Vatandaşın isteği yine istihdam

Yarın Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan İlimizde olacak.  Peki, vatandaşlarımızın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan beklentileri neler? Bu sorunun cevabını bulmak için yine vatandaşa sorduk. İlimizde yaşayan yabancılar Erdoğan’a duacı olurken,  Elazığlılar, Erdoğan’dan hem iş, hem de emekli maaşlarına zam istedi. Yani Cumhurbaşkanından geçen yıl da istihdam talep eden halkımızın, yine isteği değişmedi.

Vatandaşın isteği yine istihdam Güncel

Haber: Kübra TÜRKAN / Faik AKGÜN/ÖZEL

Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan İlimize gelmeden önce Fırat gazetesi olarak gençlere Cumhurbaşkanı’ndan ne istediklerini sormuştuk. Gençler istihdam ve siyasetin gençleşmesini istemişti.  Aradan yaklaşık bir yıl geçti geçmesine ama Elazığlıların ihtiyaç listenin ilk sırasını yine iş talebi oluşturdu. Vatandaşın ikinci isteği ise emekli maaşlarının iyileştirilmesi oldu. Vatandaşın diğer talepleri ise trafik ve Çimento Fabrikasının taşınması şeklinde oldu. İşte vatandaşlarımızın Erdoğan’dan beklentilerinin detayları…

“ERDOĞAN’I MÜSLÜMANLARIN LİDERİ OLARAK GÖRÜYORUM”

Kuzey Irak kökenli olan ve de iki yıldır İlimizde eğitimine devam eden Dara Hamid Jamil isimli vatandaşımız Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İlimize geleceğini duyar duymaz adeta gözleri ışıldadı. Sevinci gözlerinden okunan Jamil, “Elazığ, huzurlu ve güvenli bir şehir.  Elazığ insanı da çok iyi. Erdoğan’ı ben çok seviyorum. Şimdi Ne Suudi Arabistan ne Irak ne de İran gerçek Müslüman, gerçek Müslüman Türkiye ve Erdoğan. Benim Erdoğan’dan isteğim; eskisi gibi Osmanlı Devleti düzenini kurmasıdır” diyerek Erdoğan’ı Müslümanların lideri olarak gördüğünü kaydederek ona dualar etti.

“İLİMİZDE İŞ ALANI YOK, GENÇLERİMİZ İŞSİZ, YANİ BİZLER İSTİHDAM İSTİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çok çalışkan olduğunu ama Elazığlı siyasilerin sadece seçime yakın nabız yokladığını aktaran ve bundan dolayı Elazığlı siyasilere sitem ederek sözlerine başlayan Arif Örgüç, “Benim Cumhurbaşkanımıza iki tane söyleyeceğim şey var. Birincisi Cumhurbaşkanımız Elazığ’daki siyasilerin sadece seçimden seçime halimizi sorduğunu bilsin. Elazığlı siyasileri tanımıyoruz bile.  İkincisi de İlimizde iş alanı yok. Benim iki oğlum var ikisi de işsiz.  Biz kendimiz adına bir şey istemiyoruz. Sadece evlatlarımız ve diğer gençler için iş istiyoruz” diyerek hem yerel siyasilere sitem etti hem de gençler için istihdam alanları istedi.

“BİZE VERİLECEK EN GÜZEL MÜJDE GENÇLERİMİZİN İŞ SAHİBİ OLMASIDIR”

Erdoğan’ı çok sevdiğini ve onun için ölebileceğini aktaran Cuma Güveniren isimli vatandaş ise; “İlimizin en temel problemlerinden biri trafik, İlimizin trafik sorunu çözümlensin istiyorum. Birde her yerde kahvehaneler var. Ve bu kahvehaneler tıka basa gençlerimizle dolu. Gençlerimizin hepsi işsiz. Gençlerimiz çalışabilecekleri iş bulsalar, kahvehanelerde oturarak zaman öldürmezler. İlimizde fabrikalar açılsın ve gençlerimiz iş sahibi olsun istemekteyiz. Başkada ne isteyelim ki bizim için en güzel haber gençlerimizin iş sahibi olmasıdır” diyerek görüşlerini paylaştı.

“İNSANLARIN İŞİ OLURSA, HAYATLARI DÜZENE GİRER VE MUTLU OLURLAR”

İlimizin kronikleşen sorunlarına dikkat çeken vatandaşlarımızdan Mehmet Yıldırım, “Sorunlarımız say say bitmez.  Bu nedenle haliyle isteklerimizde bir hayli fazla olacak. Mesela; Yimpaş’ın arazisi ne oldu. Çimento fabrikası hani taşınacaktı. Stadyum ne aşamada bunların hiç biri çözüme kavuşturulmadı. Trafik desen şehir trafiğimiz hep karma karışık. İssizlik aldı başını gidiyor. İlimizde acil istihdam alanları oluşturulmalı, birçok fabrika kurulmalı ve de kurulan fabrikalarda yüzlerce hatta binlerce insan istihdam edilmeli. İnsanların işi olursa; o insanların hayatları da düzene biner ve kentimizde mutlu insanlar görürüz” ifadelerini kullandı.

“SULAMA BARAJLARI KURULMALI”

Şehrimizin birçok ihtiyacı olduğunu ifade eden Muzaffer Ussal, “Hani Çimento fabrikası kaldırılacaktı. Halâ kaldırılmadı. İşsizlik aldı başını gidiyor. İnsanlar eskiden köyleri üzerinden geçinirdi. Şimdi köylerinden de bir gelir elde edemiyorlar. Tarım bitti, hayvancılık bitti. Herkes işsiz kaldı. Sulama barajları hızlı bir şekilde hayata geçirilmezse tek tük tarımla uğraşan kişide artık tarım ile uğraşamayacak.  Bu sorunlarımıza Cumhurbaşkanı Erdoğan, çözüm üretsin istiyorum. İşsizliğin azalması için insanlar önce bildikleri işe yönelmeli. Sonra gençlerin istihdamı içinde fabrikalar açılmalı” şeklinde konuştu.

“EMEKLİNİN YAŞAM STANDARTLARI İYİLEŞTİRİLSİN”

Emekli olduğunu belirterek sözlerine başlayan Zülfü Çakmakçıoğlu, “Emeklilerin sorunları o kadar çok ki öncelikle Cumhurbaşkanımızdan ben emeklilerin maaşını iyileştirmesini istiyorum. Bu şekilde yaşamak zor oluyor. Yaşam standartlarımız iyileştirilmeli. Gençler işsiz kalıyor. Çünkü emekliliği dolan insanlar emekli maaşı yetersi diye çalışmaya devam ediyor. Sonrada gençlere istihdam alanı kalmıyor. Maaşlarda adaletsizlik var. Bu adaletsizlik giderilmeli” diyerek Erdoğan’dan emeklinin yaşam standartlarını iyileştirmesini istedi.

“BİZ İYİ KÖTÜ EMEKLİ OLDUK, PEKİ ÇALIŞMAYANLAR NASIL EMEKLİ OLACAK!”

Ekonomik anlamda durumların iyi olmadığını aktaran Ramazan Fidan, “Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin. Yaşam standartlarımız iyi olmayabilir. Lakin komşularımızda her yer kan gölüne dönmüşken şu an en birinci isteğimiz huzur.  Huzur her şeyin başı. Birde gençlerimizin işe ihtiyacı var.  İstihdam alanı oluşturulursa; işe ihtiyacı olan herkes iş sahibi olabilir. Gençlerimizin hepsini işsiz görünce mutsuz oluyoruz. Bizler iyi kötü emekli olabildik. Ama hiç çalışmayan insanlar nasıl emekli olabilecek” diyerek kendi sıkıntılarından çok gençlerin sıkıntılarına eğildi.

“PARAYI BİR KENARA BIRAKALIM, ÖNCELİĞİMİZ HUZUR OLSUN!”

Derdinin emeklilik maaşı olmadığını aktaran Mehmet Aslan, “Önceliğimiz huzur olmalı. Birlik ve beraberlik şu sıra çok önemli. 7’den  70’e herkesin ihtiyacı olan ilk şey huzur.  Ülkemizde huzur olmadıktan sonra; her birimizin bir dünya parası olsa ne olacak. Etrafımıza bir bakın tüm komşularımızda iç savaş var. Allah esirgesin, Rabbim şehitlerimize rahmet eylesin, gazilerimize de acil şifalar diliyorum. Biz bir ve birlikte Türkiye’yiz bu nedenle parayı bir kenara bırakalım ve de huzurumuzun bozulmaması adına dua edelim” diyerek sözlerini tamamladı.

“BENCE EN TEMEL SORUNUMUZ İŞSİZLİK, EMEKLİLİĞİME 4 AY VARDI AMA İŞSİZİM!”

İş- Kur üzerinden bir süredir çalıştırıldığını aktaran Derviş İmam, “Emekliliğimin dolmasına dört ay kaldı. Ancak İş- Kur üzerinden istihdam edildim ve emeklilik sürem dolmadan İş- Kur sürem dolduğu için işim sonlandırıldı. Şimdi yaşımdan dolayı iş bulmamda zor. Keşke emeklilik sürem dolana kadar iş bulabilsem. Sadece bende değil, gençlerimizin bir çoğu işsiz. Bence ilimizin en temel sorunu işsizlik ve bu sıkıntı bir an önce giderilmeli” diyerek hem çektiği sıkıntıyı hem de İlimizin en temel sorunu olan işsizliğe dair çözüm üretilmesini istedi.

“ERDOĞAN, SURİYE’Yİ DÜZELTSİN”

Suriye vatandaşı olduğunu aktaran Ubeyid Suhri, “Erdoğan, bizi Türkiye’ye kabul etti. Suriye ‘de yaşadığımız bölge çok kötü. Esad’ın askerleri ve de İŞİD’liler her yerde kan döküyor. Biz Türkiye’ye sığındık.  Halâ ailemden bazıları orada. Onlar için korkuyorum ve onlara dua ediyorum. Erdoğan’dan isteğim var. O da Suriye’yi düzeltisin ve Suriye’yi iyi bir hale getirsin.  Suriye düzelirse oraya dönüp ailemle yaşayabilirim.  Ya da burada iş bularak ailemi yanıma getirebilirim” diyerek başka bir ülkede yaşamanın zorluğuna dikkat çekti.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet