CHP, OHAL’in kaldırılmasını istedi

Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP) Elazığ İl Başkanı Zeki Kaplan partileri tarafından 15 Ocak Pazartesi günü Ankara’da düzenleyeceği OHAL Formu ile ilgili açıklamalarda bulunarak, OHAL uygulamalarını eleştirdi. OHAL kapsamındaki KHK’ların da yetki çerçevesini aştığını iddia eden Kaplan, “OHAL kaldırılsın, demokrasi istiyoruz.”dedi.

CHP, OHAL’in kaldırılmasını istedi Siyaset

Haber: Faik AKGÜN

CHP Elazığ İl Başkanı Zeki Kaplan il binasında düzenlediği basın açıklamasında 15 ocakta partileri tarafından düzenlenecek olan OHAL Formu ile ilgili bilgiler vererek OHAL’i sert bir dille eleştirdi. CHP Elazığ İl Başkanı Kaplan, “Ülkemiz 18 aydan bu yana OHAL rejimi ile yönetilmektedir. 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen hain darbe girişiminin ardından 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL demokrasiye, insan haklarına ve özgürlüklere yönelik bir karşı darbe halini almıştır.  Darbe ve darbecilerle mücadele bahanesiyle başlayan OHAL iktidar partisinin tüm muhalif kesimlere yönelik bir sindirme operasyonuna dönüşmüştür. AKP darbecilerle mücadele etmek yerine tek adam düzenin karşısında demokrasiden yana olan kesimlerle mücadele etmektedir.  Her geçen gün baskının sınırları genişlemekte ve toplumun büyük bir kesimi terörist olarak suçlanmaktadır.  İktidara gelirken OHAL’i kaldırma vaadiyle yola çıkanlar bugün OHAL’den beslenen ve KHK’lar eliyle bir baskı rejimi oluşturan bir yapı haline gelmiştir” dedi.

“YETKİ ÇERÇEVESİ AŞILMIŞTIR” 

FETÖ ile mücadele edenlere FETÖ yaftası vurulmaya çalışıldığını iddia eden Kaplan, “İktidar partisinin FETÖ ile el ele vatanseverlere kumpas kurduğu yıllarda bu terör örgütü ile mücadele eden ve bu yüzden cezalandırılan gazetecilere, siyasilere, akademisyenlere ve yurttaşlara bugün FETÖ yaftası vurulmaya çalışılmaktadır.  OHAL KHK’ları toplumun üstünde sallanan bir kılıç olarak, seslerini yükseltmek isteyen tüm kesimlere yönelik bir silah halini almıştır.  Anayasayı yok sayan bir anlayış ile KHK ‘ların yetki çerçevesi aşılmıştır.  Kış lastiği ve epilasyon merkezleri ile ilgili düzenlemeler bile KHK konusu yapılırken, demokratik kitle örgütlerinin gazetelerin ve dergilerin kapatılması iktidarın övündüğü icraatlar olmuştur.  KHK’lar hukuku katletmenin bir yolu olarak amansızca kullanılırken haksızlığa uğrayan yüz binlerce taşeron işçisinin hak arama yolunun kapatılmasının da aracı olmuştur.” ifadelerini kullandı

“OHAL KALDIRILSIN DEMOKRASİ İSTİYORUZ!”

15 Ocak’ta Ankara’da düzenleyecekleri forum ile ilgili olarak ta değerlendirmelerde bulunan Kaplan, “Toplumun tüm kesimlerini doğrudan etkileyen, iş dünyasından sivil topluma, emekçilerden, yargıya, medyadan, eğitime kadar herkese dokunan OHAL’in bir kez daha uzatılması gündemde iken, CHP olarak bir çağrı yapıyoruz. 15 Ocak 2018 günü Ankara’da düzenlenecek OHAL Forumu ile sivil darbenin ülkemizde açtığı derin yarayı bir kez daha haykıracak ve tek adam rejimine karşı duran demokrasiden yana tüm kesimlerin kendilerini ifade edebileceği bir buluşmayı sağlayacağız. Bu olağanüstülüğü normalleştirmeye çalışanlara karşı CHP demokratik kitle örgütleri ve sendikalarla birlikte bir kez daha ifade ediyoruz; OHAL’e artık yeter, OHAL kaldırılsın demokrasi istiyoruz!” dedi.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet