Yeğin: Mağduriyetlerin hepsini bertaraf edeceğiz

Elazığ Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü (SGK) hizmet binasının temel atma töreni, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Orhan Yeğin’in katılımıyla gerçekleştirildi.  Yaklaşık 1 milyon taşeron işçiyi ilgilendiren yasaya ilişkin de açıklama yapan Bakan Yardımcısı Yeğin, “Kamuda ve belediyelerimizde çalışan taşeron işçilerimiz, bundan sonra kamuda devletin kendi kurumlarının kadrosuna, belediyedeler de çalışan işçilerimiz ise belediyelerimize ait şirketlerde çalışacaklar. Taşeron şirketler üzerinde çalışırken yaşamış oldukları mağduriyetlerin hepsini bertaraf edeceğiz" dedi.

Yeğin: Mağduriyetlerin hepsini bertaraf edeceğiz Güncel

Haber: Sami ÖZER

Elazığ Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü (SGK) hizmet binasının temel atma töreni gerçekleştirildi.  13 bin 172 metrekare alana kurulan ve 23 milyon liraya maliyetle tamamlanması planlanan bina, 2019 yılının temmuz ayında hizmete girecek. İl protokolünün katıldığı programda konuşma yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Orhan Yeğin önemli açıklamalarda bulundu.

“BU İRADEDEN ELAZIĞ NASİBİNİ ALDI”

Türkiye’nin büyüdüğünü dile getiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Orhan Yeğin , “2000’li yılların başında milletin iradesi ile ülkenin yönetimini eline alan irade, sürekli büyümeye gayret etti. Türkiye büyürken hiçbir ayrıma tabi tutmaksızın ülkenin tüm şehir ve bölgelerini de o büyümeye ortak etti. Bu iradeden Elazığ’da nasibini aldı. 2000’li yılların başından bugüne kadar çok ciddi bir şekilde büyüdü. Bugün SGK il binasının temelini atıyoruz. Burada yaklaşık 200’ün üzerinde çalışanımız olacak. 23 milyonun üzerinde bir rakama mal olması beklenen bina, 13 bin 172 metrekare alana kurulacak. 2019 yılının Temmuz ayında hizmete açılmasını hedeflemekteyiz. Bakanlık olarak önemli çalışmalar yapıyoruz. Yoğun bir faaliyet içerisindeyiz.” ifadelerini kullandı.

 "MAĞDURİYETLERİ BERTARAF EDECEĞİZ"

Yaklaşık 1 milyon kişilik çalışanı ilgilendiren Taşeron Yasası’nda da belli bir noktaya geldiklerini ifade eden Yeğin sözlerine şöyle devam etti: “Bu düzenleme ile bundan sonra kamuda çalışanlar devletin kendi kurumlarında, belediyede çalışan işçilerimiz ise belediyelerimize ait şirketlerde çalışacaklar. Taşeron şirketler üzerinde çalışırken yaşamış oldukları mağduriyetlerin hepsini bertaraf edeceğiz. Asgari ücret çalışmaları da yılsonunda tamamlandı. 2016 yılındaki yüzde 30’luk artışı saymazsak,  bugüne kadar oransal olarak iyi bir artışa tekabül etti.  Milletimiz ve çalışanımız çok daha fazlasına layık. Bizim insanımız emeklerinin karşılığında çok daha güzel ücretler almaya layık. Kademe kademe iyileşmelerin oranlarını daha da yukarı çıkartarak ülkemizde ki gelişmeden hepimizin pay almasını hedefliyoruz. Bu yönetim anlayışı hakikaten garibanı, imkânı kısıtlı olanları önemseyen bir yönetim anlayışı. Hep beraber büyüyeceğiz ve bu ülkeyi büyüteceğiz. Tüm darbe girişimlerine, sınırlarımızdan  sosyolojik akışa, yurt dışından yapılan müdahalelere rağmen el ele vereceğiz” diye konuştu.

“DÜNYADA ÖRNEK BİR MODEL OLMAYA DOĞRU GİDİYORUZ”

 Türkiye’nin son dönemlerde ciddi bir değişim ve dönüşüm yaşadığını aktaran Vali Çetin Oktay Kaldırım ise, “Gelişiyor, kalkınıyor ve özellikle kamu hizmet sunumlarında hizmet anlayışı değişiyor. Kurumsal yapısı, vatandaşa bakışı yaklaşımı değişiyor ve dönüşüyor. Dünyada örnek bir model olmaya doğru gidiyor. Dolayısıyla Türkiye’nin bu değişim dönüşümüne en yakın şahitler biziz. Devletimiz, vatandaşa tepeden bakan, vatandaşı ikincil bir nesnel olarak gören bir anlayıştan vatandaşı merkeze ala ve en kıymetli varlık olarak gören bir mekanizmaya dönüşmüş durumda. Şimdiye kadar devlet vardı ve vatandaş devlet için vardı. Şimdi çok şükür vatandaş odaklı bir yaklaşıma dönüştük. Vatandaş varsa devlet vardır anlayışına yöneldik. Dolayısıyla biz bunu anlayış olarak, sahada uygulamalarını görüyoruz” ifadelerini kullandı.

SERDAR: HİZMET ETMEYEN BİR SİYASET ÜLKENİN ZAMANINDAN ÇALIYOR DEMEKTİR

 Siyasetin hizmet üretebildiği noktada kıymetli olduğunu ifade eden AK Parti Elazığ Milletvekili ve İnsan Hakları İnceleme Komisyonu (İHİK) Başkanı Ömer Serdar da, “Hizmet üretemeyen bir siyaset ülkenin zamanından çalıyor demektir. AK Parti hükumetlerinin programlarına baktığınızda bu hizmet unsurunun da ön plana çıktığını görürsünüz. Ülkenin bu anlamda kaybedilmiş çok yılları vardır. Siyasi çekişmelere kurban edilen çok yılları vardır. Ancak 2002’den sonraki dönemde anlayış olarak iki şeyi öne çıkardık. Birincisi demokratikleşme, ikincisi zenginleşme. Bunlar için ciddi adımlar atıldı. Bu ülkede anayasa reformları paketleri hazırlandı. Yasal düzenlemeler yapıldı. Anti demokratik, düzenlemeler mevzuattan çıkarıldı. Devlet adeta hatalarıyla yüzleştirilir duruma getirildi. Bugün tüm kuşatılmışlıklara rağmen, ülkenin en ciddi tehditlerle karşı karşıya olduğu bu dönemde, terör tehdidi, hain kalkışmalar, dışardan ekonomik kuşatmalar oluyor. Bu durum da bile hala taviz vermeyen bir siyasi anlayış devam ediyor. Çünkü biz görevimizi yapmazsak, hizmet yönünde gerekli adımları atmazsak, asıl Türkiye’yi içe kapatmaya çalışan, Türkiye’yi ekonomik anlamda daraltmaya çalışan ve bizi anti demokratikliğe itmeye çalışan kadroların emellerine hizmet etmiş oluruz. İşte onlar amaçlarına ulaşmasınlar diye, ülkemizin insanına en uygun çalışmaları devam ettiriyoruz.” açıklamalarında bulundu. 

“BİN 972 PERSONELİMİZ DİLEKÇESİNİ VERDİ"

Hizmetlerin en iyi şekilde yapıla bilinmesi için fiziki mekanların çok iyi olması gerektiğini dile getiren Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz da, "Elazığ'ımıza prestijli bir bina burada yükselecektir. Elazığ belediyemizde toplam 2 bin 544 personelimiz çalışıyor. 2 bin 544 personelimizin bin 972 personeli taşeron işçisi olarak çalışıyordu. Bu bin 972 personelimizin bütünü dilekçelerini verdi. 11 Ocak 2018 itibari ile çıkan kanundan faydalanmak üzere her türlü evraklarını doldurarak belediyemize müracaat ettiler. Türkiye'nin büyük bir problemi Cumhurbaşkanımızın iradesini ortaya koymasıyla çözüldü.” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından programa katılan Bakan Yardımcısı Yeğin, Milletvekili Serdar, Vali Kaldırım, Belediye Başkanı Yanılmaz ve diğer protokol üyeleri, birlikte butona basarak temel atma işlemini başlattı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet