyüyorsa her birinin büyümesi her birinin ona senkronize bir şekilde dönüş sağlaması çok önemlidir. Yeni teşvik sistemi ile birlikte yatırımcılarımız farklı özellikte teknolojik yatırımlara yönelirse inanıyoruz ki İlimiz daha sağlıklı bir büyüme ile daha ayağı yere basan bir yapı ile ilerleyecektir. İnşallah 2018 yılı atılım ve yatırım yılı olur.”dedi.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet